Sajūta, kad tev brīžiem pārņem drebuļi, ir bieži sastopama ikdienas situācijā. Lai gan visbiežāk tā saistīta ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru vai infekciju, iespējams piedzīvot drebuļus arī bez acīmredzama temperatūras pieauguma. Noskaidrosim, kas var izraisīt šādus simptomus un kā ar tiem tikt galā ikdienā.
Kādēļ rodas drebuļi bez temperatūras paaugstinājuma?
Drebuļi veidojas, kad muskuļu šķiedras saspringst, lai organisms izstrādātu vairāk siltuma un saglabātu normālu ķermeņa temperatūru. Parasti šis mehānisms tiek novērots hipertermijas gadījumos, taču dažkārt tas var rasties arī bez izteiktām temperatūras svārstībām. Tālāk apskatīsim galvenos iemeslus.
Stress un emocionāla spriedze
Stresa un emocionāla sasprindzinājuma ietekmē organisms izdala adrenalīnu, kas sagatavo ķermeni aktīvai rīcībai. Tas īslaicīgi var mainīt ķermeņa temperatūras uztveri un izraisīt drebuļus pat tad, ja nav konstatēta temperatūras izmaiņa.
Hormonālas pārmaiņas
Izmaiņas hormonālajā fonā, īpaši sievietēm svārstoties estrogēna līmenim, spēj rosināt drebuļus. Tas bieži novērojams menopauzes laikā, kad ķermenis pielāgojas hormonu samazinājumam. Tad var parādīties karstuma viļņi un trīce pat bez temperatūras paaugstinājuma.
Reakcija uz apkārtējās vides faktoriem
Fiziskie apstākļi, piemēram, ilgstoša atrašanās aukstā vai mitrā vietā, veicina organisma centienus saglabāt siltumu. Drebuļus var ietekmēt arī paaugstināta jutība pret saaukstēšanos vai noteiktas alerģijas.
Kad nepieciešams vērsties pie ārsta?
Vairumā gadījumu drebuļi bez temperatūras nav bīstami, taču noteiktās situācijās tie var liecināt par nopietnāku veselības traucējumu un būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība. Zemāk piedāvājam pazīmes, pēc kuru parādīšanās vēlams konsultēties ar medicīnas speciālistu.
Ja parādās citi simptomi
Ja drebuļiem pievienojas izteikts nogurums, svara samazināšanās, spēcīgas galvassāpes vai tirpšana, šī simptomu kombinācija var liecināt par nepieciešamību veikt medicīnisku apskati.
Ilgstoša vai atkārtota trīce
Ja drebuļi izpaužas nepārtraukti vai bieži atkārtojas bez acīmredzama iemesla, tas var norādīt uz iekšējo orgānu slimību vai autoimūnu reakciju. Šādās situācijās ieteicams veikt asins analīzes un citas diagnostiskas pārbaudes, lai noskaidrotu cēloni.
Kā kontrolēt drebuļus ikdienā
Tā kā drebuļus bez temperatūras var izraisīt vairāki faktori, ir svarīgi zināt, kā pareizi reaģēt, lai uzlabotu pašsajūtu ikdienā.
Stresa mazināšanas metodes
Sistemātiska stresa līmeņa samazināšana palīdz labāk kontrolēt drebuļus, kas saistīti ar emocionālu nestabilitāti. Noderīgas ir jogas nodarbības, meditācija un elpošanas vingrinājumi, kas harmonizē nervu sistēmu un samazina adrenalīna daudzumu organismā.
Apģērba izvēle
Pielāgojiet apģērbu atbilstoši laika apstākļiem, lai nepieļautu pārmērīgu aukstuma sajūtu. Izmantojiet vairākus apģērba slāņus, kas ļauj saglabāt siltumu un palīdz izvairīties no pēkšņām temperatūras svārstībām.
Pietiekama šķidruma uzņemšana un sabalansēta diēta
Atbilstīgs šķidruma daudzums un sabalansēts uzturs palīdz regulēt temperatūras izjūtu. Nepietiekama hidratācija veicina organisma jutīgumu pret temperatūras svārstībām, tāpēc regulāra ūdens lietošana ir būtiska. Tikpat svarīgi ir nodrošināt pilnvērtīgu uzturvielu, vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu.
Mīti par drebuļiem
Bieži vien sabiedrībā par drebuļiem izplatās neprecīza informācija. Aplūkosim dažādus maldīgus priekšstatus, kas saistīti ar šo stāvokli.
Drebuļi vienmēr liecina par infekciju
Kopējā kļūda ir uzskatīt, ka drebuļi obligāti norāda uz infekciju. Lai gan tā ir raksturīga pazīme slimību gadījumā, šī sajūta var rasties arī citu minēto iemeslu dēļ.
Karsts apģērbs ir visefektīvākais risinājums
Pārāk silta apģērba izvēle ne vienmēr palīdz mazināt drebuļus. Dažkārt tas var pat kaitēt, īpaši, ja drebuļus izraisa apkārtējās vides aukstums. Svarīgākais ir pareizi sabalansēt apģērba slāņus.
Drebuļi bez redzama temperatūras pieauguma var radīt neērtības, taču, izprotot to iemeslus un pielāgojot ikdienas ieradumus, ar šo simptomu iespējams tikt galā. Precīza diagnostika un pareiza ārstēšana palīdzēs noskaidrot cēloni un uzlabos veselības stāvokli.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.