Ko nozīmē spiediens deniņos – kad jāsāk uztraukties

Ko nozīmē spiediens deniņos – kad jāsāk uztraukties

Spiediens deniņu zonā ir sajūta, ko dzīvē var piedzīvot gandrīz ikviens. Šis diskomforts nereti šķiet neskaidrs, un to var izraisīt gan veselības traucējumi, gan īslaicīgi apstākļi. Kad šim simptomam pievērst lielāku uzmanību, bet kad turpināt ierasto ikdienu, var nebūt viegli izvērtēt. Uzmanību vērts pievērst tad, ja parādās konkrētas pazīmes vai parādās papildu simptomi, un tādā gadījumā ieteicams apsvērt konsultāciju ar ārstu.

Kas izraisa deniņu spiedienu?

Lai saprastu, kāpēc rodas spiediena sajūta deniņu apvidū, jāņem vērā vairāki iespējamie faktori. Visbiežāk šī sajūta ir saistīta ar fiziskām vai psiholoģiskām stāvokļa izmaiņām. Biežākie cēloņi ir šādi:

Stress un spriedze

Stress un emocionāla spriedze ir viena no izplatītākajām deniņu spiediena izraisītājām. Spēcīgu emociju un stresa ietekmē ķermenī pieaug tādu hormonu kā kortizols un adrenalīns daudzums, kas var veicināt galvas muskuļu saspringumu. Tas nereti rada nepatīkamu spiediena sajūtu deniņu rajonā vai ap tiem.

Temporālās artērijas iekaisums

Vēl viens izplatīts iemesls ir temporālās artērijas iekaisums. Šī saslimšana izraisa deniņu artērijas pietūkumu un iekaisumu, kas var rezultēties ar spēcīgām sāpēm vai spiediena sajūtu pieres sānu daļā. Šāda situācija parasti nosaka nepieciešamību pēc ārsta uzraudzības un ārstēšanas.

Migrēna

Vēl viens faktors, kas var provocēt spiedienu un sāpes deniņu daļā, ir migrēna. Tā saistīta ar izmaiņām smadzeņu nervu un asinsvadu funkcijā, kuru dēļ parasti rodas vienpusējas, pulsējošas un intensīvas galvassāpes.

Simptomi, kam jāpievērš uzmanība

Spiedieni deniņu zonā nereti izraisa dažādi iepriekš minētie cēloņi, taču noteiktos gadījumos šim simptomam pievienojas īpaši signāli, kas var liecināt par nopietnākiem traucējumiem. Ja līdzās deniņu spiedienam novēro kādu no sekojošajiem simptomiem, ieteicama ārsta konsultācija:

  • Stipras vai ilgstošas sāpes deniņu apvidū
  • Redzes traucējumi vai paaugstināta jutība pret gaismu
  • Slikta dūša vai vemšana
  • Apjukums vai dezorientācija
  • Ekstremitāšu nejutīgums vai vājums

Kad nepieciešams vērsties pie ārsta?

Gadījumos, kad spiediens deniņu rajonā ir izteikts vai traucē ikdienas aktivitātēm, ieteicama vizīte pie ārsta. Īpaši svarīgi to darīt, ja simptoms parādās pēkšņi vai kļūst biežāks un spēcīgāks. Ārsts var nozīmēt izmeklējumus, lai noskaidrotu precīzu iemeslu un noteiktu piemērotāko ārstēšanu.

Diagnostikas iespējas

Lai noteiktu, kas izraisa spiedienu deniņos, ārsti var izmantot dažādus diagnosticēšanas rīkus. Parasti veic šādus izmeklējumus:

  • Asins analīzes iekaisuma rādītāju un citu veselības traucējumu novērtēšanai
  • Galvas magnētiskās rezonanses izmeklējums galvas struktūru izvērtēšanai
  • Temporālās artērijas ultrasonogrāfija asinsvadu stāvokļa pārbaudei
  • Smadzeņu skenēšana, lai atklātu iespējamās nervu vai asinsvadu darbības izmaiņas, kas var būt saistītas ar migrēnu vai citām saslimšanām

Pašpalīdzības iespējas un ārstēšana

Papildus ārsta konsultācijai pastāv vairāki veidi, kā uzlabot pašsajūtu vai mazināt deniņu spiediena atkārtotu parādīšanos patstāvīgi:

Relaksācijas un meditācijas metodes

Daudzu cilvēku pieredze rāda, ka atslābināšanās paņēmieni, t.sk. meditācija, joga vai elpošanas vingrinājumi, palīdz mazināt ar stresu saistīto spiedienu deniņu apvidū. Šādas metodes atvieglo spriedzi un palīdz izvairīties no tās negatīvās ietekmes.

Sabalansēta ēdienkarte un fiziskā slodze

Veselīgs uzturs un regulāra fiziskā aktivitāte arī palīdz samazināt deniņu spiediena risku. Šāda dzīvesveida piekopšana labvēlīgi ietekmē asinsriti un palīdz samazināt spriedzi organismā.

Medikamenti un uztura bagātinātāji

Atsevišķos gadījumos ārsts var ieteikt medikamentus vai uztura bagātinātājus, kas var palīdzēt mazināt sāpes un iekaisumu. Pirms jebkādu medikamentu lietošanas jāsazinās ar ārstu.

Izplatītāko mītu atmaskošana

Bieži tiek uzskatīts, ka spiediens deniņu rajonā ir izskaidrojams ar vienkāršiem, taču neprecīziem iemesliem, tāpēc ir nozīme skaidrot biežākos maldus:

  • Izplatīts ir uzskats, ka spiediens deniņos vienmēr nozīmē migrēnu. Patiesībā, lai arī migrēna var būt šī simptoma iemesls, bieži spiedienu izraisa arī stress, deguna blakusdobumu iekaisums vai temporālās artērijas iekaisums.
  • Plaši izplatīts mīts ir arī uzskats, ka deniņu spiediena sajūta vienmēr signalizē par nopietnu veselības problēmu. Taču lielākoties šis simptoms ir pārejošs un nereti nav saistīts ar bīstamiem traucējumiem.

Secinājumi

Deniņu spiedienu izraisa dažādi faktori, un visbiežāk šī sajūta nav bīstama. Tomēr, ja tā parādās bieži, kļūst spēcīgāka vai traucē ikdienas aktivitātēm, ieteicams vērsties pie speciālista. Noskaidrojot rašanās cēloni, ir iespējams izvēlēties piemērotāko ārstēšanas vai simptomu mazināšanas risinājumu.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *