Minimāli invazīvā sirds ķirurģija: priekšrocības un norise

Minimāli invazīvā sirds ķirurģija: priekšrocības un norise

Minimāli invazīvā sirds ķirurģija ļauj ārstam sasniegt sirdi, veicot nelielus, aptuveni 5–7 centimetru griezumus. Salīdzinot ar tradicionālo atvērto sirds operāciju, šī metode efektīvi palīdz risināt dažādas sirds veselības problēmas, vienlaikus samazinot sāpes un veicinot ātrāku atveseļošanos, kas uzlabo pacienta dzīves kvalitāti.

Kuriem pacientiem piemērota minimāli invazīvā sirds ķirurģija

Ne visas sirds operācijas ir iespējams veikt ar minimāli invazīvu paņēmienu. Ārsts izvērtēs konkrēto gadījumu un noteiks piemērotāko ārstēšanas veidu. Pie operācijām, ko iespējams veikt ar minimāli invazīvām metodēm, pieder sirds vārstuļu labošanas vai nomaiņas procedūras, labirinta operācijas priekškambaru fibrilācijas ārstēšanai, starpsienas defekta slēgšana un sirds audzēju izņemšana.

Minimāli invazīvās sirds ķirurģijas riska faktori

Tāpat kā atvērta tipa sirds operācijas, arī minimāli invazīvām procedūrām var būt tādi paši riski kā asiņošana, infekcija, sirds ritma traucējumi, insulta, sirdslēkmes un pat nāves iespēja. Atsevišķos gadījumos ārsts var lemt par pāreju uz plašāku atvērumu, ja tas tiek uzskatīts par drošāku risinājumu.

Minimāli invazīvās sirds ķirurģijas priekšrocības

Šai metodei ir vairākas priekšrocības. Mazāki griezumi samazina rētu veidošanos, asins zudumu apjomu, nepieciešamību pēc asins pārliešanas un īsina laiku, kura laikā pacients ir pieslēgts mākslīgajai elpošanas ierīcei. Hospitalizācija šādiem pacientiem parasti ir īsāka, pēcoperācijas sāpes ir mazāk izteiktas, atveseļošanās process norit raitāk un komplikāciju risks ir zemāks.

Pirmsoperācijas sagatavošanās minimāli invazīvai sirds operācijai

  • Uzturs un zāles: Jautājiet savam ārstam, vai un cik ilgi pirms procedūras jāatturas no pārtikas, dzērieniem un ikdienā lietotajām zālēm.
  • Apģērbs un personiskās lietas: Nedrīkst izmantot nagu laku vai rotaslietas, dodoties uz slimnīcu. Pirms operācijas noņemiet kontaktlēcas, brilles, zobu protēzes un dzirdes aparātus. Sagatavojiet ērtu apģērbu, ko uzvilkt izrakstīšanās dienā.
  • Ģimenes iesaiste: Informējiet tuvos cilvēkus par savu veselības stāvokli, simptomiem, uzturēšanos slimnīcā un atveseļošanās gaitu mājās, jo pēc izrakstīšanas būs nepieciešams atbalsts.

Minimāli invazīvās sirds ķirurģijas norises posmi

  • Pirms operācijas medicīnas personāls ar šķērēm noskuj krūškurvja apmatojumu un dezinficē ādu operācijas vietā, lai mazinātu infekcijas risku.
  • Operācijas laikā ķirurgs veic nelielus griezumus starp ribām, caur kuriem ievieto kameru, kas nodrošina operācijas laukuma redzamību. Šajā procedūrā asinsrite un elpošanas funkcijas pārņem īpaša aparātūra. Pēc tam ķirurgs veic nepieciešamās manipulācijas ar smalkiem instrumentiem, ko ievada caur atsevišķiem iegriezumiem.
  • Pēc operācijas pacientu novēro intensīvās terapijas nodaļā. Šajā laikā infūzijas veicina šķidruma un zāļu piegādi, skābeklis tiek ievadīts caur sejas masku vai deguna kanulu, bet uzkrātais šķidrums operācijas apvidū tiek novadīts ar drenāžas caurulītēm. Parasti intensīvās terapijas nodaļā uzturēšanās ilgst divas dienas, pēc tam rehabilitācija turpinās parastajā stacionāra nodaļā. Ārsti un māsiņas regulāri uzrauga dzīves funkcijas, vēro, vai neparādās infekcijas pazīmes, rūpējas par sāpju kontroli, palīdz pacelties no gultas un māca elpošanas un klepošanas tehniku, kas palīdz attīrīt elpceļus no gļotām. Kopumā pēc operācijas pacients vēl apmēram 3–5 dienas uzturas slimnīcā. Pirms izrakstīšanas ar jums pārrunās īpašas atveseļošanās vadlīnijas – tās ietver ieteikumus par infekcijas pazīmju novērošanu, iegriezumu kopšanu, nepieciešamajiem medikamentiem un sāpju mazināšanas veidiem. Konsultējieties ar ārstu par to, kad drīkst atsākt vadīt transportlīdzekļus, strādāt vai nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.

Atsākšanās pēc minimāli invazīvas sirds operācijas

Pēc ķirurģiskas ārstēšanas ieteicama regulāra sirds veselības pārbaude, lai novērtētu sirds darbu. Tajā pašā laikā pacientiem tiek ieteikts ievērot sirdi saudzējošu dzīvesveidu – lietot pilnvērtīgu uzturu, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un pārvaldīt stresu. Ja ir smēķēšanas ieradums, to nepieciešams atmest. Sirds rehabilitācija sniedz papildu iespēju uzlabot sirds darbību.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *