Korekts nosaukums latviešu valodā: **Acu ārsts** vai **oftalmologs** (atkarībā no konteksta).

– Ja domāts profesionālis, kas nodarbojas ar acu slimību diagnosticēšanu un ārstēšanu – **oftalmologs**.
– Ja domāts vispārīgāk vai sadzīviski – **acu ārsts**.

Nosaukums **okulists** arī reizēm tiek lietots, taču latviešu valodā oficiālākais un precīzākais termins ir **oftalmologs**.

Korekts nosaukums latviešu valodā: **Acu ārsts** vai **oftalmologs** (atkarībā no konteksta). – Ja domāts profesionālis, kas nodarbojas ar acu slimību diagnosticēšanu un ārstēšanu – **oftalmologs**. – Ja domāts vispārīgāk vai sadzīviski – **acu ārsts**. Nosaukums **okulists** arī reizēm tiek lietots, taču latviešu valodā oficiālākais un precīzākais termins ir **oftalmologs**.

Pēdējo reizi atjaunināts: 2025-07-28

Acu ārsts jeb oftalmologs ir medicīnas profesionālis, kurš nodarbojas ar redzes aprūpi. Viņš spēlē nozīmīgu lomu acu slimību un redzes traucējumu diagnosticēšanā, ārstēšanā un profilaksē. Oftalmologa kompetence aptver plašu pakalpojumu klāstu: no pamata redzes pārbaudēm līdz sarežģītām ķirurģiskām un terapeitiskām procedūrām. Acu ārsti veic dažādas funkcijas – pārbauda redzi, atpazīst agrīnas glaukomas vai kataraktas pazīmes, novērtē acu reakciju uz gaismu un acs asu stāvokli. Viņi diagnosticē un ārstē dažādas acu slimības, veic operācijas, izraksta brilles vai kontaktlēcas. Lielākā daļa acu ārsta apmeklējumu ir saistīti ar acu traumām, infekcijām, slimībām vai redzes traucējumiem.

Kas ir okulists un viņa specializācija

Oftalmologs, kuru bieži dēvē arī par okulistu jeb acu ārstu, veic pilnīgas acu veselības pārbaudes, diagnosticē un ārstē dažādas acu slimības. Šī profesija prasa sešu gadu vispārējās medicīnas izglītību, kam seko trīs gadu specializācija medicīnas rezidentūrā. Specializācija sniedz gan diagnostikas, gan ķirurģiskas prasmes acu aprūpē.

Galvenās oftalmologa prasmes

Oftalmologi ir kvalificēti praktizēt gan medicīnas, gan ķirurģijas jomā. Viņi diagnosticē un ārstē acu saslimšanas, kā arī redzes traucējumus. Nereti oftalmologi papildus iegūst specializāciju konkrētās oftalmoloģijas nozarēs, piemēram, glaukomas, tīklenes vai radzenes slimību ārstēšanā.

Atšķirība starp oftalmologu un mikroķirurgu

Mikroķirurģija ir viena no ķirurģiskajām metodēm, ko pielieto acu operācijās. Šīs manipulācijas veic acu ārsti ar papildus kvalifikāciju, kuri ir apguvuši specifiskas mikroķirurģijas metodes un instrumentu izmantošanu acs operācijās.

Okulista izglītība un kvalifikācija

Acu ārsti ir svarīgi veselības nozares speciālisti, kas atbild par redzes veselību. Lai praktizētu, nepieciešama sešu gadu medicīnas izglītība un trīs gadu specializācija oftalmoloģijā. Šī izglītība nodrošina padziļinātas zināšanas gan slimību diagnostikā, gan ārstēšanā. Ir iespēja specializēties arī konkrētās nozarēs, piemēram, glaukomas vai bērnu oftalmoloģijā.

  • 2015.–2019. gads – Kembridžas universitāte, Apvienotā Karaliste, oftalmoloģijas rezidentūra.
  • 2012.–2015. gads – Lietuvas Veselības zinātņu universitāte, Lietuva, oftalmoloģijas rezidentūra.
  • 2006.–2012. gads – Lietuvas Veselības zinātņu universitāte, Lietuva, iegūts medicīnas maģistra grāds.
  • No 2023. gada – līdz šim – Medicīnas diagnostikas un ārstēšanas centrs, acu ārste mikroķirurģe.
  • 2015.–2022. gads – Kembridžas universitātes slimnīcas mācību centrs, Ipsvičas pilsētas slimnīca, Oftalmoloģijas nodaļa, Apvienotā Karaliste, acu ārste mikroķirurģe.
  • 2013. gads – Kembridžas universitātes slimnīcas mācību centrs, Apvienotā Karaliste, turpinātas oftalmoloģijas rezidentūras studijas.
  • 2020. gads – Acu ārste mikroķirurģe Lietuvā un Apvienotajā Karalistē.

Dr. Paulina Mikulēnaite ir augsti kvalificēta acu ārste mikroķirurģe ar vairāk nekā desmit gadu pieredzi. Viņa regulāri piedalās starptautiskās konferencēs un nodrošina augstākās kvalitātes pacientu aprūpi. Oftalmologi nodrošina pilnu acu veselības pakalpojumu spektru – no profilaktiskām pārbaudēm līdz sarežģītai mikroķirurģijai. Viņu zināšanas un iemaņas stiprina pacientu redzi, garantējot profesionālu pieeju acu veselībai.

Kad ir ieteicams apmeklēt acu ārstu

Acu veselība ir būtiska, tāpēc jāzina, kad nepieciešams griezties pie acu speciālista. Ja novērojams acs sāpes, infekcija, izteikts diskomforts, pēkšņas izmaiņas redzē vai pamanāmas gaismas uzplaiksnījumi, nekavējoties jāmeklē acu ārsta palīdzība.

Neatliekamās situācijas

  • Acu trauma vai iekaisums
  • Sāpes acīs
  • Bieži redzami peldošie punktiņi vai gaismas uzliesmojumi
  • Pēkšņas izmaiņas redzē vai redzes zudums

Profilaktisko pārbaužu nozīme

Regulāras acu pārbaudes ir svarīgas acu veselības saglabāšanai. Ieteicams pārbaudīt redzi vismaz reizi vairākos gados, lai savlaicīgi atklātu un ārstētu redzes traucējumus vai acu slimības. Acu ārsts ne tikai izmeklē redzi, bet arī veic detalizētus diagnostiskos izmeklējumus, kas palīdz agrīni noteikt slimības un uzsākt ārstēšanu. Regulāri apmeklējumi ļauj saglabāt labu redzi ilgtermiņā.

Biežāk sastopamās acu slimības un traucējumi

Oftalmologi diagnosticē un ārstē izplatītākās acu veselības problēmas, piemēram, glaukomu, kataraktu, tīklenes un radzenes saslimšanas. Tie palīdz arī pie refrakcijas traucējumiem, piemēram, tuvredzības, tālredzības un astigmatisma. Svarīgi acu slimības konstatēt un ārstēt savlaicīgi, lai izvairītos no nopietnākām sekām. Glaukoma ir viena no biežāk sastopamajām acu slimībām Latvijā; saskaņā ar 2018. gada datiem valstī bija vairāk nekā 75 tūkstoši glaukomas gadījumu. Ieteicams regulāri pārbaudīt acs iekšējo spiedienu, īpaši pēc 40 gadu vecuma. Vēl viena bieža saslimšana ir katarakta – acs lēcas apduļķošanās, kas būtiski pasliktina redzi. Kataraktas ķirurģiska noņemšana ar lēcas aizvietošanu atjauno pacientiem redzi. Bieži sastopami ir arī sauso acu sindroms un miežgrauds, ko rada iekaisums radzenes dziedzerī; šīm problēmām palīdz silti kompresi un īpaša ārstēšana. Lai izvairītos no redzes traucējumiem, svarīgi regulāri pārbaudīt acis pie acu ārsta, īpaši, ja ir riska faktori, piemēram, cukura diabēts vai paaugstināts asinsspiediens. Jaunākās tehnoloģijas, piemēram, optiskā koherences tomogrāfija, ļauj precīzi diagnosticēt un ārstēt acu saslimšanas.

Diagnostikas metodes un procedūras

Oftalmologi veic dažādus acu izmeklējumus un diagnostiskās procedūras, kas palīdz noteikt acu saslimšanas un redzes traucējumus. Acu pamatnes izmeklējums ļauj novērtēt acs iekšējās struktūras un asinsrites stāvokli. Būtiska izmeklēšanas metode ir acs iekšējā spiediena mērīšana, lai izvērtētu glaukomas risku. Redzes asuma tests palīdz noteikt, kā pacients redz dažādos attālumos. Turklāt oftalmologi veic redzes lauka noteikšanu un radzenes topogrāfisko izmeklēšanu, kā arī acu ultrasonogrāfiju un tīklenes asinsrites izpēti, kas var būt svarīgi precīzai diagnostikai.

Acu pamatnes izmeklēšana

Acu pamatnes pārbaude ir būtiska, jo tā ļauj izvērtēt acs iekšējās struktūras un savlaicīgi atklāt tādas slimības kā diabētiskā retinopātija vai tīklenes atslāņošanās.

Acs iekšējā spiediena mērīšana

Acs spiediena noteikšana ir svarīga, lai savlaicīgi konstatētu glaukomas risku. Ārsts mēra acī esošā šķidruma spiedienu, jo paaugstināts spiediens var liecināt par iespējamu glaukomu.

Redzes asuma tests

Redzes asuma noteikšana vērtē, cik labi pacients redz, identificē tuvredzību, tālredzību vai astigmatismu, un sniedz ārstam svarīgu informāciju par redzes stāvokli.

Redzes korekcijas iespējas

Oftalmologiem ir pieejami vairāki redzes korekcijas risinājumi. Visbiežāk izmanto brilles un kontaktlēcas, kas efektīvi palīdz pie viegliem redzes traucējumiem. Pie sarežģītākiem gadījumiem laba alternatīva ir lāzerkorekcija, kur tiek pielietotas metodes kā LASEK un SmartSurf, lai korekcijas būtu piemērotas arī nopietnākiem refrakcijas traucējumiem.

  • Vidējā redzes lāzerkorekcijas cena vienai acij ir aptuveni 435 eiro.
  • Ļoti retos gadījumos, aptuveni 1 no 2 000 pacientiem, LASIK operācijas laikā var tikt bojāts radzenes vāciņš.
  • Apmēram 5 no 100 pacientiem ar izteiktiem refrakcijas traucējumiem pēc pusgada var būt neliela refrakcijas atgriešanās aptuveni 1 vai 1,5 dioptriju apmērā.

Katrā gadījumā pacientam tiek izstrādāts individuāls redzes korekcijas plāns, ņemot vērā gan viņa redzes īpatnības, gan veselības stāvokli, tādējādi nodrošinot pēc iespējas labāku rezultātu.

Acu operācijas un mikroķirurģija

Acu ārsti veic dažādas ķirurģiskas iejaukšanās, kas palīdz novērst vai labot redzes traucējumus. Šīs procedūras ietver gan kataraktas operācijas, gan glaukomas ārstēšanu, gan dažādas lāzerprocedūras.

Kataraktas operācijas

Kataraktas operācija ir bieži veikta procedūra, kas nepieciešama, ja acs dabiskā lēca kļūst duļķaina un būtiski pasliktinās redze. Operācijas laikā duļķainā lēca tiek izņemta un aizvietota ar mākslīgo lēcu.

Lāzerprocedūras

Mūsdienu klīnikās izmantotās lāzera metodes ļauj efektīvi ārstēt glaukomu, diabētisko retinopātiju un citas slimības bez sāpēm. Pēc procedūrām pacienti ātri var atgriezties ierastajā dzīves ritmā. Lietuvā strādā vairāk nekā 25 acu ķirurgi ar plašu praksi un starptautisku pieredzi, un pacientu atsauksmes vidēji sasniedz 4,8 no 5 iespējamiem punktiem. Klīnikas sadarbojas arī ar ārzemju partneriem un ir augsti atzītas acu mikroķirurģijas jomā.

Brillu un kontaktlēcu izvēle

Acu ārsts veic rūpīgu redzes pārbaudi un izvēlas piemērotākās brilles vai kontaktlēcas, ņemot vērā pacienta dzīvesveidu, redzes vajadzības un acu veselības stāvokli. Lai noteiktu nepieciešamo briļļu stiprumu, tiek veikta refrakcijas analīze ar autokeratorefraktometru. Kontaktlēcu piemeklēšana prasa papildu precīzus mērījumus, lai nodrošinātu augstāko komfortu un redzes kvalitāti. Acu ārsts izvērtē daudzus parametrus, lai kontaktlēcas būtu pilnībā piemērotas. Piemēroti piemeklētas brilles vai kontaktlēcas uzlabo redzi un nodrošina ilgtermiņa acu veselību. Ir būtiski uzticēties kompetenta speciālista ieteikumiem.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *