Šeit ir latviski atbilstošs nosaukuma tulkojums:

Kas ir YAG kapsulotomija un kad tā nepieciešama?

Šeit ir latviski atbilstošs nosaukuma tulkojums: Kas ir YAG kapsulotomija un kad tā nepieciešama?

Acs lēca atrodas aiz varavīksnenes un zīlītes. Tās galvenais uzdevums ir fokusēt gaismu uz tīkleni, nodrošinot skaidru redzi. Ja cilvēkam attīstās katarakta, tad lēca kļūst duļķaina, rezultātā rodas miglaina redze, dubultredze, paaugstināta jutība pret gaismu, grūtības redzēt tumsā un krāsu uztveres vājināšanās. Vienīgais ārstēšanas veids ir kataraktas operācija, kuras laikā problemātisko lēcu izņem un tās vietā ievieto mākslīgo intraokulāro lēcu, kas tiek novietota dabīgās kapsulas apvalkā. Šāda mākslīgā lēca vairs neattīsta kataraktu, taču cilvēkiem pēc operācijas var atkārtoties redzes miglošanās, kas saistīta ar aizmugurējās kapsulas apduļķošanos. Dabisko lēcu sedz smalka membrāna, ko sauc par lēcas kapsulu. Oftalmologs, nomainot dabisko lēcu ar mākslīgo variantu, savukārt, ievieto šo lēcu tajā pašā kapsulā. Jāņem vērā, ka arī šī kapsula laika gaitā var kļūt duļķaina, radot simptomus, kas līdzinās kataraktai.

Kas ir yag lāzerkapsulotomija?

YAG lāzerkapsulotomija ir procedūra, ko pielieto aizmugurējās kapsulas apduļķošanās ārstēšanai. Oftalmologs ar lāzera staru veido nelielu atveri duļķainajā kapsulas daļā, kas ļauj gaismai netraucēti iekļūt un pilnībā atjaunot redzes asumu.

Kādēļ nepieciešama yag lāzerkapsulotomija?

Aizmugurējās kapsulas apduļķošanās ir viens no iespējamiem blakusefektiem pēc kataraktas operācijas. Šāda komplikācija var rasties ne visiem pacientiem, taču statistiski no 20% līdz 50% cilvēku saskaras ar šo problēmu 2 līdz 5 gadu laikā pēc operācijas, īpaši bērnu vecumā.

Kādi ir aizmugurējās kapsulas apduļķošanās simptomi?

Aizmugurējās kapsulas apduļķošanās pazīmes līdzīgas kataraktai. Ja iepriekšējie redzes traucējumi atgriežas, jāvēršas pie oftalmologa, kurš veiks izmeklēšanu ar šķērsapgaismojuma lampu.

Aizmugurējās kapsulas kapsulotomijas procedūra

YAG lāzerkapsulotomija tiek veikta ambulatori un parasti aizņem piecas minūtes. Procedūra norit vairākos etapos:

  • Acī iepilina anestēzijas pilienus, lai novērstu diskomfortu, kā arī paplašina zīlīti ar speciāliem pilieniem.
  • Oftalmologs precīzi vērš YAG lāzeri uz kapsulu, radot tajā mazu atveri, kas atkal ļauj gaismai sasniegt tīkleni.
  • Pēc procedūras, kad redze kļūst skaidra, pacients var atsākt ikdienas nodarbes, izņemot auto vadīšanu. Ieteicams, lai kāds tuvinieks vai draugs palīdz atgriezties mājās. Ārsts informēs, no kādām aktivitātēm jāizvairās tūlīt pēc ārstēšanas.
  • Tiek izrakstīti acu pilieni pēcoperācijas periodam. Parasti redze uzlabojas 24 stundu laikā, taču, ja stāvoklis pasliktinās, nepieciešams sazināties ar ārstu.

Aizmugurējās kapsulotomijas blakusparādības

  • Tīklenes atslāņošanās. Šī komplikācija var radīt tīklenes bojājumus un pasliktināt redzi. Simptomi var būt gaismas zibšņi, peldpunkti redzes laukā un pelēks aizsegs. Nepieciešama steidzama tīklenes operācija.
  • Acs hipertensija. Acī cirkulē dažādi šķidrumi, kas uztur stabilu iekšējo spiedienu līdzsvarā starp šķidruma veidošanos un aizplūdi. Ja šķidruma izvadīšana traucēta, paaugstinās spiediens, kas var izraisīt glaukomu. Aprūpei izmanto ārstnieciskus pilienus, kas laicīgi samazina risku saslimt ar optiskā nerva bojājumu.
  • Glaukoma. Šī slimība attīstās, ja paaugstināts acs spiediens traumē optisko nervu, kas pārraida redzes signālus no tīklenes uz smadzenēm. Visbiežāk attīstība ir pakāpeniska, bet akūtā gadījumā parādās tādi simptomi kā spēcīgas sāpes acīs vai pierē, galvassāpes, slikta dūša, vemšana, apsārtums acīs, neskaidra redze, redzes lauka sašaurināšanās vai gaismas loku parādīšanās.

Starp citām iespējamām komplikācijām minams acs tūska un pēcoperācijas mākslīgās lēcas novirzīšanās.

Kādas ir aprūpes vadlīnijas pēc yag kapsulotomijas?

Ārsts sniedz detalizētas norādes aprūpei pēc procedūras un var izrakstīt antibiotiku pilienus, lai novērstu infekciju risku. Lai gan redzi drīkst lietot tūliņ pēc manipulācijas, ir vēlams, lai mājupceļā pavadītu radinieks vai draugs. Lielākoties redzes asums atjaunojas diennakts laikā, un, ja procedūra norit bez sarežģījumiem, var atgriezties ierastajā dzīves ritmā.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *