Sirds asinsvadu sistēma sastāv no kreisās un labās vainagartērijas, kas nodrošina ar asinīm attiecīgi sirds kreiso un labo pusi. Ja šajās artērijās veidojas aizsprostojumi vai tās sašaurinās, rodas vainagartēriju slimība. Šāds stāvoklis samazina asins piegādi sirds muskulim, izraisot skābekļa deficītu. Pie fiziskas slodzes var rasties nogurums un spiedoša sajūta krūtīs. Straujš artērijas nosprostojums izraisa pēkšņu asins un skābekļa trūkumu sirds audos, kas draud dzīvībai.
Kādi ir vainagartēriju slimību riska faktori
Galvenie riska faktori šīs slimības attīstībai ir:
- Vecums
- Iedzimtība
- Smēķēšana
- Cukura diabēts
- Paaugstināts holesterīna līmenis
Cik veidu pastāv vainagartēriju slimība
Vainagartēriju slimību var iedalīt vienkāršās un sarežģītās formās. Aptuveni 30% gadījumu tiek diagnosticēta sarežģīta vainagartēriju slimība. Pie sarežģītām formām pieder:
- Asinsvadu struktūras sarežģījumi
- Kreisās galvenās vainagartērijas aizsprostojums
- Pilnīgs vainagartērijas nosprostojums
- Ievērojama asinsvadu pārkaļķošanās
- Bifurkācijas vietas bojājums
- Pacienta veselības stāvoklis
- Lielāks vecums
- Citas nozīmīgas slimības vai agrākas saslimšanas, piemēram, insults vai pastāvīgs klepus
Minētie sarežģījumi var apgrūtināt ārstēšanas gaitu un tiek uzskatīti par sarežģītas vainagartēriju slimības sastāvdaļām.
Kādi ir brīdinājuma signāli saistībā ar vainagartēriju slimību un sirds slimībām
Būtiskākās pazīmes, kas liecina par vainagartēriju vai sirds slimību, ietver sāpes krūtīs pie slodzes un izteiktu nogurumu. Šīs pazīmes signalizē par agrīnu sirds muskuļa skābekļa trūkumu. Parādoties šādiem simptomiem, svarīgi veikt papildu kardioloģisku izmeklēšanu. Ja sāpes krūtīs kļūst asas, ilgst no 30 līdz 60 minūtēm un nemazinās, tas liecina par akūtu sirds išēmiju. Šādā gadījumā jāmeklē neatliekama palīdzība slimnīcā, lai novērstu dzīvībai bīstamas sekas.
Kā tiek diagnosticēta vainagartēriju un sirds slimība
Lai noteiktu vainagartēriju slimību, tiek izmantotas dažādas metodes. Ārsts uzklausa pacienta sūdzības un veic fizisku apskati. Asins analīzēs nosaka riska faktorus, piemēram, cukura diabētu vai paaugstinātu holesterīna līmeni. Turpmākai izvērtēšanai izmanto elektrokardiogrammu, slodzes testu vai ehokardiogrāfiju, kas ļauj novērtēt sirds funkciju. Precīzāk noteikt artēriju aizsprostojumu vietas iespējams ar datortomogrāfijas izmeklējumiem vai angiogrāfiju.
Kā norit angiogrāfijas izmeklējums
Vainagartēriju angiogrāfija ir vizualizācijas metode, kuras laikā caur asinsvadiem ievieto katetru un injicē kontrastvielu, lai uzrādītu artēriju nosprostojumus. Šī izmeklēšana sniedz precīzus datus, kā arī ļauj kardiologam vienlaikus veikt balona angioplastiku, ja tas nepieciešams. Angiogrāfiju galvenokārt veic pēc citiem izmeklējumiem – piemēram, EKG vai slodzes testiem –, kad rodas aizdomas par artēriju problēmām.
Kādas ir ārstēšanas iespējas vainagartēriju slimībai
Vainagartēriju slimības ārstēšanai izmanto trīs galvenās metodes:
- Medikamentoza terapija
- Balona angioplastika jeb perkutāna koronārā intervence. Šī metode ir moderna ārstēšanas izvēle. Tās gaitā ar balonu paplašina sašaurināto artēriju un ievieto stentu, kas uztur asins plūsmu. Procedūra ir piemērota dažāda vecuma un dzimuma pacientiem, tā nodrošina ātru atlabšanu, minimālu risku un parasti neprasa ķirurģisku operāciju.
- Koronārās artērijas šuntēšanas operācija. Agrāk šī bija galvenā terapija vainagartēriju slimības gadījumā. Šuntēšana piemērota ne visiem vecuma grupām: gados vecākiem pacientiem risks palielinās, atlabšana ir ilgāka, biežāk rodas komplikācijas, savukārt jaunākiem pacientiem šunta kalpošanas ilgums vidēji sasniedz desmit gadus, kas nozīmē iespēju, ka nākotnē būs nepieciešama sarežģīta šunta nomaiņas operācija.
Sarežģītas vainagartēriju slimības ārstēšanas izaicinājumi
Vainagartēriju slimības ārstēšanas sarežģītību nosaka gan pašas asinsvadu īpatnības, gan saistīto veselības stāvokļu ietekme. Piemēram,
- Kreisās galvenās vainagartērijas aizsprostojums: šī apvidus ārstēšana ir īpaši izaicinoša, jo caur to plūst lielākā daļa asiņu uz sirds kreiso kambari. Ārstēšanai nepieciešama precizitāte un ātrums, jo pastāv paaugstināts dzīvības apdraudējums.
- Ievērojama artēriju pārkaļķošanās: pārmērīga kalcija nogulsnēšanās padara asinsvadu sienas cietākas, kas var samazināt balonu angioplastikas efektivitāti un palielina asinsvada vai balona bojāšanas risku. Šādos gadījumos var izmantot speciālu instrumentu – rotacionālu aterektomiju jeb rotablatoru, kas sasmalcina pārkaļķojušos aplikumu, padarot artērijas piemērotas balonēšanai un stenta ievietošanai.
- Pilns asinsvadu nosprostojums: ja artērija ir pilnībā aizsprostota, ārstēšana ir īpaši sarežģīta, jo ārsti nevar balstīties uz asinsvada gaitu. Šādās situācijās nepieciešamas pieredzējušu speciālistu zināšanas, lai atrastu cieši aizsprostoto vietu sākumu un beigas.
Sirds un sarežģītu vainagartēriju slimību profilakse
Lai izvairītos no sirds un sarežģītas vainagartēriju slimības, svarīgi ievērot šādas rekomendācijas:
- Rūpēties par sabalansētu uzturu: izvēlēties veselīgus ēdienus, ierobežot ceptu un treknu ēdienu patēriņu, uzturā samazināt cukura devu līdz mazāk nekā 10% no kopējā kaloriju daudzuma, dot priekšroku šķiedrvielām bagātiem un pilngraudu produktiem.
- Fiziskās aktivitātes vismaz 150 minūtes nedēļā: regulāras aerobo slodžu treniņš piecas dienas nedēļā, kā arī divas reizes nedēļā izpildīt vieglus spēka vingrinājumus muskulatūras uzturēšanai un masas zuduma novēršanai.
- Izvairīties no smēķēšanas un alkohola lietošanu ierobežot līdz 100 gramiem nedēļā.
- Regulāri veikt veselības pārbaudes, tai skaitā kontrolēt holesterīna un cukura līmeni asinīs, kā arī izvērtēt citus riska faktorus.
- Pastāvīgi uzraudzīt asinsspiedienu un savlaicīgi identificēt novirzes no normas.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.