Nosaukumu latviešu valodā varētu tulkot kā **”Potītes stīvuma indekss (PSI)”**.

Nosaukumu latviešu valodā varētu tulkot kā **”Potītes stīvuma indekss (PSI)”**.

Pēdējo reizi atjaunināts: 2025-06-13

Pēdas-plaukstas indekss (PPI) ir droša un vienkārša metode, ko izmanto, lai atklātu perifēro artēriju slimību (PAS). Šis rādītājs sniedz svarīgu informāciju, piemēram:

  • PAS smaguma pakāpi, taču neparāda precīzu asinsvadu sašaurinājuma vai nosprostošanās vietu.
  • Vai rokas un kājas saņem pietiekami daudz skābekļa.
  • Kāds ir asinsvadu bojājuma apjoms pēc traumas.
  • Sirds un asinsvadu izraisītas nāves riska novērtējumu. Jāņem vērā, ka PAS paaugstina nāves risku pat tad, ja simptomi nav manāmi.

PAS laikus diagnosticējot, cilvēkiem ir iespēja mainīt dzīvesveidu un izvēlēties ārstēšanas iespējas, kas var palīdzēt samazināt sirds un asinsvadu slimību izraisītu komplikāciju risku.

Kas ir perifēro artēriju slimība (pas)?

Perifēro artēriju slimība ir medicīniska problēma, kuras dēļ kājām un citām ķermeņa vietām nepietiek asinsapgādes, jo artērijas šajās vietās tiek sašaurinātas vai nosprostotas aterosklerozes ietekmē. Šī slimība palielina insulta, pārejoša išēmiska lēkmes, sirdslēkmes un citu sirds-asinsvadu komplikāciju risku.

Kādas ir pēdas-plaukstas indeksa noteikšanas priekšrocības?

Pēdas-plaukstas indeksa pārbaude ir ieteicama, lai izvērtētu un diagnosticētu perifēro artēriju slimības risku, jo tā ir viegli izpildāma, prasa tikai apmēram 10–20 minūtes, ir ekonomiska un nerada diskomfortu.

Kam ieteicams veikt pēdas-plaukstas indeksa pārbaudi?

  • Cilvēkiem, kuri ir vecāki par 65 gadiem.
  • Personām pēc 50 gadu vecuma, ja viņiem ir cukura diabēts.
  • Cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, augstu holesterīna līmeni vai sirds slimību gadījumiem ģimenē.
  • Personām ar smēķēšanas vēsturi.

Šis tests nav piemērots pacientiem ar dziļo vēnu trombozi vai izteiktām sāpēm kājās.

Kā norit pēdas-plaukstas indeksa noteikšana?

Pirms pārbaudes

  • Stundu pirms procedūras izvairieties no fiziskas slodzes.
  • Testa dienā nelietojiet tabakas izstrādājumus, alkoholu un kofeīnu saturošus dzērienus.
  • Informējiet ārstu, ja jums agrāk ir veiktas procedūras asinsrites uzlabošanai kājās.

Pārbaudes laikā

Pārbaudes laikā jūs gulēsiet uz muguras, rokas un potītes tiks paceltas sirds līmenī. Ārsts izmērīs asinsspiedienu abās augšdelmu artērijās un potīšu artērijās. Lai aprēķinātu pēdas-plaukstas indeksu, potītes sistoliskais asinsspiediens tiek dalīts ar plaukstas sistolisko asinsspiedienu, rezultātā iegūstot PPI vērtību.

Pēc pārbaudes

Pēc pārbaudes drīkstat nekavējoties atsākt ikdienas aktivitātes.

Kādas secinājumus var sniegt pēdas-plaukstas indekss?

Pēc aprēķināšanas iegūtā pēdas-plaukstas indeksa vērtība var liecināt par sekojošo:

  • 1,0–1,4 Indekss normas robežās: ļoti maza perifēro artēriju slimības iespējamība. Ja ir PAS simptomi, var tikt ieteikta atkārtota pārbaude fiziskas slodzes apstākļos.
  • 0,90–0,99. Robežstāvoklis: šis rādītājs norāda uz iespējamu robežsituāciju PAS gadījumā, turpmāka pārbaude, piemēram, fiziskas slodzes tests, var būt nepieciešama.
  • Zem 0,90 PAS: jāveic papildus izmeklējumi, piemēram, ultrasonogrāfija vai angiogrāfija, lai precizētu asinsvadu stāvokli kājās.

Cilvēkiem ar nekontrolētu cukura diabētu vai būtiski nosprostotām artērijām rezultāta precizēšanai var būt nepieciešams izmērīt asins spiedienu lielajā pirkstā (pirksta-plaukstas indeksu).

Ko nozīmē zems pēdas-plaukstas indekss?

PPI, kas nav lielāks par 0,9, liecina par perifēro artēriju slimību. Tas nozīmē pastiprinātu insulta, sirdslēkmes, nieru slimību un hipertensijas risku. Ja uz PAS norāda simptomi, bet pēdas-plaukstas indeksa vērtība ir tikai nedaudz zem normas, ieteicams atkārtot testu pēc slodzes uz skrejceliņa. Ja pēc slodzes pārbaudes PPI samazinās par 20% vai vairāk, tas norāda uz asinsvadu problēmām.

Kā interpretēt paaugstinātu pēdas-plaukstas indeksu?

Pēdas-plaukstas indeksam, kas pārsniedz 1,4, var būt saistība ar artēriju sacietējumu kājās, kas visbiežāk novērojams cilvēkiem ar vecuma izmaiņām vai cukura diabētu. Tiem, kuriem PPI pārsniedz 1,4, sirds un asinsvadu izraisītas nāves iespējamība ir aptuveni divreiz lielāka.

Kā ārstēt smagu artēriju nosprostojumu?

Biežākās pieejas ietver medikamentus, dzīvesveida maiņu, asinsvada paplašināšanu jeb angioplastiku un ķirurģisku iejaukšanos.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *