Pareizs nosaukuma tulkojums latviešu valodā būtu: **Sāpes deniņos**.

Pareizs nosaukuma tulkojums latviešu valodā būtu: **Sāpes deniņos**.

Pēdējo reizi atjaunināts: 2025-07-19

Spiediens deniņu apvidū var rasties stresa vai muskuļu sasprindzinājuma dēļ. Retāk tas var liecināt par veselības traucējumiem, kuriem nepieciešama medicīniska palīdzība. Simptomus iespējams mazināt ar mājas līdzekļiem vai medikamentiem.

Ja izjūtat spiedienu deniņu apvidū, ar to sastopas daudzi. Šādas sajūtas bieži izraisa saspringti muskuļi, kuru sasprindzinājuma cēloņi var būt:

  • stress
  • acu pārpūle
  • zobu griešana

Spiediens deniņos ir izplatīts arī saspringuma galvassāpju gadījumā, kas ir biežākais galvassāpju veids. Dažkārt šis simptoms var liecināt par nopietnāku veselības stāvokli. Rakstā apskatītas galvenās spiediena deniņos izcelsmes un situācijas, kad jāgriežas pie ārsta.

Spiediena deniņu apvidū iemesli

Šeit apkopoti galvenie cēloņi, kas var izraisīt spiediena sajūtu deniņu reģionā.

Saspringuma galvassāpes

Saspringuma galvassāpes raksturo vieglas vai vidēji stipras sāpes, kas rada sajūtu, it kā ap galvu būtu savilkta josta. No deniņiem blāvas, sāpīgas sajūtas var izplatīties uz kaklu un pleciem vai arī otrādi. Precīzs galvassāpju izcelsmes mehānisms nav skaidrs, taču bieži to izraisa stress. Epizodiskas saspringuma galvassāpes mēdz ilgt vairākas stundas, tomēr dažkārt pāriet arī pāris dienu laikā. Ja šādas sāpes rodas vairāk nekā 15 dienas mēnesī, tās uzskata par hroniskām.

Migrēna

Migrēna izraisa vidējas vai stipras pulsējošas sāpes vienā vai abās galvas pusēs. Bieži sastopamie simptomi ir:

  • slikta dūša
  • vemšana
  • paaugstināta jutība pret gaismu, trokšņiem un smakām

Migrēnas lēkmes parasti provocē šādi faktori:

  • neizgulēšanās
  • stress
  • klimata apstākļu maiņa
  • sarkanais vīns
  • fiziska slodze (dažkārt simptomi pastiprinās)

Kakla izcelsmes galvassāpes

Kakla izcelsmes galvassāpes veidojas kakla skriemeļu vai to saišu bojājumu rezultātā, kuri var būt traumu vai deģeneratīvu slimību (piemēram, osteoartrīta) sekas. Biežākais iemesls ir starpskriemeļu diska trūce. Šāda tipa sāpes bieži jauc ar migrēnu, jo simptomos ir līdzības. Papildus migrēnai raksturīgajiem simptomiem, piemēram, slikta dūša un jutīgums pret gaismu, var parādīties arī:

  • reibonis
  • ierobežotas kakla kustības
  • sāpes kaklā, plecos vai rokā

Temporomandibulāro locītavu traucējumi

Temporomandibulārā locītava iesaistīta žokļa kustībā, un tās darbības traucējumi var izraisīt sāpes un funkciju zudumu gan pašā locītavā, gan apkārtējos muskuļos. Šādām problēmām mēdz būt gan īslaicīgas, gan ilgstošas izpausmes. Tipiski simptomi:

  • sāpes un spiediens deniņu reģionā
  • sāpes, kas izplatās košļāšanas muskuļos, sejā, žoklī un kaklā
  • žokļa stīvums, klikšķēšana vai gurkstoša sajūta
  • zobu izvietojuma izmaiņas

Deguna blakusdobumu traucējumi

Deguna blakusdobumu infekcijas, alerģijas vai citas problēmas var izraisīt spiediena sajūtu deniņos. Nereti parādās arī spiediens pierē, ap acīm, vaigos, kā arī sāpes augšējo zobu apvidū. Infekcijas laikā nereti rodas vispārējs nespēks, temperatūras paaugstināšanās, nogurums un iesnas. Noliecoties uz priekšu, sāpes un spiediens parasti pastiprinās.

Ausu saslimšanas

Ausu kanāla aizsprostojums vai infekcijas var veicināt spiedienu deniņos un citās galvas vietās, kā arī radīt pilnuma sajūtu ausīs. Iekšējās auss problēmas dažkārt izraisa reiboni. Šīs veselības problēmas galvenokārt izpaužas vienā galvas pusē, bet iespējamas arī abpusēji.

Meningīts

Meningīts ir smadzeņu un muguras smadzeņu apvalku iekaisums. Biežāk to provocē baktērijas vai vīrusi, tomēr cēlonis var būt arī traumas, onkoloģiskas slimības vai attiecīgi medikamenti. Simptomu smagums atkarīgs no iemesla, tomēr biežākie pazīmes ir:

  • galvassāpes
  • kakla stīvums
  • straujš temperatūras paaugstinājums
  • nogurums
  • slikta dūša
  • uzbudināmība
  • apjukums

Vīrusu izraisīts meningīts pārsvarā pāriet 7–10 dienu laikā bez ārstēšanas. Baktēriju izraisītas formas ir dzīvībai bīstamas un nepieciešama tūlītēja antibiotiku terapija.

Traumatiska galvas smadzeņu bojājuma sekas

Traumatisks galvas smadzeņu bojājums rodas pēc spēcīgas trieciena vai straujas galvas kustības, kas iespējama, piemēram, kritienā, autoavārijā vai pēc sitiena ar priekšmetu. Šādi bojājumi var būt no viegliem līdz nopietniem, dažkārt pat bez samaņas zuduma. Pat neliels satricinājums tiek uzskatīts par galvas smadzeņu traumu. Aptuveni 85 procentu gadījumu, kad galvassāpes saistītas ar galvas traumu, tās ir saspringuma tipa. Sāpes parasti ir blāvas, spiedošas un lokalizējas deniņos, pieres daļā, galvas aizmugurē un kaklā vai izplatās pa visu galvu. Klāt var nākt reibonis, miegainība, apjukums.

Smadzeņu audzējs

Dažos gadījumos spiediens deniņos saistīts ar smadzeņu audzēju – tas ir patoloģisku šūnu veidojums galvas smadzenēs. Audzēji var būt gan labdabīgi, gan ļaundabīgi, un to forma mēdz atšķirties. Spiedošas sajūtas ir tipisks simptoms, kas, audzējam augot, pastiprinās. Vēl var parādīties šādi simptomi, atkarībā no audzēja izvietojuma un apjoma:

  • stiprākas un biežākas galvassāpes
  • redzes traucējumi
  • neizskaidrojama slikta dūša vai vemšana
  • koordinācijas vai līdzsvara traucējumi
  • grūtības runāt
  • personības vai uzvedības izmaiņas
  • krampji

Spiediens deniņos un pavadošie simptomi

Ja papildus spiedienam deniņos rodas arī citi simptomi, to kombinācija var norādīt uz dažādiem cēloņiem.

Spiediens bez sāpēm

Ja izjūtat tikai spiedienu deniņos bez papildu simptomiem, visbiežāk sastopamas sasprindzinātas sejas, kakla vai žokļa muskuļu problēmas. Cēloņi var būt stress, trauksme, nogurums vai nepareiza stāja.

Spiediens un reibonis

Spiediena sajūta kopā ar reiboni nereti rodas iekšējās auss traucējumu, smadzeņu satricinājuma vai citas traumas rezultātā, kā arī kakla skriemeļu slimību, piemēram, diska trūces, gadījumā.

Spiediens deniņos un ausīs

Dažkārt ausu sēra uzkrājums vai infekcijas var izraisīt spiedienu deniņos un ausīs vienlaikus. Sinusītu gadījumā, ko veicina alerģija vai augšējo elpceļu infekcija, var rasties arī deguna aizlikums.

Spiediens deniņos un žoklī

Izplatītākais spiediena deniņu un žokļa apvidū cēlonis ir temporomandibulāro locītavu darbības traucējumi. Sāpju un spiediena sajūtu var veicināt arī deguna blakusdobumu vai zobu veselības problēmas.

Spiediena deniņos ārstēšana

Ārstēšanas pieeja atkarīga no spiediena izcelsmes un cēloņa.

Saspringuma galvassāpes

Stresa samazināšana, kvalitatīvs miegs un veselīgs dzīvesveids palīdz novērst saspringuma galvassāpes. Agrīnai simptomu mazināšanai izmantot bezrecepšu pretsāpju līdzekļus – piemēram, ibuprofēnu vai paracetamolu.

Migrēna

Lai mazinātu migrēnas lēkmes intensitāti vai biežumu, ieteicams identificēt un izvairīties no provocējošajiem faktoriem. Piemēroti ir bezrecepšu vai ārsta nozīmēti medikamenti galvassāpju mazināšanai vai profilaksei.

Kakla izcelsmes galvassāpes

Simptomu mazināšanai nozīme ir locītavu vai diska izmaiņu ārstēšanai, kas var ietvert operāciju vai medikamentus. Palīdzēt var arī fizioterapija un pareiza stāja ikdienā.

Temporomandibulāro locītavu traucējumi

Lai mazinātu simptomus, ieteicams žokli atslābināt un dažas dienas lietot mīkstu pārtiku. Pretsāpju medikamenti var palīdzēt sāpošajā sejā, žoklī vai deniņos. Pēc ārsta vai zobārsta ieteikuma iespējams lietot speciālu nakts kapes ierīci, kas pasargā no zobu griešanas un žokļa sasprindzinājuma miega laikā.

Deguna blakusdobumu traucējumi

Deguna aerosoli, pretalerģijas un saaukstēšanās līdzekļi, kā arī dekongestanti bieži palīdz samazināt blakusdobumu iekaisumu un spiedienu. Pie infekcijām nepieciešama ārsta nozīmēta antibiotiku terapija.

Ausu saslimšanas

Biežākās ausu problēmas, piemēram, infekcijas vai sēra uzkrājumu, var ārstēt mājas apstākļos, izmantojot olīveļļu vai bezrecepšu ausu pilienus. Ja dzirdes izjūta pasliktinās vai simptomi nepāriet, nepieciešama ārsta konsultācija.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *