Potīšu-plaukstu indekss: diagnostika un ārstēšana

Potīšu-plaukstu indekss: diagnostika un ārstēšana

Kulkšņu-roku indekss (KRI) ir neinvazīvs izmeklējums, ko izmanto perifērās artēriju slimības (PAS) noteikšanai. Šī indeksa mērījums sniedz būtisku informāciju, piemēram:

  • PAS smaguma pakāpi, lai gan ar to precīza bojāto vai sašaurināto asinsvadu vieta netiek noteikta.
  • Vai rokas un kājas tiek pienācīgi apgādātas ar skābekli.
  • Asinsvadu bojājuma apjomu pēc traumām.
  • Kardiovaskulāras saslimstības izraisītās nāves risku. Arī pie simptomu trūkuma PAS var norādīt uz paaugstinātu mirstības risku no sirds vai asinsvadu slimībām.

Laicīga PAS diagnostika dod iespēju pacientiem mainīt dzīvesveidu un saņemt nepieciešamo ārstēšanu, kas palīdz samazināt risku nopietnām kardiovaskulārām saslimšanām.

Kas ir perifēra artēriju slimība (pas)?

Perifēra artēriju slimība (PAS) ir stāvoklis, kad pasliktinās asins piegāde kājām vai citām ķermeņa daļām. To izraisa asinsvadu aizsprostošanās vai sašaurināšanās, kas rodas aterosklerozes rezultātā. PAS palielina insulta, pārejoša išēmiska lēkmes, sirdslēkmes un dažādu kardiovaskulāru komplikāciju iespējamību.

Kādi ir kulkšņu-roku indeksa testa ieguvumi?

Kulkšņu-roku indeksa tests ir galvenā metode PAS agrīnai atklāšanai un diagnostikai cilvēkiem ar paaugstinātu risku. Tas ir viegli izpildāms, neaizņem daudz laika (parasti 10–20 minūtes), finansiāli izdevīgs un nav invazīvs.

Kam būtu jāveic kulkšņu-roku indeksa tests?

  • Personām, kas sasniegušas 65 gadu vecumu vai vairāk.
  • Cilvēkiem ar cukura diabētu, sākot no 50 gadu vecuma.
  • Pacientiem ar hipertensiju, paaugstinātu holesterīna līmeni vai ģimenes anamnēzē sirds slimībām.
  • Smēķētājiem vai bijušajiem smēķētājiem.

Šo testu nav piemērots veikt cilvēkiem ar dziļo vēnu trombozi un smagu kāju sāpju epizodēm.

Kādas ir kulkšņu-roku indeksa testa norises kārtas?

Pirms procedūras

  • Stundu pirms izmeklējuma ir jāizvairās no fiziskām aktivitātēm.
  • Izmeklējuma dienā nav vēlams lietot alkoholu vai kofeīnu saturošus dzērienus.
  • Ja esat veicis kādas procedūras asinsrites uzlabošanai kājās, informējiet ārstu.

Procedūras laikā

Pacients guļ uz muguras, ar rokām un potītēm novietotām sirds līmenī. Ārsts izmēra asinsspiedienu abās rokās (brahiālā artērijā) un abās kājās (mērot dorzālajā pēdas artērijā vai aizmugurējā lielajai stilba artērijā). KRI aprēķina, dalot izmērīto sistolisko asinsspiedienu potītē ar sistolisko asinsspiedienu augšdelmā.

Pēc procedūras

Pēc testa uzreiz var atgriezties ikdienas nodarbēs.

Ko var noskaidrot ar kulkšņu-roku indeksu?

Atkarībā no aprēķina rezultātiem, kulkšņu-roku indekss var liecināt par:

  • 1,0–1,4 – Asinsvadu sašaurinājums nav konstatēts, PAS iespējamība ir zema. Tomēr, ja simptomi ir, var tikt ieteikts veikt slodzes testu ar KRI noteikšanu.
  • 0,90–0,99 – Sašaurinājums uz robežas: šajā intervālā vēlama turpmāka izmeklēšana, piemēram, slodzes KRI tests.
  • Zem 0,90 – Pierāda PAS esamību, papildus var būt nepieciešama ultrasonogrāfija vai angiogrāfija, lai detalizēti novērtētu kāju asinsvadus.

Cilvēkiem ar nekontrolētu cukura diabētu vai smagu artēriju aizsprostojumu papildu diagnozei iespējams nepieciešams izmērīt asinsspiedienu lielajam pirkstam (pirksta-roku indekss).

Ko nozīmē zems kulkšņu-roku indekss?

Ja KRI ir ≤ 0,9, tas norāda uz PAS klātbūtni. Šādos gadījumos palielinās insulta, sirdslēkmes, nieru slimības un paaugstināta asinsspiediena attīstības risks. Ja PAS simptomi ir, bet KRI nedaudz pazemināts, ieteicama atkārtota KRI pārbaude pēc slodzes uz skrejceliņa. Ja pēc fiziskas slodzes KRI samazinās par 20% vai vairāk, tas norāda uz patoloģiju.

Ko nozīmē augsts kulkšņu-roku indekss?

KRI, kas pārsniedz 1,4, iespējams liecina par asinsvadu sieniņu sabiezēšanu apakšējās ekstremitātēs, kas nereti ir saistīts ar vecumu vai cukura diabētu. Pieaugot KRI virs 1,4, palielinās sirds un asinsvadu nāves risks divkārt.

Kādas ir smagas artēriju aizsprostojuma ārstēšanas iespējas?

Biežākās ārstēšanas iespējas ietver medikamentu lietošanu, dzīvesveida izmaiņas, angioplastiju un ķirurģiskas iejaukšanās.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *