Vēdera ultrasonogrāfija ir medicīniska attēldiagnosticēšanas metode, kurā izmanto augstas frekvences skaņas viļņus, lai iegūtu iekšējo orgānu un asinsvadu attēlus vēdera dobumā. Radiologs pārvieto sensoru pa vēderu, sūtot skaņas viļņus, kas atšķirīgi atstarojas no orgāniem, asinsvadiem un mīkstajiem audiem, tādējādi izveidojot attēlus. Parasti vēdera ultrasonogrāfiju veic ambulatori.
Kādas ir vēdera ultrasonogrāfijas priekšrocības
- Pirmdzimtā ultrasonogrāfija ir paredzēta augļa attīstības kontrolei grūtniecības laikā.
- Vēdera ultraskaņu izmanto, lai izvērtētu gremošanas sistēmu un vēdera dobuma orgānus, piemēram, aknas, aizkuņģa dziedzeri, žultspūsli, žultsvadus, liesu, nieres, urīnpūsli un vēdera aortu.
Kādus veselības stāvokļus var atklāt vēdera ultrasonogrāfijā
Vēdera ultrasonogrāfiju izmanto dažādu medicīnisku traucējumu diagnosticēšanā un izvērtēšanā.
Vai vēdera ultrasonogrāfija ir droša procedūra
Vēdera ultrasonogrāfija ir droša un nesāpīga izmeklēšana. Šajā izmeklējuma veidā netiek izmantots starojums, un nav reģistrētu risku. Dažkārt var rasties neliels diskomforts, ja ārsts piespiež sensoru jutīgā vietā.
Kā sagatavoties pirms izmeklējuma
- Pajautājiet ārstam, vai nepieciešams atturēties no ēšanas un dzeršanas 8–12 stundas pirms izmeklējuma.
- Nepārtrauciet lietot ikdienas medikamentus, ja ārsts nav devis citus norādījumus.
- Izmeklējuma laikā izvairieties no vērtīgu rotaslietu nēsāšanas.
Izmeklējuma laikā
Jums būs jāguļ uz muguras uz izmeklējumu galda, kur ārsts uzklās caurspīdīgu gēlu uz vēdera. Šis gēls uzlabo ultraskaņas sensora spēju vadīt un saņemt skaņas viļņus, kas nepieciešami, lai iegūtu skaidrus iekšējo orgānu attēlus. Tālāk ārsts viegli pārvietos sensoru pa vēdera virsmu, fiksējot skaņas viļņu atbalsis no orgāniem. Šīs atbalsis tiek pārveidotas attēlos datora ekrānā, ļaujot ārstam reālajā laikā novērtēt vēdera orgānus. Vēdera ultrasonogrāfijas pārbaude parasti aizņem aptuveni 30 minūtes.
Pēc izmeklējuma
Pēc izmeklējuma varat uzreiz doties mājās un atsākt ikdienas nodarbes. Radiologs izvērtēs ultraskaņas attēlus un nodos rezultātus ārstējošajam ārstam.
Jautājumi, ko vērts uzdot ārstam
- Vai man būs nepieciešami papildu izmeklējumi?
- Kāds sagatavošanās process ir nepieciešams manai vēdera ultrasonogrāfijai?
- Cik ilgā laikā es saņemšu izmeklējuma rezultātus?
Biežāk uzdotie jautājumi
- Vai pirms vēdera ultrasonogrāfijas drīkst dzert ūdeni? Ieteicams neēst un nedzert 8–12 stundas pirms izmeklējuma. Neliels daudzums ūdens ar ierastajām zālēm ir pieļaujams. Precīzus norādījumus ieteicams noskaidrot pie ārsta.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.