Yttrija-90 radioembolizācija ir minimāli invazīva ārstēšanas metode, kas paredzēta aknu vēža ārstēšanai ar transarteriālu radioembolizāciju. Šajā procedūrā tiek izmantotas radioaktīvas mikrosfēras, kas satur ittriju-90, kuras ar katetra palīdzību ievada tieši aknu audzēja asinsvados. Šī pieeja ierobežo audzēja asinsapgādi un pakāpeniski samazina audzēja apjomu, līdz tas izzūd. Y-90 radioembolizācija tiek uzskatīta par selektīvu iekšēju staru terapiju, kas piemērota dažādiem aknu vēža posmiem – gan primāram, gan metastātiskam, tostarp kolorektālā vēža metastāzēm aknās un neoperējamiem audzējiem. Y-90 terapija nodrošina labus ārstēšanas rezultātus, rada mazāk nevēlamu blakusparādību, ļauj īsā laikā atgūties un pacientiem ātri atgriezties ikdienas aktivitātēs.
Kāpēc izvēlēties y-90 aknu vēža ārstēšanā?
Metastātisku aknu vēzi, kuru nav iespējams ārstēt ar aknu transplantāciju vai standarta ķirurģiskām metodēm, var ārstēt ar staru terapiju, radiofrekvenču ablāciju vai ķīmijterapiju. Tomēr staru terapija un radiofrekvence var sabojāt blakus esošos veselos audus un citus orgānus, savukārt ķīmijterapija un mērķterapija ne vienmēr ietekmē visas aknu slimības formas un bieži izraisa izteiktas nevēlamas reakcijas cilvēkiem ar novājinātu veselību. Y-90 radioembolizācija ir inovatīva terapija pacientiem ar neoperējamu aknu vēzi, kur tiek apvienota mērķēta staru terapija ar ittrija-90 saturošām mikrosfērām un embolizāciju, liedzot audzējam asinsapgādi. Ittrija-90 mikrosfēras izstaro starojumu aptuveni 11 mm attālumā un to izmērs ir pielāgots tā, lai mikrosfēras iestrēgtu audzējā, noturot starojumu tieši skartajā vietā, kur tas ātri iznīcina vēža šūnas ar pusperiodu ap 2,5 dienām, neietekmējot veselus audus vai tuvējos orgānus. Šī terapija neprasa ķirurģisku iejaukšanos vai papildus ķīmijterapiju, un pacientiem neattīstās ķīmijterapijai raksturīgie blakusefekti.
Kuras slimības var ārstēt ar y-90?
Kādi ir aknu vēža simptomi?
- Sākuma posmā simptomi bieži nav sastopami (ārsti iesaka ikgadējas veselības pārbaudes)
- Sāpes zem labās ribas
- Vēdera pūšanās
- Nogurums
- Nepamatots svara zudums
- Smaguma sajūta vēdera apvidū
- Mainīgs drudzis
- Cirozes pazīmes, piemēram, dzelte (ādas un acu dzeltenums) vai šķidruma uzkrāšanās vēdera dobumā (ascīts)
Kā notiek diagnostika pirms y-90 procedūras?
Intervenciālie radiologi novērtē Y-90 pielietošanas iespējas visos aknu vēža stadijās – gan operējamiem, gan neoperējamiem gadījumiem arī bez citu būtisku saslimšanu klātbūtnes. Radioterapeits rūpīgi apkopo pacienta anamnēzi, veic fizisko apskati, laboratoriskos izmeklējumus un speciālus diagnostiskos testus, lai noskaidrotu audzēja atrašanās vietu, aknu stāvokli un noteiktu vēža stadiju, izmantojot šādas attēldiagnostikas metodes:
- Datortomogrāfija ar trīsfāzu aknu attēlveidošanu vai magnētiskā rezonanse, lai izvērtētu aknu asinsriti, aprēķinātu audzēja un normālu aknu audu apjomu, noteiktu portālās vēnas izvietojumu un konstatētu iespējamu audzēja izplatību ārpus aknām.
- Digitālā subtrakcijas angiogrāfija, kas nepieciešama, lai pārbaudītu katetra novietojumu aknu artērijā, kā arī identificētu asinsvadus, pa kuriem mikrosfēras varētu nejauši nonākt citos orgānos, piemēram, kuņģī, divpadsmitpirkstu zarnā vai žultspūslī.
- SPECT datortomogrāfija tiek izmantota, lai novērtētu aknu un plaušu savienojošo asinsvadu izmērus, jo pārāk lieli asinsvadi palielina mikrosfēru aizplūdes un plaušu fibrozes risku.
Ittrija-90 mikrosfēru deva tiek noteikta individuāli, ņemot vērā slimības izplatību, aknu veselības stāvokli un ārstējošā ārsta norādījumus.
Kā norit y-90 radioembolizācijas procedūra?
Y-90 radioembolizācija balstās uz starptautiskiem ārstēšanas standartiem, kas īpašu uzmanību pievērš drošībai un ārstēšanas efektivitātei. Pēc procedūras pacientam jāpaliek slimnīcā 1 diennakti, un mājās var atgriezties tikai tad, ja ārsts apstiprina apmierinošu veselības stāvokli un nav konstatētas nopietnas komplikācijas.
- Intervencionālais radiologs ievada plānu katetru caur augšstilba artēriju, lai nogādātu ittrija-90 mikrosfēras tieši aknu audzēja asinsvadā. Mikrosfēras ievietojas aknu artērijas gala posmos un pārtrauc asiņu piegādi audzējam vai vēzim.
- Ittrija-90 mikrosfēras izdala starojumu virs audzēja vai vēža perēkļa, pakāpeniski iznīcinot audzēja šūnas. Tas notiek bez ietekmes uz veselajiem audiem un blakus esošajiem orgāniem. Vēža šūnas ar laiku tiek pilnībā iznīcinātas, un audzēja masa samazinās, kas ļauj ārstiem turpināt nepieciešamo terapiju.
- Pēc ārstēšanas pabeigšanas pacients vienu dienu uzturas stacionārā, lai pārbaudītu iespējamās blaknes vai komplikācijas pirmajās 24 stundās. Aptuveni 2–3 stundas pēc procedūras tiek veikta SPECT datortomogrāfija augšējā vēdera daļā, lai apstiprinātu ittrija-90 klātbūtni aknās un novērtētu pacienta vispārējo stāvokli. Ja nav komplikāciju, pacients var doties mājās.
Kādi ir ieteikumi pēc y-90 terapijas izrakstīšanas?
- Lietojiet ārsta izrakstītos medikamentus sāpju, iekaisuma un iespējamā blakusefekta samazināšanai.
- Pēc katra tualetes apmeklējuma rūpīgi nomazgājiet rokas.
- Pēc ārstēšanas dzeriet 1–1,5 litrus tīra ūdens katru dienu 2–3 dienas, lai palīdzētu izvadīt radioaktīvās vielas no organisma.
- Ja parādās neparasti simptomi, piemēram, slikta dūša, vemšana, drudzis, sāpes, tūska, zilumi punkcijas vietā vai grūtības apgulties uz muguras, nekavējoties meklējiet medicīnisku palīdzību.
Kādas ir y-90 priekšrocības?
- Piemērots risinājums pacientiem ar neoperējamu aknu vēzi, kad ķirurģija nav iespējama
- Nav nepieciešama ķirurģija, nav iegriezumu, procedūra ir mazāk invazīva un rada mazāk sāpju
- Augsta drošības pakāpe, zems riska līmenis, minimālas komplikācijas
- Samazināts audu un iekšējo orgānu bojājuma risks
- Īss procedūras laiks – aptuveni 1 stunda vienam vai diviem seansiem
- Netiek izmantota ķīmijterapija, nav ar to saistītu blakņu
- Augstāka starojuma deva, salīdzinot ar ārējo staru terapiju
- Īss stacionārās ārstēšanas laiks – parasti 24 stundas
- Ātra atveseļošanās, kas ļauj drīz atgriezties ierastajā dzīvē
- Droša izvēle arī gados vecākiem cilvēkiem, novājinātiem un pacientiem ar citām slimībām
- Ietaupa laiku un izmaksas
- Uzlabojas dzīves kvalitāte
- Palielinās izdzīvošanas rādītāji un dzīves ilgums
Kādas var būt y-90 blaknes?
Y-90 radioembolizācija var radīt tādus simptomus kā pēcemobilizācijas sindroms, kas izpaužas ar sliktu dūšu, vemšanu, apetītes zudumu, nespēku, nogurumu, nelielu temperatūru, kuņģa un zarnu trakta iekaisumiem. Lai mazinātu šos simptomus, ārsts izraksta pretsāpju, pretiekaisuma, zāles pret nelabumu un medikamentus kuņģa gļotādas aizsardzībai, kas jālieto arī mājas apstākļos. Simptomi parasti pakāpeniski samazinās 2–3 dienu laikā, un pacients atgriežas pie parastām ikdienas darbībām.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.