Transforamināla jostas starpskriemeļu saaugumu operācija

Transforamināla jostas starpskriemeļu saaugumu operācija

TLIF operācija jeb transforamināla jostas skriemeļu sapludināšana ir minimāli invazīvs mugurkaula ķirurģijas paņēmiens, kas paredzēts deģeneratīvu jostas disku ārstēšanai. Šī metode tiek izmantota gadījumos, kad skriemeļu nobīde nospiež nervus un izraisa stipras sāpes muguras lejasdaļā. Operācijas laikā bojātais disks tiek izņemts un aizstāts ar īpašu starplikas implantu un kaulu transplantātu. Lai nostiprinātu skriemeļus un atjaunotu mugurkaula stabilitāti, tiek izmantoti titāna stieņi un skrūves. Tā ir saudzējoša procedūra, kas veicina ātrāku atveseļošanos un mazina pēcoperācijas sāpes. TLIF operācija tiek uzskatīta par drošu, ļauj samazināt atlabšanas laiku un sniedz iespēju pacientiem ātrāk atgriezties ikdienas aktivitātēs.

Kāpēc izvēlēties tlif operāciju?

Iepriekš smagu jostas sāpju, hronisku muguras sāpju, starpskriemeļu diska trūces vai mugurkaula stenozes ārstēšanai tika izmantota atklātā laminektomija, kuras laikā muguras centrā tika veikts garš grieziens, kas traumēja vairākus muskuļus un atstāja lielu rētu. Šī metode bija saistīta ar ilgstošu dzīšanu, būtiskām sāpēm pēc operācijas un ievērojamu atlabšanas periodu. TLIF operācijas laikā izmanto mūsdienīgas ķirurģijas tehnoloģijas ar trīsdimensiju attēlveidošanas sistēmām, kas sniedz precīzu un skaidru skatu uz operējamo apvidu, kā arī ļauj veikt nelielu – tikai 7–10 mm – griezienu. Šis paņēmiens samazina tradicionālās ķirurģijas riskus, nodrošina efektīvu ārstēšanu, ievērojami samazina pēcoperācijas bojājumus, saīsina rehabilitācijas laiku un veicina ātrāku atgriešanos ikdienas aktivitātēs, piemēram, sēdēšanā, stāvēšanā, staigāšanā vai guļus pozā, kā arī samazina komplikāciju risku pēc operācijas.

Kādas saslimšanas ārstē tlif operācija?

Transforamināla jostas mugurkaula sapludināšanas operācija (TLIF) ir piemērota šādu stāvokļu ārstēšanai:

  • Mugurkaula stenoze – slimība, kas rodas mugurkaula disku vai locītavu deģenerācijas rezultātā, visbiežāk vecumā vai ilgstošas slodzes ietekmē. Tai raksturīga starpskriemeļu atveru sašaurināšanās, kas saspiež nervus un rada sāpes jostas vai kakla apvidū, kā arī nejutīgumu vai muskuļu vājumu rokās, kājās vai pēdās. Visbiežāk sastopama gados vecākiem cilvēkiem.
  • Spondilolisteze – stāvoklis, kad viena skriemeļa nobīde uz priekšu attiecībā pret nākamo visbiežāk notiek L4 un L5 jostas skriemeļu diskos. Izpaužas ar spēcīgām muguras lejasdaļas sāpēm, nejutīgumu nervu kompresijas zonā un ilgstošām sāpēm, kas var izstarot uz gurniem vai kājām.
  • Starpskriemeļu diska trūce – attīstās diska nodiluma, pārmērīgas slodzes, ģenētisku faktoru vai liekā svara dēļ un izraisa nervu sakņu kompresiju. Raksturīgas sāpes mugurā, kaklā, gurnos, kas var izstarot pa kājām, nejutīgums un grūtības saliekties, pacelties vai saglabāt līdzsvaru. Hroniskas trūces var izraisīt nejutīgumu, muskuļu vājumu un iegurņa funkciju traucējumus.
  • Deģeneratīva diska slimība – jostas skriemeļu nodilums vecuma, pārmērīgas fiziskas slodzes vai iedzimtības dēļ, biežāk sastopama pēc 25 gadu vecuma. Simptomi var būt pastāvīgas muguras sāpes, izteikts diskomforts jostas apvidū vai muskuļu saspringums sēžot, stāvot vai ilgstoši ejot.
  • Skolioze – mugurkaula deformācija, kad kolonna izliecas uz sāniem un veido S vai C formu, pārsniedzot 10 grādus. Skoliozes attīstību ietekmē iedzimti, neiroloģiski, muskuļu vai deģeneratīvi procesi, tā izraisa ķermeņa asimetriju, līdzsvara zudumu, nevienādus plecus un mugurkaula līknes izmaiņas, simptomi progresē līdz ar vecumu.

Tāpat operācija palīdz arī citu deģeneratīvu mugurkaula slimību gadījumā, piemēram, pie spondilozes, atkārtotām diska trūcēm, mugurkaula nestabilitātes un pseidoartrozes.

Kādi ir mugurkaula deģenerācijas simptomi?

  • Sāpes jostas apvidū, izteiktas vai hroniskas muguras lejasdaļas sāpes
  • Muguras apakšdaļas sāpes ar izstarojumu gurnos vai kājās
  • Muguras lejasdaļas sāpes vienā vai abās pusēs vienlaicīgi
  • Intensīvas sāpes jostas apvidū, sēžot, stāvot vai ilgi staigājot
  • Jostas stīvums un kustību apgrūtinājumi
  • Samazināts kustību apjoms un nestabilitāte ejot, līdzsvara traucējumi, baiļu sajūta no kritieniem vai īsi soļi
  • Sāpes mugurā, pārvietojot ķermeni
  • Kāju un pēdu nejutīgums vai vājums
  • Grūtības kāpt pa kāpnēm vai iekāpt automašīnā, ierobežotas staigāšanas spējas
  • Zarnu vai urīnpūšļa funkciju traucējumi

Kā notiek diagnostika pirms tlif operācijas?

Ortopēds veic vairākus izmeklējumus, lai noteiktu mugurkaula stenozi, spondilolistezi vai jostas skriemeļu deģenerāciju, ko izraisa skriemeļu nobīde un nervu nospiešana. Šie izmeklējumi ietver:

  • Anamnēzes vākšana: ārsts jautās par sāpju vietu un ilgumu, vai parādās jutības vai muskuļu vājuma simptomi, urīnpūšļa un zarnu kontroles zudums, nevēlams svara zudums vai drudzis, kā arī par esošajām onkoloģiskām saslimšanām.
  • Datortomogrāfiju – pilns mugurkaula struktūras attēlojums, ieskaitot locītavas, diskus un muskuļus. Meklē mugurkaula kolonnu, tās formu un kanālu, lai atklātu tādas novirzes kā deģenerācija, diska bojājumi, nervu kompresija, iekšēji savainojumi, lūzumi, kaulu izmaiņas vai infekcijas.
  • Magnētiskās rezonanses izmeklēšanu – trīsdimensiju mugurkaula un muguras smadzeņu pētījums, kas ļauj iegūt precīzu informāciju par starpskriemeļu diskiem, kanālu un nervu saknēm, lai precīzi noteiktu deģenerāciju, diska trūci vai stenozi.

Kā noris tlif operācijas procedūra?

TLIF operāciju veic ortopēds, izmantojot endoskopu, kurš ļauj izņemt bojāto disku un ievietot starpliku, tā mazinot spiedienu uz nervu saknēm un samazinot muguras sāpes, vienlaikus nostiprinot mugurkaulu un skriemeļu locītavas.

Pirms tlif operācijas

  • Ortopēds nozīmēs pārtraukt noteiktu medikamentu, tajā skaitā antiagregantu, aspirīna, ibuprofēna, naproksēna, Plavix un augu preparātu, lietošanu divas nedēļas pirms operācijas.
  • Ja pacients lieto varfarīnu, būs nepieciešama hospitalizācija 3–4 dienas pirms operācijas, lai ārsts varētu pāriet uz īslaicīgu alternatīvu antikoagulantu.
  • Lai veicinātu sekmīgu atveseļošanos, pacientiem ieteikts atteikties no smēķēšanas pirms operācijas un 12 mēnešus pēc tās, jo smēķēšana var negatīvi ietekmēt sadzīšanu.

TLIF operācijas laikā

  • Ortopēds izveidos vienu vai divus mazus, 7–10 mm griezumus, caur kuriem ievadīs endoskopu, lai iegūtu detalizētus jostas daļas attēlus ekrānā, nodrošinot precīzu iejaukšanos. Tiks atklāta bojātā starpskriemeļu diska vai trūces atrašanās vieta, kas saspiež nervus.
  • Tiks izņemts bojātais disks, diska trūce vai kaula uzaugums, pēc tam implants vai mākslīgais disks kopā ar kaula transplantātu tiks ievietots starp skriemeļiem. Skriemeļi tiks nostiprināti ar titāna stieņiem un skrūvēm, bet brūce uzmanīgi aizšūta. Kopējais operācijas ilgums parasti ir 1–2 stundas.

Pēc tlif operācijas

  • Ortopēds izrakstīs stiprus pretsāpju medikamentus, kas palīdzēs mazināt sāpes. Parasti sāpes un nejutīgums pakāpeniski mazinās.
  • Jau 3–4 stundas pēc operācijas pacientam ļauj sēdēt, stāvēt, staigāt un kustēties. Aktivitāte uzlabo asinsriti un samazina trombozes risku apakšējo ekstremitāšu vēnās.
  • Nākamajā dienā veic kontrolizmeklējumu ar datortomogrāfiju, lai pārbaudītu titāna stieņu un skrūvju stāvokli.
  • Fizioterapeits uzsāks vingrinājumus, kas palīdz atjaunoties un māca droši pārvietoties.
  • Hospitalizācija parasti ilgst 1–2 naktis. Pirms izrakstīšanas ārsts novērtē simptomu dinamiku un kontrolē atveseļošanās gaitu. Ja komplikācijas netiek konstatētas, pacients var doties mājās.

Kāda ir aprūpe pēc tlif operācijas?

  • Pēc operācijas sāpes pakāpeniski mazinās 2–3 nedēļu laikā.
  • 2–4 nedēļas pēc operācijas jāizvairās no ķermeņa saliekšanas vai pagriešanas.
  • 1–3 mēnešus nevajadzētu nodarboties ar smagu fizisku darbu, celt lielus svarus vai veikt intensīvus vingrinājumus, kas nodrošinātu starpskriemeļu saplūduma drošību starp kaulaudu un mākslīgo disku.
  • 3–6 mēnešu laikā augšējie un apakšējie jostas skriemeļi saaug kopā, ieskaitot zonu ap implantēto disku un skriemeļu locītavām.

Kāds ir tlif operācijas atveseļošanās laiks?

Vidējais atgūšanās laiks pēc TLIF operācijas ir apmēram 6–12 nedēļas, atkarībā no pacienta veselības stāvokļa un fiziskajām iespējām. Vairāki pacienti pie vieglām aktivitātēm, piemēram, automašīnas vadīšanas, var atgriezties jau pēc 2 nedēļām.

Kādas iespējamās komplikācijas var būt pēc tlif operācijas?

TLIF operācija var radīt komplikācijas, piemēram, asiņošanu pēc procedūras, brūces infekciju, trombu veidošanos apakšējo ekstremitāšu vēnās, muguras smadzeņu šķidruma noplūdi vai nervu bojājumus. Šie sarežģījumi ir reti (8,7%) un to risks ir neliels, salīdzinot ar būtisku muguras sāpju samazinājumu.

Kāds ir tlif operācijas panākumu līmenis?

Pētījumi liecina, ka 85–90% pacientu pēc TLIF procedūras norāda uz ievērojamu sāpju samazinājumu muguras lejasdaļā, jostas mugurkaulā, gurnos un kājās, kā arī uzlabotu kustīgumu. Divus gadus pēc operācijas 95% pacientu vēl joprojām ir ļoti apmierināti ar rezultātiem.

Kādas ir tlif operācijas priekšrocības?

  • Minimāli invazīva operācija: nepieciešami tikai 1–2 nelieli, apmēram 7–10 mm griezumi, kas nozīmē mazāk sāpju un īsāku rehabilitācijas laiku.
  • Precizitāte: ķirurgam, izmantojot endoskopu, ir iespēja precīzi noteikt diska bojājuma vietu un nodrošināt līdz pat 99% efektīvu ārstēšanu.
  • Ātrums: TLIF procedūra ilgst 1–2 stundas, kas ir ievērojami īsāks laiks nekā tradicionālās atvērtās operācijas, kurām nepieciešamas 3–4 stundas.
  • Drošība: ļoti nelielu griezumu dēļ samazinās infekcijas vai citu komplikāciju iespēja.
  • Īss stacionēšanās laiks: hospitalizācija pēc TLIF operācijas ilgst tikai 1–2 diennaktis, pēc tam atveseļošanās mājās turpinās apmēram 3 mēnešus, līdz var atsākt normālu fizisko slodzi. Salīdzinājumam – atklātajām operācijām rētas dzīšana var prasīt pat vairāk nekā gadu.
Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *