Brokastis daudziem ir ierasta dienas sākuma sastāvdaļa, ko gadiem uzskatīja par neatņemamu posmu, lai produktīvi uzsāktu dienu. Tomēr pēdējā laikā rodas daudz jautājumu, vai brokastu izlaišana ietekmē svaru un vispārējo veselību. Vai pirmā ēdienreize tiešām ir tik nozīmīga, vai varbūt tā ir tikai ieradums no pagātnes? Šeit apskatīsim, kā brokastu izlaidums ietekmē svaru, balstoties uz pētījumu datiem, uztura speciālistu viedokļiem un praktiskiem ieteikumiem.
Brokastu nozīme vielmaiņā
Brokastis nereti sauc par svarīgāko maltīti dienā. Tās nodrošina enerģiju un aktivizē organisma vielmaiņas procesus. Zinātniskie pētījumi liecina, ka brokastis var paātrināt vielmaiņas ātrumu, jo tās mudina ķermeni jau no agra rīta uzsākt kaloriju dedzināšanu. Turklāt regulāri ēdot brokastis, insulīna ražošana un cukura līmenis asinīs tiek kontrolēts efektīvāk.
Pētījumi par brokastu izlaišanu
Brokastu neēšana tiek saistīta ar augstāku ķermeņa masas indeksu un lielāku liekā svara risku. Pētījumu rezultāti rāda, ka cilvēkiem, kuri mēdz brokastis izlaist, ķermeņa masas indekss bieži ir augstāks nekā tiem, kuri šo ēdienreizi neignorē. Iespējamais iemesls tam ir pārmērīga ēšana dienas gaitā, kuru izraisa spontāni izsalkuma uzliesmojumi pēc brokastu izlaišanas.
Kā brokastu izlaide ietekmē svaru
Viens no bieži uzdotajiem jautājumiem ir par brokastu izlaides saistību ar svara izmaiņām. Daži uzskata, ka šādi iespējams samazināt dienā uzņemto kaloriju daudzumu, taču reālajā dzīvē efekts var būt pretējs. Vērojumi liecina, ka brokastu izlaišana vairumā gadījumu palielina vēlmi našķoties starp ēdienreizēm vai pārmērīgi ēst pusdienās un vakariņās, kas var radīt ķermeņa masas pieaugumu.
Brokastu loma sāta sajūtā un uzņemtajās kalorijās
Viena no galvenajām brokastu funkcijām ir palīdzēt nodrošināt ilgstošu sāta sajūtu. Patērējot brokastis, glikozes līmenis asinīs tiek regulēts veiksmīgāk, tādējādi samazinot neparedzēta izsalkuma un lielu porciju nepieciešamību vēlāk dienā. Sabalansētas brokastis ar pietiekamu olbaltumvielu un šķiedrvielu saturu palīdz ilgāk saglabāt sāta sajūtu un samazina vēlmi našķoties.
Mīti par brokastu izlaišanu
Brokastu neēšana bieži saistās ar vairākiem izplatītiem mītiem. Viens no populārākajiem – ka brokastu izlaišana palīdzēs nomest svaru. Kā jau norādīts iepriekš, rezultāts nereti ir pretējs. Tāpat pastāv uzskats, ka brokastīm jābūt agrā rītā. Patiesībā brokastu laiks var būt individuāli pielāgots un nav obligāti jāsēžas pie galda uzreiz pēc pamošanās.
Ieteikumi tiem, kas nevēlas ēst agri no rīta
- Sākt dienu ar nelielu uzkodu vai dzērienu, piemēram, banānu vai jogurta porciju, lai iegūtu enerģiju.
- Sagatavot veselīgas uzkodas līdzi ņemšanai, ko var apēst, kad parādās izsalkums vēlāk dienā.
- Ieplānot dienas uzturvielu sadalījumu tā, lai nepieciešamās vielas tiek uzņemtas pat tad, ja brokastis tiek izlaistas.
Secinājumi un rekomendācijas
Runājot par brokastu izlaides ietekmi uz svaru, jāpatur prātā, ka katra cilvēka ķermenis reaģē individuāli. Pētnieki konstatē zināmu saistību starp brokastu izlaišanu un augstāku ķermeņa masu, taču nav viennozīmīgas atbildes, kas derētu visiem. Veselības speciālisti iesaka ieklausīties savā ķermenī un piemēroties paša vajadzībām. Ja neēšana no rīta noved pie pārēšanās vēlāk, ieteicams apsvērt iespēju iekļaut vērtīgas brokastis savā dienas sākumā.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.