TAVI jeb transkatetrā aortas vārstuļa implantācija ir nesāpīga, minimāli invazīva procedūra, kas paredzēta sašaurināta aortas vārstuļa nomaiņai ar mākslīgu vārstuli, izmantojot asinsvadu metodi un izvairoties no ķirurģiskas iejaukšanās. Šī procedūra tiek veikta, ievadot katetru caur cirkšņa artēriju (transfemorālā pieeja), caur sirds virsotni (transapikālā pieeja) vai caur aortas loku (transaortālā pieeja) līdz pat aortas vārstuļa sašaurinājumam. Mākslīgais vārstulis tiek ievietots ar katetra palīdzību, izplešas un pārņem aortas vārstuļa funkciju, tādējādi nomainot bojāto vārstu bez nepieciešamības veikt atvērtu operāciju. TAVI ir īpaši ieteicama gados vecākiem pacientiem ar smagu aortas vārstuļa stenozi, kuriem nav iespējams veikt atvērtu sirds operāciju, jo šī metode nenodara ķirurģiskas traumas, samazina operācijas risku un komplikāciju iespējamību, kā arī ļauj pacientam ātri atgriezties ikdienas aktivitātēs.
Kāpēc izvēlēties tavi?
Tradicionāli kardiologi ārstēja aortas vārstuļa stenozi ar medikamentiem vai izmantoja atvērtas sirds operācijas metodi, kas ietvēra lielu ķirurģisku griezumu, lai nomainītu bojāto vārstuli ar mākslīgu. Tomēr vēlāk tika secināts, ka atvērtā operācija nav piemērota daudziem gados veciem vai fiziski novājinātiem pacientiem un var būt saistīta ar paaugstinātu dzīvībai bīstamu komplikāciju risku. TAVI ir izstrādāta kā jauna pieeja aortas vārstuļa stenozes ārstēšanai, kas aizstāj tradicionālās metodes, neprasot vispārējo anestēziju un mākslīgo asinsriti. Vietā, kur parasti būtu liels opusums krūtīs, šī procedūra atstāj tikai aptuveni 1 centimetrā lielu punkciju cirkšņa, sirds virsotnes vai aortas loka rajonā. Procedūras ilgums ir tikai 1–2 stundas, un atveseļošanās periods mājās parasti ilgst 1–3 nedēļas. Pēc pilnīgas atveseļošanās pacienti var atgriezties pie ikdienas dzīvesveida.
Kā attīstās aortas vārstuļa stenoze?
Aortas vārstuļa stenoze rodas, kad vārstulis sabojājas novecošanās, vārstuļu deģenerācijas, regurgitācijas vai divlapiņu aortas vārstuļa dēļ, kā arī izteiktas kalcija un lipīdu uzkrāšanās rezultātā vārstuļos, īpaši tajos, kas atrodas starp kreiso kambari un aortu. Tas izraisa vārstuļa sašaurinājumu, kas apgrūtina asins plūsmu uz ķermeņa audiem un liek sirdij strādāt ar pastiprinātu slodzi, būt biežākiem saraušanās cikliem un patērēt vairāk skābekļa. Tā rezultātā vārstuļi sabiezē, kļūst stīvāki un mazāk elastīgi, kas palēnina to atslābšanu. Šie procesi var izraisīt sāpes krūtīs, nogurumu, apgrūtinātu elpošanu, reiboni, ģīboni un pat samaņas zudumu. Bez savlaicīgas mediķu palīdzības vārstulis kļūst vēl stīvāks un zaudē elastību, kas var novest pie sirds mazspējas vai infarkta, kas apdraud dzīvību.
Kādi ir aortas vārstuļa stenozes simptomi?
- Sāpes vai spiedoša sajūta krūtīs, stenokardija
- Elpas trūkums un apgrūtināta elpošana
- Pastiprināts nogurums, nespēks pie fiziskas slodzes
- Neritmiskas sirdsdarbības sajūta, sirds trokšņi (ko var uzklausīt ārsts ar stetoskopu)
- Reiboņi, vispārējs vājums, ģībšana
- Pietūkušas pēdas un potītes
- Ģībonis vai samaņas zudums
- Sirds mazspēja vai sirdslēkme
Kā notiek stenoze diagnostika pirms tavi?
Pirms TAVI procedūras kardiologs izvērtē pacienta slimības vēsturi un veic fizisku apskati, pēc tam tiek veikti specifiski vizuāli izmeklējumi, lai noteiktu vārstuļa sašaurinājuma pakāpi. Ja diagnostika liecina par smagu stenozi un pacientam nav ieteicama ķirurģiska operācija, ārsts iesaka transkatetrā aortas vārstuļa implantāciju kā minimāli invazīvu ārstēšanas metodi.
Kandidātu izvēle tavi procedūrai
- Pacienti ar sāpēm krūtīs, nogurumu, elpas trūkumu, paātrinātu sirdsdarbību, reiboni vai biežu samaņas zudumu
- Personas vecumā no 75 gadiem ar diagnosticētu smagu aortas vārstuļa stenozi
- Pacienti, kuru slimības vēsturē ir fiksēta aortas vārstuļa stenoze, regurgitācija vai divlapiņu aortas vārstulis
- Fiziski novājināti cilvēki vai tie, kuri slimo ar vairākām slimībām vienlaicīgi, piemēram, ar aortas stenozi vai plaušu saslimšanām
- Tiem, kuriem iepriekš ir veikta sirds operācija
Asinsrites sistēmas izmeklējumi
- Pilnais asinsainas tests: tiek noteikti asins šūnu rādītāji, pārbaudīta asins recēšana, novērtēta nieru darbība un konstatētas iespējamās novirzes, piemēram, cukura diabēts, nieru slimības vai paaugstināts lipīdu līmenis asinīs.
Sagatavošanās tavi procedūrai
- Pirms TAVI pacientam ieteicams pārtraukt pretsarecēšanas medikamentu, piemēram, acetilsalicilskābes vai varfarīna, lietošanu, izņemot situācijas, kad ārsts norāda citādi.
- Ja pacientam ir zināmas zāļu alerģijas, tās par to iepriekš informē kardiologu.
- Vismaz 6 stundas pirms procedūras nedrīkst ēst un vismaz 2 stundas nav atļauts dzert šķidrumus.
Tavi procedūras norise
- Lai nodrošinātu komfortu, ārsts lieto vietējo anestēziju. Pacients ir pie samaņas, bet neizjūt sāpes. Dažos gadījumos var izmantot intravenozu anestēziju vieglas sedācijas nolūkiem.
- Ārsts veic punkciju un ievada katetru pa asinsvadu līdz aortas vārstulim, izmantojot pieeju caur cirkšņa artēriju, sirds virsotni vai aortas loku. Pēc tam mākslīgais vārstulis, kas piestiprināts pie katetra, tiek novietots vajadzīgajā vietā, piepūsts un izplešas, pārņemot aortas vārstuļa funkciju, kas uzlabo asinsriti un pakāpeniski remisē ar stenozi saistītos simptomus.
- Pēc procedūras pabeigšanas ārsts saudzīgi izņem katetru un uzspiež uz punkcijas vietu, lai apturētu asiņošanu, bez nepieciešamības šūt brūci. Parasti procedūra ilgst aptuveni 1–2 stundas.
- Medicīnas darbinieki regulāri uzrauga vitālās pazīmes, tostarp asinsspiedienu, pulsu un elpošanas biežumu, lai kontrolētu pacienta stāvokli un nodrošinātu drošību.
Rūpes pēc tavi procedūras
- Pēcoperācijas periodā pacients guļ uz muguras, nedrīkst sēdēt, piecelties vai saliekt kāju cirkšņa rajonā 6–10 stundas, lai mazinātu asiņošanas risku.
- Pēc procedūras parasti nepieciešama 1–3 dienu uzraudzība slimnīcā, atkarībā no pacienta veselības stāvokļa.
- Ieteicams piedalīties sirds rehabilitācijas programmā, kas ietver kontrolētu fizisko slodzi, uztura izmaiņas un dzīvesveida korekciju.
- Ja ārstēšanas rezultāti ir labi un nav komplikāciju, ārsts izraksta pacientu, lai pilnīgāka atveseļošanās notiktu mājās.
- Kardiologs regulāri plāno kontroles vizītes, lai uzraudzītu simptomus un izvērtētu ārstēšanas efektivitāti līdz pilnīgai izveseļošanai.
Kā norit pēcprocedūras aprūpe pēc tavi?
- Pēc procedūras pacientam trim mēnešiem jālieto asins šķidrinātāji, kā arī jādodas uz visām kardiologa noteiktajām pārbaudēm.
- Regulāra, viegla fiziska slodze, piemēram, īsas pastaigas, palīdz paātrināt atveseļošanos, kā iesaka ārsts.
- No smagas slodzes un fiziskas piepūles jāizvairās; vismaz 2–3 nedēļas nav ieteicams celt smagumus un 4 nedēļas nedrīkst vadīt transportlīdzekli.
- Jāatsakās no smēķēšanas, jāievēro sabalansēts uzturs ar zemu nātrija un trans-taukskābju saturu, kā arī jāuztur fiziskā aktivitāte.
Kādi riski un sarežģījumi saistīti ar tavi?
TAVI procedūrai iespējamās komplikācijas ir asiņošana punkcijas vietā, zilumi zem ādas, sirds ritma traucējumi (dažkārt nepieciešams elektrokardiostimulators), insults, nieru darbības pasliktināšanās, kad nieres nespēj izdalīt kontrastvielu, mākslīgā vārstuļa pārvietošanās, miokarda infarkts vai letāls iznākums. Šie sarežģījumi ir reti un rodas mazāk nekā 5% gadījumu. Salīdzinot ar citām ārstēšanas metodēm, TAVI sniedz labākus rezultātus ar ļoti zemu sarežģījumu risku un tiek uzskatīta par efektīvu ārstēšanas iespēju, kas var būtiski uzlabot izdzīvošanas līmeni.
Kādas ir tavi priekšrocības?
- Bez ķirurģiskas iejaukšanās, bez rētām un vispārējās anestēzijas
- Neliels grieziens, mazāk sāpju un minimāli bojājumi apkārtējiem audiem
- Nebūtisks asins zudums – iekšējie orgāni netiek skarti
- Zems komplikāciju risks
- Īss procedūras ilgums – tikai 1–2 stundas
- Samazinātas izmaksas un īsāks uzturēšanās laiks slimnīcā
- Īss atkopšanās laiks – aptuveni trīs mēneši
- Iespējama gados veciem, novājinātiem pacientiem ar blakus saslimšanām
- Efektivitāte līdzinās ķirurģiskai ārstēšanai
- Uzlabota dzīves kvalitāte
- Palielināts mūža ilgums
Kāds ir tavi sekmju rādītājs?
Pētījumu dati liecina, ka pacientiem ar aortas vārstuļa stenozi, kuriem veikta transkatetrā vārstuļa implantācija, ir būtiski samazināts mirstības risks, īsāks uzturēšanās laiks slimnīcā un ātrāka atveseļošanās mājās, kā arī ievērojami samazinājušies stenozes simptomi. Jaunais vārstulis var pilnvērtīgi funkcionēt līdz 10 gadiem vai ilgāk, pie nosacījuma, ka tiek regulāri ievēroti ārsta ieteikumi.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.