Sirds magnētiskās rezonanses izmeklējums (kardiovaskulārā magnētiskā rezonanse) ir attēldiagnostikas metode, kas izmanto spēcīgu magnētisko lauku un radio viļņus detalizētu sirds attēlu iegūšanai. Šī metode sniedz vērtīgu informāciju par sirds dobumiem, miokardu, sirds vārstuļiem un asinsrites īpašībām sirdī. Sirds magnētiskās rezonanses izmeklējums ir droša, bezsāpīga un neinvazīva procedūra.
Ko iespējams atklāt ar sirds magnētisko rezonansi
Sirds magnētiskās rezonanses izmeklējums palīdz noteikt vairākas sirds slimības un veselības stāvokļus, piemēram:
- sāpes krūtīs
- aortas aneirismu, sienas šķelšanos vai plīsumu
- iedzimtus sirds defektus un novērtēt arī iepriekš veiktu sirds operāciju rezultātus
- perikardītu un ierobežojošu perikardītu
- sirds muskuļa saslimšanas, piemēram, audzējus, sirds mazspēju un kardiomiopātiju
- išēmiskās sirds slimības
- miokardītu
- sirds vārstuļu patoloģijas, ievērojot stenozi vai regurgitāciju
Kādos gadījumos nozīmē sirds magnētisko rezonansi
Ārsti izvēlas nozīmēt sirds magnētiskās rezonanses izmeklējumu, lai:
- izvērtētu sirds bojājumus, kas radušies pēc infarkta, vai noteiktu sirds vietas, kuras nesaņem pietiekamu asins pieplūdi saistībā ar koronāro artēriju nosprostojumu
- precizētu lokalizāciju sirds ablācijas veikšanai
- plānotu vai novērtētu terapijas efektivitāti sirds ārstēšanā
Kā norisinās sirds magnētiskās rezonanses izmeklējums
Pirms procedūras
Pirms izmeklējuma pacientam jābrīdina ārsts, ja ir grūtniecība vai iespējas to aizdomāt, ja ir implantēts elektrokardiostimulators, intrauterīnā spirāle vai citi medicīniski implanti, kā arī, ja ir citas veselības problēmas. Pacientiem ieteicams uz procedūru ierasties kopā ar pavadošo personu. Ja pacientei vai pacientam ir bailes no slēgtām telpām, par to būtu jāinformē ārstu laicīgi, lai nepieciešamības gadījumā ieplānotu nomierinošas zāles.
Procedūras laikā
Izmeklējuma laikā pacients guļ uz galda, kas tiek ievietots magnētiskās rezonanses iekārtā. Dažos gadījumos ārsts var ievadīt kontrastvielu vēnā, lai uzlabotu sirds un asinsvadu vizualizāciju. Kamēr iekārta ar radio viļņiem skenē krūšu zonu, pacientam jāguļ nekustīgi, lai iegūtu skaidrus attēlus. Parasti procedūra ilgst no 30 līdz 90 minūtēm. Procedūras laikā ir iespējama saziņa ar radiologu, kurš atrodas citā telpā, izmantojot mikrofonu.
Pēc procedūras
- Pēc izmeklējuma paredzēta konsultācija rezultātu izskaidrošanai
- Lielākā daļa pacientu var nekavējoties atsākt parastās ikdienas aktivitātes. Personām, kurām tika ievadīta kontrastviela, iespējams, būs rūgta garša mutē. Daži pacienti var just nelielu nelabumu vai vieglu reiboni. Tiem, kuriem lietotas nomierinošas zāles, var būt miegainība līdz zāļu iedarbība izzūd.
- Rodoties jebkādiem simptomiem, kas liecina par sirds veselības traucējumiem, nekavējoties jāvēršas pie ārsta

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.