Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas rodas, traucējot ogļhidrātu vielmaiņu. Rezultātā paaugstinās glikozes līmenis asinīs. Pastāv divi galvenie veidi – 1. un 2. tipa diabēts.
1. tipa diabētam raksturīgie simptomi attīstās pakāpeniski. Tie var izpausties kā spēcīga slāpju sajūta, mutes sausums, bieža urinēšana un neliels svara zudums. Savukārt 2. tipa diabēta pazīmes, piemēram, tirpšana un jutības zudums ekstremitātēs, sēnīšu infekcijas vai erektilās disfunkcijas, nereti paliek nepamanītas.
Riska faktori ietver iedzimtību, iepriekšējās grūtniecības laikā diagnosticētu gestācijas diabētu, kā arī paaugstinātu HbA1C rādītāju asinīs, kas norāda uz iespējamām veselības problēmām.
Kas ir hiperglikēmija un tās izpausmes
Hiperglikēmija nozīmē paaugstinātu cukura līmeni asinīs. Par normu uzskata robežu no 3,33 līdz 5,55 mmol/l. Lielāki rādītāji liecina par hiperglikēmiju.
Normāls cukura līmenis asinīs
Glikozes koncentrācija asinīs mainās atkarīgi no ēdienreizēm vai badošanās. Veselam cilvēkam šis līmenis ir no 3,9 līdz 7,8 mmol/l.
Pēc ēdienreizes glikozes daudzums iespējams paaugstinās līdz aptuveni 10 mmol/l, un tas ir fizioloģiski normāli.
Hiperglikēmijas cēloņi
- Insulīna trūkums (1. tipa diabēts)
- Šūnu jutības samazināšanās pret insulīnu (2. tipa diabēts)
- Izteikts glikozes koncentrācijas pieaugums organismā
- Stresa situācijas
- Zema fiziskā aktivitāte
- Grūtniecība (grūtniecības diabēts)
Ilgstoši paaugstināts cukura līmenis asinīs var radīt smagas komplikācijas, kas var izpausties kā sirds un asinsvadu slimības, nervu bojājumi vai redzes zudums. Lai to novērstu, nepieciešams regulāri kontrolēt glikozes līmeni un savlaicīgi uzsākt ārstēšanu.
Paaugstināta cukura līmeņa simptomi
Paaugstināts glikozes daudzums asinīs jeb hiperglikēmija var izraisīt dažādus simptomus. Biežākās pazīmes ir šādas:
- Pastiprinātas slāpes
- Mutes sausums
- Bieža urīna izdalīšanās
- Svara zudums
- Vājums
- Ādas un gļotādu sausums
- Nieze ādā un dzimumorgānu apvidū
Citi iespējamie simptomi ir pastāvīgs nogurums, redzes traucējumi, lēna brūču sadzīšana, paaugstināta infekciju biežums un gremošanas problēmas.
Ja hiperglikēmija netiek atklāta laicīgi un neuzsāk ārstēšanu, tā var kļūt par nopietnu veselības apdraudējumu. Pie šādām komplikācijām pieskaita sirds slimības, insultu, nervu bojājumus, kāju un pēdu sarežģījumus, acu patoloģijas un pat aklumu. Tādēļ ir svarīgi pievērst uzmanību pirmajiem paaugstināta cukura līmeņa simptomiem un konsultēties ar ārstu.
Kā hiperglikēmija saistīta ar biežu urinēšanu un slāpēm
Paaugstināts glikozes līmenis asinīs jeb hiperglikēmija var veicināt biežāku urinēšanu un pastāvīgu slāpju sajūtu. Kad cukura daudzums pārsniedz normu, nieres cenšas izvadīt lieko glikozi ar urīnu.
Dehidratācijas risks
Bieža urinēšana var izraisīt organisma atūdeņošanos, jo tiek zaudēts nozīmīgs šķidruma apjoms. Cilvēki ar diabētu tāpēc bieži piedzīvo nemitīgas slāpes.
Kad jāvēršas pie ārsta
Ja slāpes un bieža urinēšana saglabājas vairākas dienas, nepieciešams vērsties pie ārsta. Šie var būt hiperglikēmijas pazīmes. Savlaicīga diagnostika un ārstēšanas sākšana palīdz izvairīties no smagām komplikācijām.
Ilgstoša noguruma un vājuma cēloņi
Hiperglikēmija jeb paaugstināts cukura saturs asinīs bieži ir galvenais pastāvīga noguruma un vispārēja vājuma iemesls. Ja organisms nespēj efektīvi izmantot glikozi enerģijas ieguvei, cilvēks var justies neizgulējies un izsmelts arī pēc pietiekama miega.
Pētījumi rāda, ka arī B12 vitamīna deficīts var izraisīt hronisku nogurumu, kas izpaužas ar anēmiju, novājinātu imunitāti, atmiņas traucējumiem un uzbudinājumu. D vitamīna trūkums savukārt ietekmē kaulu veselību un var veicināt muskuļu vājumu.
- Vairogdziedzera darbības traucējumi var radīt svara svārstības, ādas izmaiņas un citas veselības problēmas.
- Depresijas izpausmes, tajā skaitā pastāvīgs nogurums, prasa regulāras ārsta vizītes un fizisku aktivitāti.
- Kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumi, kas rada grūtības sagremot glutēnu saturošus produktus, arī var izpausties ar nogurumu un citiem simptomiem.
Aptuveni 70 procenti sieviešu pirms sirds slimību iestāšanās jūt stipru vājumu un ilgstošu nogurumu. Diabēts, kas izpaužas ar slāpēm, vājuma sajūtu, nelielu svara zudumu un biežu urinēšanu, ir viens no noguruma cēloņiem.
Pilngadīgie, kuri nakts laikā guļ vairāk nekā 11 stundas, var saskarties ar pastiprinātu dienas miegainību. Samazināta alkohola lietošana vai fiziskas aktivitātes trūkums var sekmēt vājuma sajūtu. Depresijas biežs simptoms ir ilgstošs nogurums, savukārt pārāk ilga badošanās samazina glikozes līmeni asinīs un rada nogurumu.
Redzes traucējumi paaugstināta cukura līmeņa dēļ
Paaugstināts cukura saturs asinīs var izraisīt dažādus redzes traucējumus. Pārmērīga glikoze veicina acu lēcas pietūkumu, kā rezultātā mainās acs forma un rodas neskaidra redze.
Laika gaitā šīs izmaiņas var novest pie diabētiskās retinopātijas, kataraktas vai glaukomas attīstības.
Izmaiņas tīklenes dzeltenajā plankumā
Augsts glikozes saturs var bojāt acs tīklenes centrālo daļu, ietekmējot centrālo redzi un padarot attēlu izplūdušu.
Pagaidu un pastāvīgi redzes traucējumi
Liela cukura koncentrācija asinīs var radīt gan īslaicīgus, gan ilglaicīgus redzes defektus. Pagaidu problēmas, piemēram, aizmiglota redze, var izzust, bet ilglaicīgas izmaiņas, tostarp diabētiskā retinopātija, progresē, ja cukura līmenis netiek kontrolēts.
Ādas izmaiņas un nieze
Hiperglikēmija jeb paaugstināta glikozes koncentrācija asinīs var izraisīt dažādas ādas problēmas. Bieža pazīme ir ādas sausums un nieze, īpaši ap potītēm un apakšstilbiem. Nereti uz ādas parādās arī tumšāki plankumi, visbiežāk padusēs, cirksnī un kakla zonā. Šie plankumi var niezt un izdalīt nepatīkamu aromātu.
Cilvēkiem ar cukura diabētu biežāk ir novērojama brūču ilgāka dzīšana un augstāka uzņēmība pret ādas infekcijām. Šie simptomi parasti ir sekas pasliktinātai asinsritei un vājākai imūnsistēmai, kas rodas paaugstināta cukura līmeņa dēļ.
- Ādas sausums un nieze, izteikti potīšu un apakšstilbu apvidū
- Tumšie plankumi uz ādas – bieži padusēs, cirksnī un kakla rajonā
- Aizkavēta brūču dzīšana
- Pastiprināta nosliece uz ādas infekcijām
Lai samazinātu ādas kairinājumu un niezi, nepieciešama efektīva glikozes kontrole asinīs. Papildu rekomendācijas – izvairīties no karstām vannām, pēc mazgāšanās lietot mitrinošus līdzekļus un konsultēties ar ārstu, ja simptomi nepāriet.
Lēna brūču sadzīšana un infekciju risks
Cukura līmenis asinīs tieši ietekmē brūču dzīšanas procesu. Šī saistība izpaužas ar pasliktinātu asinsriti un izmaiņām imūnsistēmas darbībā.
Asinsrites traucējumi
Paaugstināts glikozes līmenis bojā asinsvadu sieniņas, kā rezultātā samazinās asiņu pieplūde bojātajām vietām. Tādējādi palēninās brūču dzīšana un pieaug komplikāciju varbūtība.
Imūnsistēmas izmaiņas
Nereti infekciju biežums palielinās hiperglikēmijas ietekmē, jo novājināta imunitāte grūtāk cīnās ar mikroorganismiem.
Cilvēkiem ar cukura diabētu ir svarīgi uzturēt normālu glikozes līmeni, lai nodrošinātu savlaicīgu brūču dzīšanu un samazinātu infekciju risku.
Gremošanas sistēmas traucējumi
Augsts cukura līmenis asinīs var radīt arī dažādus gremošanas traucējumus. Galvenie simptomi ir vēdera uzpūšanās, sāpes, nelabums un vemšana. Paaugstināta glikozes koncentrācija var bojāt gremošanu regulējošos nervus.
Bieži sastopama parādība ir pārtikas aizkavēta iziešana caur kuņģi un zarnām, ko izraisa augsts cukura līmenis. Tas rada vēdera uzpūšanos un citus gremošanas traucējumu simptomus.
Šādi diskomforti nedrīkst palikt bez ievērības – savlaicīga ārsta konsultācija ir nepieciešama, lai izvērtētu gremošanas sistēmas stāvokli un noteiktu piemērotu ārstēšanu.
Pareiza ēdienkarte un stabila glikozes līmeņa kontrole palīdz mazināt gremošanas traucējumus. Veselīgs dzīvesveids ļauj izvairīties no daudzām ar paaugstinātu cukura līmeni saistītām veselības problēmām.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.