Mandeļu dziedzeri jeb mandeles ir divas ovālas, mīkstas struktūras, kas atrodas kakla aizmugurē. Tās ir imūnsistēmas sastāvdaļa un darbojas līdzīgi limfmezgliem. Mandeles palīdz uztvert un iznīcināt mikroorganismus, kuri caur degunu vai muti nonāk organismā, tādējādi pasargājot cilvēku no infekcijām. Bieži lieto arī nosaukumus – aukslēju vai rīkles mandeles. Dažkārt mandeles var kļūt sarkanas, uzpampušas vai tām var attīstīties iekaisums. Ja šie simptomi ir pastāvīgi vai ilgstoši nepāriet, ārsts var ieteikt veikt mandeļu izņemšanas operāciju. Pat pēc mandeļu izņemšanas organisms turpina efektīvi aizsargāties pret infekcijām ar citām imūnsistēmas daļām.
Mandeļu funkcija
Galvenais mandeļu uzdevums ir aizsargāt organismu no infekciju ierosinātājiem. Tajās ir daudz balto asinsķermenīšu, kas spēj likvidēt baktērijas un vīrusus. Tā kā mandeles atrodas kaklā, tās spēj aizturēt mikroorganismus, kas organismā iekļūst ar ieelpotu gaisu vai pārtiku.
Kur atrodas mandeles?
Mandeles izvietotas kakla aizmugurē, aiz mīkstajām aukslējām. Katrā pusē atrodas pa vienai mandelēm.
Kā izskatās mandeles?
Atverot muti un paskatoties spogulī, mandeles var redzēt kā ovālas, rozā krāsas audu masas kakla sānos.
Kāda ir mandeļu krāsa?
Veselas mandeles parasti ir gaiši rozā nokrāsas. Kad tās kļūst iekaisušas vai ir inficētas, tās var kļūt sarkanīgas un uzbriest.
Kāds ir mandeļu izmērs?
Mandeļu izmērs cilvēkiem var ievērojami atšķirties, taču vidēji:
- Mandeļu apjoms vidēji ir aptuveni 42,81 kubikcentimetri.
- Sievietēm mandeles parasti ir aptuveni 37,65 kubikcentimetri.
- Vīriešiem – ap 52,4 kubikcentimetriem.
Tas nozīmē, ka katra mandele ir nedaudz lielāka par zefīru.
Biežākās mandeļu problēmas
- Mandelu iekaisums jeb mandeļu infekcija var rasties baktēriju vai vīrusu dēļ. Tas var būt gan akūts (uz īsu laiku), gan hronisks (ilglaicīgs). Raksturīgie simptomi ietver kakla sāpes un pietūkušas mandeles.
- Streptokoku izraisīta kakla stenokardija ir bakteriāla infekcija, ko izraisa konkrētas baktērijas. Simptomi parasti ir spēcīgas kakla sāpes, sāpes kakla rajonā un paaugstināta ķermeņa temperatūra.
- Mandeļu akmeņi jeb mandeļu kalkulozes ir mazi balti vai dzelteni nosēdumi mandelēs, kas var izraisīt sāpes, nepatīkamu smaku no mutes vai sliktu garšu.
- Perimandelārs abscess ir strutains veidojums, kas rodas infekcijas rezultātā un bieži vien noved pie tā, ka viena mandele tiek izstumta uz kakla pretējo pusi. Tas var apgrūtināt norīšanu vai elpošanu.
- Infekciozā mononukleoze ir vīrusu slimība, ko izraisa Epšteina–Barra vīruss. Tā var izraisīt mandeļu pietūkumu, kakla sāpes, nogurumu un izsitumus uz ādas.
- Palielinātas mandeles – ja mandeles ir lielākas par normu, tās var traucēt elpošanu, izraisīt krākšanu vai miegā apstādināt elpošanu.
- Mandeļu vēzis biežāk ir saistīts ar cilvēka papilomas vīrusu. Galvenie simptomi ir sāpes mandeļu apvidū, mezgls kaklā vai asins piejaukums siekalās.
Mandeļu veselības pārbaudes
Ja ir aizdomas par mandeļu problēmām, ārsti bieži izmanto šādus izmeklējumus:
- Mikroorganismu kultūras tests – mandeļu virsmas paraugs tiek nosūtīts laboratorijas analīzēm, lai noskaidrotu, vai pastāv bakteriāla infekcija, piemēram, stenokardija vai pneimonija.
- Asins analīzes – ja uzskatāms, ka ir mononukleoze, tiek veikts īpašs monospot tests vai noteikti Epstein–Barr vīrusa antivielas.
Mandeļu saslimšanu ārstēšana
Ārstēšanas veids ir atkarīgs no infekcijas izraisītāja:
- Bakteriālas infekcijas gadījumā ārsts var nozīmēt antibiotiku kursu.
- Ja diagnosticēts perimandelārs abscess, var būt nepieciešama tā drenāža, lai novērstu infekcijas izplatīšanos.
- Gadījumā, ja veidojas mandeļu akmeņi, var tikt veikta lāzerterapija. Ja problēma atkārtojas, var tikt apdomāta mandeļu izņemšana.
- Ja mandeļu iekaisums ir hronisks un bieži atkārtojas, tiek piedāvāta ķirurģiska ārstēšana – mandeļu izņemšana.
Kā rūpēties par mandelēm?
Lai samazinātu baktēriju un vīrusu infekciju risku, ieteicams ievērot šādus profilaktiskos pasākumus:
- Bieži mazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm.
- Nevajadzētu dalīties ar ēdienu, dzērieniem vai traukiem ar sasirgušiem cilvēkiem.
- Ja parādās nosliece uz mandeļu akmeņu veidošanos, ir svarīgi uzturēt augstu mutes dobuma higiēnu – ik dienas tīrīt zobus un izmantot zobu diegu.
Dažiem cilvēkiem mandeļu problēmas var atkārtoties, neskatoties uz profilakses pasākumiem. Ja citas ārstēšanas metodes nav efektīvas, var tikt ieteikta mandeļu izņemšanas operācija.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.