**Zykadia lietošana: lietošana, blakusparādības, mijiedarbība**

**Zykadia lietošana: lietošana, blakusparādības, mijiedarbība**

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-05-27

Ceritinibs ir medikaments, ko izmanto atsevišķu plaušu vēža veidu ārstēšanā. Tas paredzēts pacientiem, kuru audzējos konstatētas izmaiņas ALK gēnā. Ceritinibs ietilpst kināzes inhibitoru grupā un darbojas, palēninot vai apturot vēža šūnu izplatīšanos.

Kā lietot zykadia

Pirms ceritiniba lietošanas sākšanas, kā arī katru reizi, kad tiek izsniegta izrakstīta jaunā deva, izlasiet pacientam paredzēto informācijas lapu, ja tāda ir pieejama. Ja rodas neskaidrības, sazinieties ar ārstu vai farmaceitu. Zāles jānorij kopā ar ēdienu, kā norādījis ārsts, parasti vienu reizi dienā. Devas lielumu nosaka, ņemot vērā veselības stāvokli, veiktos laboratorijas izmeklējumus, organisma reakciju uz terapiju un lietotos citus medikamentus. Obiligāti informējiet ārstu un farmaceitu par visiem lietotajiem produktiem, tostarp recepšu un bezrecepšu medikamentiem, kā arī augu izcelsmes līdzekļiem. Līdzekļi, kuri samazina kuņģa skābumu (tādi kā antacīdi, protonu sūkņa inhibitori, piemēram, omeprazols, un H2 receptoru blokatori kā ranitidīns), var mazināt ceritiniba uzsūkšanos organismā, tādējādi vājinot tā efektu. Ja lietojat šos medikamentus, pirms tam konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Ceritiniba lietošanas laikā nav ieteicams lietot greipfrūtus vai to sulu, ja vien to nav atļāvis ārstējošais ārsts vai farmaceits, jo greipfrūti var palielināt blakusparādību risku. Lai panāktu labāko iespējamo rezultātu, lietojiet šo preparātu regulāri. Lai neaizmirstu devu, lietojiet zāles katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Nepalieliniet devu un nelietojiet zāles biežāk vai ilgāk, nekā ārsts noteicis. Tas neuzlabos ārstēšanas efektivitāti, bet var radīt nopietnas blakusparādības. Ja zāļu lietošana izraisījusi vemšanu, nevajag uzreiz dzert papildu devu; nākamo tableti lietojiet kā parasti. Tā kā šīs zāles var uzsūkties caur ādu vai elpceļiem un kaitēt vēl nedzimušam bērnam, grūtnieces vai sievietes, kas varētu būt stāvoklī, nedrīkst saskarties ar preparātu vai tā kapsulu putekļiem.

blakusparādības

Ceritiniba iespējamās blakusparādības ietver caureju, sliktu dūšu, vemšanu, sāpes vēderā, apetītes zudumu, dedzināšanu aiz krūšu kaula, aizcietējumus vai nogurumu. Slikta dūša un vemšana var izrādīties ļoti izteikta. Atsevišķos gadījumos ārsts var izrakstīt papildu līdzekļus, lai mazinātu šos simptomus vai novērstu caureju. Palīdzēt var arī maltītes mazās porcijās, nelietošana ēdiena tieši pirms zāļu uzņemšanas vai fiziskās aktivitātes samazināšana. Ja simptomi pastiprinās vai neizzūd, informējiet ārstu vai farmaceitu. Šī medikamenta lietošanas laikā var parādīties nopietnas blakusparādības, tomēr ārsts ievēro, ka ārstēšanas ieguvumi pārsniedz iespējamos riskus. Regulāra medicīniska uzraudzība palīdz samazināt riskus. Nekavējoties vērsieties pie ārsta, ja novērojat kādu no šīm nopietnām blakusparādībām:

  • tirpšana vai durstoša sajūta
  • pazīmes, kas liecina par aknu darbības traucējumiem (nebeidzama slikta dūša vai vemšana, apetītes izzušana, sāpes vēdera lejasdaļā, ādas vai acu dzelte, tumšs urīns)
  • redzes pārmaiņas (piemēram, miglains vai pavājināts redzējums)
  • izteikts vājums

Nekavējoties griezieties pie ārsta, ja izjūtat izteikti smagas nevēlamās reakcijas:

  • apgrūtināta elpošana
  • klepus, ar vai bez krēpām
  • paātrināts, palēnināts vai neregulārs pulss
  • smags reibonis
  • ģībonis
  • krampji

Dažos gadījumos šis medikaments var palielināt cukura līmeni asinīs, kā dēļ var rasties vai pasliktināties diabēts. Ja parādās pazīmes, kas liecina par paaugstinātu glikozes līmeni, piemēram, stipras slāpes vai bieža urinēšana, par to ziņojiet ārstam nekavējoties. Ja jums ir cukura diabēts, regulāri veiciet glikozes pārbaudes asinīs, kā noteicis ārsts, un informējiet ārstu par rezultātiem. Pēc vajadzības ārsts var mainīt medikamentus, fiziskās aktivitātes vai diētu. Ilgstoša vemšana vai caureja var izraisīt organisma atūdeņošanos. Ja novērojat atūdeņošanās pazīmes, piemēram, samazinātu urinācijas biežumu, izteiktu sausumu mutē, izteiktas slāpes, sirdsklauves vai reiboni, nekavējoties vērsieties pie ārsta. Ļoti nopietnas alerģiskas reakcijas uz šo medikamentu notiek reti. Tomēr, ja rodas izsitumi, nieze, pietūkums (īpaši sejas, mēles, kakla rajonā), smags reibonis vai elpas trūkums, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību. Ceritinibs bieži var izraisīt izsitumus uz ādas, kas parasti nav bīstami, tomēr līdzīgu simptomu dēļ tos var sajaukt ar retāku, bet nopietnāku izsitumu veidu, tādēļ jebkura izsituma gadījumā nekavējoties jāziņo ārstam. Šis nav pilns iespējamo blakusparādību saraksts. Ja parādās kādi citi medikamenta izraisīti simptomi, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

piesardzības pasākumi

Pirms šo zāļu lietošanas pastāstiet ārstam vai farmaceitam, ja esat alerģisks pret medikamenta aktīvo vielu vai citiem medikamentiem, vai Jums ir alerģija pret palīgvielām, kas var izraisīt reakcijas vai citas problēmas. Detalizētākai informācijai vaicājiet farmaceitam. Pirms terapijas uzsākšanas paziņojiet ārstam vai farmaceitam par visām hroniskajām veselības problēmām, īpaši, ja ir cukura diabēts, paaugstināts cukura līmenis asinīs, aknu slimības. Ceritinibs var izraisīt stāvokli, ko dēvē par QT intervāla pagarināšanos, kas ietekmē sirds ritmu. Retos gadījumos QT pagarināšanās var izraisīt bīstamu (reizēm dzīvībai bīstamu) strauju vai neregulāru sirdsdarbību un citus simptomus (smagu reiboni, ģīboni), kas prasa tūlītēju medicīnisku palīdzību. Riska iespēja pieaug, ja ir noteiktas veselības problēmas vai tiek lietoti citi medikamenti, kas var izraisīt QT intervāla pagarināšanos. Pirms ceritiniba lietošanas informējiet ārstu vai farmaceitu par visiem lietotajiem medikamentiem un sirds veselības stāvokli.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *