Ir vairākas ķirurģiskās metodes refrakcijas kļūdu koriģēšanai, piemēram, PRK, LASIK (ar mikrokeratomu), Femto LASIK, ReLEx SMILE un SMILE Pro. Parasti oftalmologs ieteiks vispiemērotāko operācijas veidu atbilstoši pacienta vajadzībām un apstākļiem. Refrakcijas ķirurģijas metodes kļūdu koriģēšanai galvenokārt ir šādas:
Kas izraisa refrakcijas kļūdas?
Refrakcijas kļūdas rodas, ja radzenes izliekums ir pārāk liels vai nepietiekams, kā rezultātā gaisma acī tiek lauzta neatbilstoši un neatbilst acs izmēram un garumam. Tādēļ gaismas fokuss nenonāk tieši uz tīkleni, kas izraisa miglainu vai neskaidru redzi.
Kādi ir refrakcijas kļūdu veidi?
Ir četri galvenie refrakcijas kļūdu tipi, kas aprakstīti šādi:
- Tuvredzība ir stāvoklis, kurā gaisma fokusējas pirms tīklenes dēļ pārmērīga radzenes izliekuma vai pailgas acs formas, tāpēc cilvēks skaidri redz tuvus objektus, bet attālie ir izplūduši.
- Tālvredzība ir stāvoklis, kad gaisma fokusējas aiz tīklenes, parasti sekas izlīdzinātai radzenei vai īsākai acs asij, kas, īpaši smagākos gadījumos, rada miglainu redzi uz tuviem un tāliem objektiem.
- Astigmātisms rodas, ja radzenei ir neregulāra forma, kas rada divus gaismas fokusus uz vienas plaknes, kā rezultātā attēls kļūst izplūdis vai dubults jebkurā attālumā.
- Presbiopija ir ar vecumu saistīts process, kad acs lēca zaudē elastību un spēj mainīt formu, līdz ar to grūtāk fokusēt attēlu uz tuviem priekšmetiem. Parasti šis stāvoklis parādās cilvēkiem, kas vecāki par 40 gadiem.
Kādas ir refrakcijas ķirurģijas iespējas?
Pastāv vairākas ķirurģiskas metodes, lai labotu refrakcijas kļūdas, tai skaitā PRK, LASIK (klasiskais LASIK), Femto LASIK, ReLEx SMILE un jaunākā tehnoloģija SMILE Pro. Parasti ārsts izvēlas piemērotāko tehniku, balstoties uz konkrētā pacienta vajadzībām. Galvenās metodes refrakcijas korekcijai ir šādas:
Prk
PRK jeb fotorefraktīvā keratektomija ir viena no agrākajām lāzera tehnoloģijām redzes korekcijai. Procedūras laikā tiek noņemts radzenes virsējais slānis (epitēlijs) ar ekscimera lāzeru vai vieglu spirta šķīdumu. Pēc tam ekscimera lāzers izlabo radzenes izliekumu līdz optimālam redzes standartam. Pēc manipulācijas acs pārklāj ar aizsargājošu kontaktlēcu, lai aizsargātu radzeni un sniegtu laiku epitēlijam atjaunoties. PRK ir piemērota cilvēkiem, kam nav ieteicama LASIK operācija, piemēram, ja radzene ir pārāk plāna vai ir sausa acs sindroms. Šīs tehnikas priekšrocība – nav nepieciešama radzenes vārstuļa veidošana, tādējādi saglabājot radzenes dabisko stiprību.
Femto lasik
Femto LASIK jeb lāzerkeratomileusis bez griešanas instrumenta ir metode, kas izmanto femtosekunžu lāzeru, lai atdalītu radzenes slāņus un izveidotu ragaudu, kam seko precīza radzenes formas korekcija ar ekscimera lāzeru, lai sasniegtu vēlamo redzes asumu. Pēc tam radzenes slānis tiek piesardzīgi novietots atpakaļ savā vietā. Atšķirībā no tradicionālā LASIK, kas izmanto mehānisku asmeni, šī tehnoloģija izmanto femtosekunžu lāzeru ar īpaši īsiem impulsiem un augstu ātrumu, ļaujot precīzi kontrolēt procesu, neskarot apkārtējos audus. Rezultātā tiek panākta saudzīgāka pieeja, ātrāka atveseļošanās un kvalitatīvs redzes rezultāts.
Relex smile
ReLEx SMILE jeb refraktīvā lēcas fragmenta ekstrakcija ir novatoriska redzes korekcijas metode, kur gaismas jušķis izņem caur mazu iegriezumu radzenē, neveidojot vārstuli. Šī tehnoloģija izveidota uz LASIK un Femto LASIK pamata, izmantojot femtosekunžu lāzeru, lai veidotu lēcas formas fragmentu radzenē (“lenticuli”), pēc tam to izņemot caur 2–4 mm iegriezumu. Līdz ar to radzene tiek koriģēta bez nepieciešamības celt vārstuli, un mazie iegriezumi sadzīst dabiski bez šuvēm. SMILE samazina iespēju infekcijām, kas varētu rasties tradicionālā LASIK laikā, padarot procedūru minimāli invazīvu un saglabājot dabisko radzenes struktūru.
Smile pro
SMILE Pro ir refraktīvās ķirurģijas jaunākā versija. Izmantojot Visumax 800 platformu, ar lielu precizitāti tiek izgriezts lēcas formas fragments no radzenes centra. Pats lāzera posms ilgst tikai 8–10 sekundes katrā acī, kas ir apmēram trīs reizes ātrāk nekā iepriekšējā tehnoloģijā ReLEx SMILE. Radzenes korekcija tiek veikta, izņemot fragmentu caur 2–4 mm sānu iegriezumu, pilnībā izvairoties no vārstuļa veidošanas. SMILE Pro ir ļoti saudzīga un ātra metode, kas ievērojami samazina komplikāciju risku un atjauno redzi nākamajā dienā pēc procedūras. Šī tehnoloģija ļauj labāk saglabāt radzenes mehānisko izturību salīdzinājumā ar klasisku LASIK un tiek atzīta par īpaši drošu oftalmoloģijas speciālistu vidē.
Kā notiek pirmsoperācijas diagnostika?
Pirmajā vizītē oftalmologs veiks rūpīgu pacienta anamnēzes iztirzāšanu, vaicājot par vecumu, veselības stāvokli un lietotajiem medikamentiem, kā arī izpildīs detalizētu redzes pārbaudi, lai noteiktu refrakcijas traucējumu apjomu (tuvredzību, tālredzību, astigmātismu) un izvērtētu, vai pacients ir piemērots LASIK operācijai. Lai varētu kandidēt uz procedūru, redzei jābūt stabilai vai tās izmaiņām nepārsniedzot 0,5 dioptrijas gada laikā.
Acu izmeklēšana
- Oftalmologs organizēs pilnu acu pārbaudi, kas ietvers redzes asuma testu, refraktometriju, spraugas lampas izmeklēšanu vispārējai acu veselības novērtēšanai, tonometriju acs iekšējā spiediena noteikšanai, tīklenes izmeklēšanu, pachimetriju radzenes biezuma noteikšanai, keratometriju radzenes izliekuma mērīšanai, kā arī refrakcijas novērtējumu pirms un pēc paplašināšanas pilienu ievadīšanas. Ja acu stāvoklis ir apmierinošs, tiek ieplānota operācijas diena.
- Ja ir konstatētas acu veselības problēmas, piemēram, iekaisums, sausums vai infekcija, sākotnēji tiks ārstēta saslimšana, un ķirurģiju veiks tikai pēc pacienta pilnīgas atveseļošanās.
- Ja testēšanas rezultāti liecina, ka LASIK nav piemērotākā izvēle, ārsts var ieteikt alternatīvas redzes korekcijas metodes, piemēram, PRK vai intraokulāro lēcu implantāciju (ICL).
Lietoto medikamentu pārtraukšana
- Ja pacients lieto izotretinoīnu saturošus medikamentus, piemēram, Roaccutane vai Acnotin, tos ieteicams pārtraukt vismaz mēnesi pirms izmeklējuma un operācijas, jo šīs zāles var izraisīt radzenes sausumu un citus blakusefektus acīm.
- Hronisko slimību (diabēts, paaugstināts asinsspiediens, vairogdziedzera traucējumi u.c.) ārstēšanai paredzētās zāles nav obligāti jāpārtrauc pirms operācijas, taču par to lietošanu jāinformē ārsts izmeklējuma laikā.
- Pacientiem, kuri regulāri lieto prednizolonu, sumatriptānu, amiodaronu vai izotretinoīnu, par to jāinformē acu ārsts jau pirmajā konsultācijā.
Kontaktlēcu nelietošana pirms izmeklējuma
- Cilvēkiem, kuri lieto cietās vai daļēji cietās kontaktlēcas, tās jānoņem vismaz 21 dienu pirms acu izmeklējuma un operācijas. Savukārt, ja tiek lietotas mīkstās lēcas, no to lietošanas jāatturas vismaz 7 dienas pirms pārbaužu veikšanas. Šajā laikā vēlams izmantot korekcijas brilles.
Pirmsoperācijas rekomendācijas
Izvairīties no kosmētikas lietošanas
- Dienu pirms ķirurģiskās procedūras un operācijas dienā nevajadzētu lietot dekoratīvo kosmētiku, ādai vai skropstām paredzētus kopšanas līdzekļus ar smaržvielām vai spirta sastāvdaļām, jo to atliekas var veicināt infekcijas risku pēc operācijas.
Operācijas posmi
- Ragaudu veidošana: Pirms sākuma acī tiek iepilināts vietējs anestēzijas līdzeklis, pēc tam ar femtosekunžu lāzeru (Visumax 800) izveido ragaudu virs zīlītes un radzenes centra.
Ragauda tiek maigi pacelta, atklājot iekšējo radzenes slāni korekcijai. Pēc tam ar ekscimera lāzeru formē radzenes iekšējo daļu, lai precīzi koriģētu radzenes izliekumu un refrakcijas kļūdas, nodrošinot gaismas atbilstību tīklenes plaknei. Kad korekcija pabeigta, ragaudi tiek novietoti sākotnējā pozīcijā, un nav nepieciešama šūšana. Rezultātā tiek izlabota tuvredzība, tālredzība un astigmātisms, uzlabojot redzes asumu.
Pēcapstrādes soļi pēc procedūras
- Pēc operācijas acis tiek pārklātas ar šķidru aizsargbarjeru infekcijas novēršanai.
- 30 minūtes pēc procedūras ārsts kopā ar medicīnas personālu rūpīgi vēro pēcoperācijas simptomus.
- Pacientam tiek iedoti acu pilieni pret sausumu un iekaisumu.
- Ja nav novērojamas komplikācijas, pacients var doties mājās.
- Ikdienas aktivitātes, piemēram, tualetes apmeklēšana, staigāšana, ūdens dzeršana un ēšana, ir atļautas tūlīt pēc atgriešanās mājās.
Kā tiek veikta pēcoperācijas aprūpe pēc LASIK?
- Nākamā vizīte jāveic dienu pēc procedūras.
- Pirmajā nedēļā iespējams diskomforts, sausuma sajūta, asarošana, plakstiņu pietūkums un paaugstināta jutība pret gaismu, kas pakāpeniski samazināsies.
- Jālieto antibiotiku acu pilieni, jāveic acu tīrīšana un plāksteru nomaiņa 1–2 reizes dienā pēc ārsta norādījuma.
- Nedēļas laikā jāizvairās no ūdens nokļūšanas acīs, arī sejas mazgāšana nav ieteicama.
- Pirmās nedēļas laikā nedrīkst berzēt vai spiest acis; gulēšanai jālieto acu aizsargpārsegs.
- Pēc operācijas nedēļu jāizvairās no intensīvas fiziskās slodzes vai aktivitātēm, kas veicina svīšanu un sviedru nonākšanu acīs.
- Vairāk nekā mēnesi nevajadzētu iet peldēties vai nirt.
- Ieteicams samazināt laiku pie ekrāniem un ieplānot pauzes, lai atpūtinātu acis.
- Jāapmeklē visas pēcoperācijas kontroles pie oftalmologa, lai uzraudzītu atveseļošanās gaitu.
Kādas ir LASIK (Femto LASIK) priekšrocības?
- Lieliska precizitāte: LASIK izmanto mūsdienīgas lāzera tehnoloģijas – femtosekunžu un ekscimera lāzerus, kas ļauj ļoti precīzi koriģēt radzenes formu, novēršot tuvredzību, tālredzību un astigmātismu, un atjaunot labu redzes asumu.
- Ātra, nesāpīga procedūra: Lāzeri darbojas ārkārtīgi ātri, tāpēc manipulācija noris bez sāpēm un nav nepieciešami šuves. Atveseļošanās notiek individuāli – vairumā gadījumu pilnīga dzīšana notiek vairāku mēnešu laikā.
- Minimāla dīkstāve un ātra atkopšanās: Tā kā operācija ir minimāli invazīva, brūces sadzīst ātrāk, un redzes uzlabojumi ir jūtami jau nākamajā dienā. Parasti pēc 2–3 dienām pacienti redz būtiskas izmaiņas.
- Ilgstošs efekts: Pēc operācijas cilvēki var iztikt bez brillēm vai citiem redzes palīglīdzekļiem ilgtermiņā.
- Uzlabota dzīves kvalitāte: LASIK ievērojami uzlabo ikdienas dzīves kvalitāti, mazina ierobežojumus un negadījumu risku, ļaujot pilnvērtīgi piedalīties dažādās aktivitātēs – sportā, lasīšanā, auto vadīšanā un citur pēc izvēles.
Kam ir piemērota LASIK operācija?
- Ikvienam vecumā no 18 gadiem.
- Personai ar stabilu redzi vismaz viena gada garumā.
- Veselām acīm bez nopietnām acs slimībām.
- Ar pietiekamu radzenes biezumu.
- Ja nav konstatētas radzenes slimības vai citas nopietnas saslimšanas kā dekompensēts cukura diabēts vai imūndeficīts.
Kam LASIK procedūra nav ieteicama?
- Personām ar radzenes slimībām, izteiktu radzenes sausumu, iekaisumu, gaismas jūtību, keratokonu, radzenes skrambām vai rētām.
- Pacientiem ar citām acu slimībām, tostarp glaukomu, kataraktu, makulas deģenerāciju, herpes infekcijām, hronisku sausumu vai radzenes infekciju.
- Ja radzenes biezums ir nepietiekams.
- Ja redze ir nestabila vai izmaiņas pārsniedz 0,5 dioptrijas gada laikā.
- Grūtniecēm vai sievietēm zīdīšanas periodā.
- Pie vecuma izraisītas presbiopijas oftalmologs var ieteikt citas ārstēšanas iespējas.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.