Saules apdegums rodas, kad āda ilgstoši atrodas tiešos saules staru ietekmē, kas var izraisīt ādas šūnu bojājumus. Atkārtota uzturēšanās saulē vai vairākkārtēji apdegumi var paātrināt ādas novecošanos un palielināt ādas vēža risku.
Kādi ir saules apdeguma simptomi
Ja āda vairākas stundas atrodas saulē bez aizsargkrēma, var attīstīties saules apdegums. Šī stāvokļa pazīmes var būt šādas:
- Āda kļūst sārta vai spilgti sarkana, piepampst un ir jutīga pieskārienam.
- Apdegusī vieta šķiet silta vai karsta, kad to pieskaras.
- Āda niez, uz tās var izveidoties mazi pūslīši, kuru iekšpusē ir šķidrums.
- Acīs ir diskomforts vai sajūta, it kā tajās būtu smilts.
- Stiprāka apdeguma gadījumā iespējams paaugstināts drudzis, galvas sāpes, nogurums vai slikta dūša.
- Pēc dažām dienām, atjaunošanās procesā, var sākties ādas virskārtas lobīšanās.
Kādi saules apdeguma simptomi prasa ārsta konsultāciju
- Pūslīši uz sejas, plaukstu virsmas vai dzimumorgānu apvidū.
- Pūslīši, kuriem parādās strutas.
- Stipra pietūkšana apdeguma vietā.
- Galvassāpes, slikta dūša, drudzis, drebuļi vai pastiprinātas sāpes, kas pasliktinās laikā.
- Redzes traucējumi vai neskaidra redze.
Nekavējoties jāsazinās ar medicīnas speciālistu, ja drudzis pārsniedz 39,4 °C, ir vemšana, apjukums, pazīmes par dehidratāciju, bāla vai vēsa āda, reiboņi, samaņas zudums vai infekcijas simptomi.
Kādi ir saules apdeguma cēloņi un riska faktori
- Ādas tonis: Melanīna veids un tā sadalījums nosaka ādas krāsu. Melanīns pasargā no saules iedarbības un UV starojuma. Cilvēkiem ar gaišāku ādu apdeguma iespējamība ir augstāka, un dažkārt bojājumi rodas jau pēc 15 minūtēm saulē.
- Ģeogrāfiskais stāvoklis: Tie, kas dzīvo tuvāk ekvatoram vai kalnu reģionos, kuri atrodas lielākā augstumā, biežāk saskaras ar intensīvāku UV starojumu. Sniegotās teritorijās atstarotie UV stari papildus palielina apdeguma risku.
- Medikamenti: Dažas zāles var padarīt ādu jutīgāku pret apdegumiem, piemēram, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, noteikti antibiotiku veidi, diurētiķi, amiodarons un pretsēnīšu līdzekļi.
Kādas ir saules apdeguma komplikācijas
Kā tiek veikta saules apdeguma diagnostika
- Anamnēzes ievākšana un fiziska apskate: Ārsts jautā par simptomiem, neseno UV starojuma ekspozīciju, apdegumu vēsturi un lietotajiem medikamentiem.
- Fototestes veikšana: Šī pārbaude palīdz novērtēt ādas jutīgumu pret UVA un UVB stariem.
Kā ārstē saules apdegumu
Lielākā daļa vieglu apdegumu sadzīst bez īpašas ārstēšanas. Svaigu apdegumu dziedēšanai var izmantot kortikosteroīdu krēmus, kas mazina sāpes un diskomfortu. Smagākos gadījumos var būt nepieciešama ārstēšanās stacionārā.
Kā var samazināt saules apdeguma risku
- Uzklājiet ūdensizturīgu saules aizsargkrēmu un lūpu balzamu ar SPF 30 vai vairāk, arī mākoņainā laikā, un atkārtojiet uzklāšanu ik pēc divām stundām.
- Izvairieties atrasties tiešos saules staros no 10:00 līdz 16:00, kad UV starojums ir visintensīvākais.
- Nevajadzētu izmantot sauļošanās gultas, jo tās rada vēl spēcīgāku UVA starojumu nekā saule.
- Lietojiet saulessargu vai valkājiet UV-400 saulesbrilles, platas cepures un vieglus apģērbus, kas sedz rokas un kājas, lai gūtu papildu aizsardzību pret UV starojumu.
- Izvairieties no kosmētikas un medikamentiem, kas var pastiprināt ādas jutību pret sauli vai UV starojumu.
Pat apmākušās vai miglainās dienās, kad saules iedarbība ir samazināta par aptuveni 20%, ir svarīgi lietot saules aizsargkrēmu un ievērot piesardzību sniega, smilšu, ūdens vai betona tuvumā, jo šīs virsmas atstaro UV starus.
Pašpalīdzība mājas apstākļos saules apdeguma gadījumā
- Uzturiet pietiekamu šķidruma daudzumu, izdzērienot vismaz astoņas glāzes ūdens dienā.
- Ņemiet vēsu vannu ar 60 gramiem sodas vai vairākas reizes dienā uzklājiet aukstu, slapju dvieli uz 10 minūtēm.
- Aukstu, mitru dvieli lieciet uz plakstiņiem. Nelietojiet kontaktlēcas un netriniet acis līdz uzlabojumam.
- Nomieriniet ādu ar atvēsinošu mitrinošo losjonu vai gēlu, piemēram, alveju vai kalamīnu. Nepiesakiet līdzekļus ar spirta saturu. Ja āda sāk lobīties, uzklājiet papildus mitrinošu līdzekli.
- Lai paātrinātu dziedēšanu, nebojājiet pūslīšus. Tīriet tos ar maigu ziepju un ūdens šķīdumu, pēc tam uzklājiet antibiotisku ziedi.
- Cenšaties izvairīties no atkārtotas saules iedarbības. Dodoties ārā, izvēlieties piemērotu aizsargapģērbu un nepieciešamo ekipējumu.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.