Niacinamīds jeb nikotīnamīds ir viena no B3 vitamīna paveidiem un tiek lietots, lai novērstu un ārstētu niacīna deficītu (pelagru). Nepietiekams niacīna daudzums organismā var veicināt caureju, kognitīvas izmaiņas, mēles apsārtumu vai pietūkumu, kā arī ādas apsārtumu un zvīņošanos. Niacinamīdu mēdz izvēlēties niacīna vietā, jo tas retāk rada blakusparādības, piemēram, ādas apsārtumu. Atšķirībā no niacīna, niacinamīds neietekmē lipīdu līmeņus asinīs, tāpēc šo vielu nelieto paaugstināta holesterīna vai citu asins lipīdu traucējumu ārstēšanā.
Pielietojums
- Pazemināts niacīna līmenis var rasties nepilnvērtīga uztura, noteiktu veselības stāvokļu (piemēram, ilgstoša alkohola lietošana, zarnu uzsūkšanās traucējumi, Hartnupa slimība) vai ilgstošas noteiktu medikamentu (piemēram, izoniazīda) lietošanas rezultātā.
- Vitamīnus ieteicams uzņemt ar pilnvērtīgu uzturu. Tā kā trūcīga diēta bieži noved pie vairāku vitamīnu trūkuma vienlaikus, ārsts var ieteikt lietot multivitamīnus, nevis tikai niacinamīdu.
- Organisma spēja veidot un sadalīt dabiskas vielas jeb apmaiņas procesi ir atkarīgi no vitamīnu pieejamības, un šīs vielas ir būtiskas veselības uzturēšanā.
Kā lietot niacinamīdu
- Medikamentu jālieto mutiski atbilstoši norādījumiem, parasti vienu vai divas reizes dienā. Ievērojiet informāciju, kas norādīta uz produkta iepakojuma vai ko norādījis ārsts. Jautājumu gadījumā vērsieties pie ārsta vai farmaceita.
- Ilgstošās darbības tabletes nedrīkst sasmalcināt vai sakošļāt, lai izvairītos no straujas aktīvās vielas izdalīšanās, kas var paaugstināt blakusparādību risku. Tableti var sadalīt tikai tad, ja uz tās ir dalījuma līnija un to ir apstiprinājis ārsts vai farmaceits. Norijiet veselu vai sadalītu tableti, nekožļājot un nedalot vairāk, nekā nepieciešams.
- Lietojot medikamentus holesterīna līmeņa samazināšanai, piemēram, žultsskābes saistošās vielas (piemēram, holestiramīnu vai kolestipolu), niacinamīdu ieteicams lietot vismaz 4–6 stundas pirms vai pēc šo medikamentu Lietošanas, jo tie var saistīt niacinamīdu un samazināt tā uzsūkšanos.
- Ja veselības stāvoklis neuzlabojas, kļūst smagāks vai rodas nopietnas veselības problēmas aizdomas, nekavējoties meklējiet medicīnisku palīdzību.
Blakusparādības
- Niacinamīds, lietojot ieteiktajās devās, parasti nerada izteiktas nevēlamas reakcijas. Var parādīties kuņģa darbības traucējumi, slikta dūša vai caureja. Ja kāda no šīm blakusparādībām pastiprinās vai ilgstoši nepāriet, vērsieties pie ārsta vai farmaceita.
- Ja ārsts ieteicis lietot šo medikamentu, tas nozīmē, ka sagaidāmā lietošanas ieguvuma attiecība pret iespējamo risku ir izvērtēta. Lielākajai daļai cilvēku nopietnas nevēlamas reakcijas nerodas.
- Par smagām blakusparādībām, piemēram, pastāvīgu sliktu dūšu vai vemšanu, tumšas vai darvas krāsas izkārnījumiem, vieglu zilumu rašanos vai asiņošanu, tūsku rokās vai kājās, nieru darbības traucējumu pazīmēm (piemēram, urīna daudzuma izmaiņām), tumšu urīnu, vemšanu ar kafijas biezumu līdzīgu izskatu, ādas vai acu dzelti, nekavējoties ziņojiet savam ārstam.
- Retos gadījumos var rasties smaga alerģiska reakcija – izsitumi, nieze vai pietūkums (sejā, mēlē, kaklā), stiprs reibonis vai elpošanas traucējumi. Ja parādās kāda no šīm pazīmēm, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību.
- Šis saraksts nav pilns ar visām iespējamām blakusparādībām. Ja novērojat citas reakcijas, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Piesardzības pasākumi
- Pirms niacinamīda lietošanas informējiet ārstu vai farmaceitu, ja Jums ir paaugstināta jutība pret šo vielu vai citām alerģijām. Produkts var saturēt palīgvielas, kas dažkārt izraisa alerģiskas reakcijas vai citas veselības problēmas. Sīkākai informācijai jautājiet farmaceitam.
- Ja Jums ir aknu slimība, kuņģa čūlas, asiņošanas traucējumi (trombocitopēnija), diabēts, podagra vai nieru slimības, pirms medikamenta lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
- Diabēta pacientiem šis līdzeklis var palielināt cukura koncentrāciju asinīs. Regulāri kontrolējiet glikozes līmeni un ziņojiet rezultātus ārstam. Ja parādās pastiprinātas slāpes vai biežāka urinācija, noteikti informējiet ārstu. Var būt nepieciešams pielāgot pretcukura līdzekļu devu, uzturu vai fizisko aktivitāti.
- Pirms sākat lietot šo līdzekli, paziņojiet ārstam, ja esat grūtniece.
- Šī viela nonāk mātes pienā, tādēļ pirms zīdīšanas konsultējieties ar ārstu.

Licencēta farmaceite ar farmācijas doktora grādu (PharmD), iegūtu Ziemeļkarolīnas Universitātē Čapelhilā – vienā no vadošajām farmācijas augstskolām ASV. Vairāk nekā 10 gadu starptautiskās pieredzes laikā Austra ir strādājusi gan akadēmiskajā, gan klīniskajā vidē – no pētījumiem slimnīcās līdz personalizētu zāļu terapijas plānu izstrādei.
Viņa specializējas farmakogenomikā, zāļu mijiedarbības novēršanā un hronisku slimību farmaceitiskajā pārvaldībā. Šobrīd Austra strādā kā konsultējošā farmaceite prestižā klīnikā Bostonā un aktīvi piedalās zinātnisko publikāciju veidošanā, kā arī iesaistās jauno farmācijas speciālistu sagatavošanā.