Dzemdes kakla vēzis ir viena no biežāk sastopamajām onkoloģiskajām saslimšanām sievietēm, kā arī viens no retajiem vēža veidiem, kuru iespējams atklāt un ārstēt jau pirms ļaundabīgo šūnu attīstības. Tādēļ dzemdes kakla vēža skrīnings ir īpaši nozīmīgs, lai samazinātu mirstību no šīs slimības.
Kas ir dzemdes kakla vēža pārbaude un kādi ir tās veidi?
Dzemdes kakla vēža pārbaude paredz dzemdes kakla šūnu iegūšanu laboratoriskai izmeklēšanai. Šāda veida pārbaude ietver vairākus testus:
- Papanikolau tests – tradicionālā metode, kad ārsts ar speciālu kociņu paņem šūnas no dzemdes kakla, tās uzklāj uz mikroskopa stikliņa un nosūta laboratorijai izpētei.
- ThinPrep tests – mūsdienīga pārbaudes metode, kas uzlabo diagnostikas precizitāti. Šūnas no dzemdes kakla tiek paņemtas ar maigu birstīti, ievietotas šķidrā vidē un pēc tam laboratorijā tiek centrfugētas, lai atdalītu dzemdes kakla šūnas no gļotām un asins šūnām, kas ļauj precīzāk identificēt šūnu izmaiņas.
- Cilvēka papilomas vīrusa DNS testi bieži tiek veikti kopā ar ThinPrep testu, lai noteiktu augsta riska onkogēno vīrusu, kas izraisa dzemdes kakla vēzi. Abu testu kombinācija dēvēta par kombinēto testu un raksturojas ar augstu jutību un specifiskumu.
Dzemdes kakla vēža skrīnings var palīdzēt atklāt arī maksts sēnīšu vai bakteriālas infekcijas, taču tas nav piemērots seksuāli transmisīvo slimību, piemēram, gonorejas vai hlamīdiju noteikšanai – šim nolūkam nepieciešami citi testi.
Kāds ir ieteicamais vecums un biežums dzemdes kakla testam?
- Pārbaudes ieteicamas sievietēm, kuras sasniegušas 21 gada vecumu vai ir dzimumdzīvē vismaz gadu.
- No 21 līdz 29 gadu vecumam sievietēm rekomendē uz citoloģisko analīzi (Pap vai ThinPrep testu) doties katru gadu. Ja pirmie trīs rezultāti ir normāli, pārbaužu intervālu iespējams palielināt uz reizi divos gados.
- Pēc 30 gadu vecuma izmeklējumu papildina arī cilvēka papilomas vīrusa DNS tests vai kombinētais tests. Ja nekādu izmaiņu nav, skrīningu var veikt reizi 3–5 gados.
- Nav noteikts augšējais vecuma ierobežojums dzemdes kakla vēža pārbaudēm. Sievietes pārbaužu veikšanu turpina, kamēr pastāv risks vai saglabājas seksuāla aktivitāte.
- Sievietēm, kurām veikta ārstēšana pirmsvēža izmaiņu dēļ (CIN II, CIN III, AIS) vai ar dzemdes kakla vēzi, ir lielāka atkārtotu saslimšanas risku iespēja. Regulāra skrīninga biežumu nosaka ārsts individuāli.
- Sievietēm, kurām dzemdes kakls un dzemde ir pilnībā izņemti, un nav bijušas pirmsvēža izmaiņas vai dzemdes kakla vēža diagnoze, skrīngs var nebūt nepieciešams. Tomēr gala lēmums jāpieņem konsultācijā ar ginekologu, izvērtējot katru gadījumu atsevišķi.
Kā sagatavoties dzemdes kakla pārbaudei?
- Skrīningu ieteicams neveikt menstruāciju laikā.
- Vismaz divas dienas pirms pārbaužu veikšanas atturieties no dzimumdzīves, maksts mazgāšanas līdzekļu un svecīšu lietošanas.
Šo noteikumu neievērošana var ietekmēt citoloģiskās izmeklēšanas rezultātu precizitāti.
Kādi ir dzemdes kakla testa norises soļi?
- Pārvērsieties slimnīcas halātā.
- Pirms procedūras vēlams iztukšot urīnpūsli.
- Iekārtojieties uz izmeklējumu galda, atslābinot kājas uz speciāliem balstiem.
- Ārsts izmanto maksts spoguli, lai iegūtu redzamību līdz dzemdes kaklam.
- Procedūras laikā un paraugu ņemšanas brīdī iespējams sajust nelielu spiedienu iegurņa apvidū.
- Procesā jūs var pavadīt medicīnas asistents vai medicīnas māsa.
- Pirmajās 24 stundās pēc pārbaudes var just nelielu diskomfortu vēdera lejasdaļā vai novērot niecīgu asiņošanu no maksts, kas pāriet pati no sevis.
- Līdz laboratoriskā izmeklējuma rezultātiem parasti var nākties gaidīt 7–10 dienas.
Dzemdes kakla uztriepes izmeklējuma atbildes
- Negatīvs rezultāts (izmaiņas nav konstatētas) vai neliels dzemdes kakla iekaisums: papildu ārstēšana nav nepieciešama. Nākamo skrīningu nosaka ārsta rekomendācijas.
- Konstatēta sēnīšu vai bakteriāla infekcija: nepieciešams apmeklēt ārstu tālākas terapijas jautājumā.
- Pozitīvs rezultāts (noteiktas izmainītas šūnas): ir jāapmeklē ārsts, lai apspriestu iespēju veikt padziļinātu diagnostiku, piemēram, kolposkopiju.
- Neprecīzs rezultāts vai nepietiekams šūnu daudzums paraugā var būt saistīts ar menopauzes periodu vai maksts sausumu; iespējama nepieciešamība atkārtot analīzi.
- Dzemdes kakla vēža skrīningā iespējami arī kļūdaini negatīvi vai pozitīvi atbildes. Šādos gadījumos var būt jāpārbauda vēlreiz.
Biežāk uzdotie jautājumi
- Vai iegurņa orgānu izmeklējums ir tas pats, kas dzemdes kakla vēža skrīnings? Iegurņa apskate nozīmē sievietes reproduktīvo orgānu izmaiņu novērtēšanu, vizuāli pārbaudot maksti un dzemdes kaklu, kā arī iztaustot dzemdi, olnīcas un citus iekšējos dzimumorgānus, lai pamanītu polipus, audzējus vai cistas. Bieži ārsts dzemdes kakla pārbaudi veic šīs procedūras laikā.
- Vai pēc vakcinācijas pret dzemdes kakla vēzi ir jāturpina skrīnings? Vakcinētas sievietes arī turpmāk tiek aicinātas regulāri veikt dzemdes kakla vēža pārbaudi, jo vakcīna neaptver visas vīrusa onkogēnās formas.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.