Siekalu šķidrums ir būtisks mutes dobuma veselībai. Tas palīdz mitrināt un attīrīt muti, nomazgājot ēdiena atliekas, kā arī atbalsta garšas sajūtu, norīšanas un runas funkcijas. Lielāko daļu siekalu izdala trīs galvenās siekalu dziedzeru grupas, kas atrodas pie ausīm (parotīdie dziedzeri), zem mēles (sublingvālās dziedzeri) un zem apakšžokļa (submandibulārie dziedzeri). Siekalas veicina zobu emaljas remineralizāciju un stiprināšanu, kā arī satur bikarbonātu, kas palīdz līdzsvarot skābuma līmeni mutes vidē. Ja siekalu dziedzeri izdala nepietiekamu siekalu daudzumu, tas negatīvi ietekmē mutes veselību. Var rasties sausuma sajūta mutē, ko dēvē arī par kserostomiju. Sausa mute ir bieži sastopama parādība, īpaši cilvēkiem gados – līdz ar vecumu risks palielinās. Aptuveni piektā daļa senioru saskaras ar šo problēmu, turklāt sievietēm tā novērojama biežāk nekā vīriešiem. Sausas mutes pazīmes var būt sausums, lipīguma sajūta, dedzināšana vai tirpšana mutē, apgrūtināta košļāšana vai rīšana, sevišķi sausas pārtikas gadījumā, kā arī izmainīta garšas sajūta. Var novērot arī biezas siekalas, sausu mēli un nestabiliem zobu protēzēm. Nereti cilvēki apraksta šīs sajūtas kā smilšpapīra vai tuksneša līdzīgas. Ja šie simptomi ir ilgstoši, nepieciešams apmeklēt zobārstu, lai noskaidrotu sausās mutes cēloni.
Kādi ir sausas mutes cēloņi?
Sausa mute var rasties dažādu iemeslu dēļ, sākot no lokāliem līdz sistēmiskiem. Tādi lokāli faktori kā šķidruma trūkums, smēķēšana, alkohola un kofeīnu saturošu dzērienu lietošana, medikamenti vai staru terapija galvas un kakla rajonā var izraisīt mutes sausumu, bet biežākā no tām ir dehidrācija. Ja organisms nesaņem pietiekami daudz ūdens, siekalu izdalošie dziedzeri nespēj saražot nepieciešamo siekalu apjomu, un rodas sausums. Svarīga loma ir arī šķidruma izmaiņām, kas notiek stresa un trauksmes ietekmē. Medikamenti, sevišķi vienlaikus lietojot vairākus (polifarmācija), ir galvenais sausas mutes izraisītājs, īpaši personām vecuma grupā virs 60 gadiem. Simtiem zāļu, tostarp pretsāpju līdzekļi, asinsspiediena regulatori, antidepresanti, trankvilizatori un urīndzenoši līdzekļi, var novest pie sausuma mutē vai to pastiprināt. Tāpat arī tradicionālā staru terapija galvai un kaklam bieži rada šo blakni, jo apstarotajā zonā atrodas galvenie siekalu dziedzeri. Jaunākās intensitāti modulējošās staru terapijas metodes ļauj izvairīties no dziedzeru bojājumiem, saglabājot to funkciju un mazinot sausuma risku. Sausa mute bieži ir arī dažādu sistēmisku saslimšanu, piemēram, cukura diabēta, vairogdziedzera slimību, Sjogrena sindroma vai reimatoīdā artrīta simptoms, kas bojā siekalu dziedzeru šūnas.
Kādas ir sausas mutes sekas?
Sausa mute var radīt nopietnas mutes dobuma veselības problēmas, kas būtiski ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti. Starp šīm sekām ir zobu bojājumi, smaganu slimības, palielināts risks iemantot sēnīšu infekcijas mutē (piemēram, piena sēni), runas grūtības, nepilnvērtīga uztura uzņemšana sarežģītas košļāšanas un norīšanas dēļ un izmaiņas garšas sajūtās. Sausuma gadījumā zobu aplikums uzkrājas daudz ātrāk, īpaši, ja netiek nodrošināta piemērota zobu kopšana; sekas var būt slikta elpa, zobu bojājumi un smaganu problēmas. Ja mutē attīstās sēnīšu infekcija jeb piena sēne, var rasties sāpes vai dedzinošas sajūtas maltīšu laikā, īpaši lietojot asu vai karstu ēdienu. Šīm sūdzībām var pievienoties krēmveida baltas plēksnes, kuras iespējams noslaucīt gan no mēles, gan vaigu gļotādas vai arī aukslēju. Ja rodas sausuma sajūta mutē, ieteicams pēc iespējas agrāk vērsties pie zobārsta, lai laikus atklātu iespējamās ar sausumu saistītās problēmas.
Kā rīkoties, lai samazinātu sausas mutes simptomus un izvairītos no komplikācijām?
Pirms ārstēšanas uzsākšanas būtiski ir noteikt sausās mutes cēloni. Ja tiek uzskatīts, ka problēmas izraisa lietotie medikamenti, ārsts var samazināt to devu vai aizstāt ar līdzekli, kam ir mazāk blakusparādību. Ir daudz veidu, kā mazināt simptomus – ieteicams bieži dzert ūdeni, lietot bezcukura konfektes vai košļājamās gumijas, mutē paturēt ledus gabaliņus, izvairīties no dzērieniem ar kofeīnu un pēc iespējas pārtraukt smēķēšanu vai alkohola lietošanu. Aptiekās pieejami dažādi siekalu aizvietotāji un gļotādas mitrinātāji dažādās formās, piemēram, gēli, aerosoli vai medicīniskās pastilas, ko var izmantot pēc vajadzības, lai nodrošinātu mutes mitrināšanu. Cilvēkiem ar sausu muti ieteicams regulari apmeklēt zobārstu, vislabāk ik pēc sešiem mēnešiem, lai saņemtu nepieciešamo profesionālo aprūpi un izvairītos no sausuma izraisītām veselības problēmām. Zobu tīrīšana divreiz dienā ar fluoru saturošu pastu un zobu diega lietošana ir īpaši svarīga, lai pasargātu zobus no bojājumiem un smaganu slimībām.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.