Sieviešu sirds un asinsvadu slimības ilgstoši tika uzskatītas par vīriešu veselības problēmu, tāpēc tās bieži tika vai nu ignorētas, vai arī nepareizi diagnosticētas. Taču pēdējos gados šī pieeja ir mainījusies, un tiek atzīts, ka sievietes ir līdzvērtīgi vai pat augstākā riska grupā. Šajā rakstā aplūkoti galvenie iemesli, kādēļ sirds slimības sievietēm tiek atklātas retāk, kādi ir šīs slimības simptomi, riska faktori un iespējamie sirds veselības stiprināšanas paņēmieni.
Kāpēc sieviešu sirds slimības bieži paliek nepamanītas
Atšķirības simptomos starp dzimumiem
Sievietēm sirds slimību pazīmes var izpausties citādi nekā vīriešiem. Bieži vīrieši izjūt stipras sāpes krūtīs, kamēr sievietēm raksturīga izteikta noguruma sajūta, slikta dūša vai galvassāpes. Šo simptomu dēļ sievietes nereti tos saista ar stresu vai hormonāliem traucējumiem, nevis ar sirds veselību, un uzskata par mazāk būtiskiem.
Neliela uzmanība sieviešu sirds veselībai
Vēsturiski medicīnā sirds veselības problēmas tika vairāk pētītas vīriešiem, radot situāciju, ka par sieviešu sirds slimībām pietrūka zināšanu. Tā rezultātā veselības aprūpes speciālistiem var būt sarežģītāk laikus atpazīt un atklāt sieviešu sirds un asinsvadu slimības.
Neprecīza vai novēlota diagnoze
Sievietēm nereti diagnoze tiek noteikta vēlāk vai arī simptomi tiek kļūdaini tulkoti. Pētījumi uzrāda, ka sirds slimību, īpaši infarkta, gadījumā sievietēm ārstēšana bieži tiek uzsākta vēlāk salīdzinājumā ar vīriešiem. Tas rada situāciju, kad gan pacientes, gan ārsti nepietiekami ātri reaģē uz simptomiem.
Galvenie sirds slimību riska faktori sievietēm
Hormonālās izmaiņas
Hormonālas izmaiņas, piemēram, menopauze, būtiski ietekmē sirds veselību. Estrogēna līmeņa samazināšanās šajā periodā mazina aizsargspēju pret sirds un asinsvadu slimībām, palielinot to risku.
Stresa un emocionālā slodze
Pēdējos gados arvien vairāk tiek pētīta emocionālo faktoru, piemēram, stresa un depresijas, ietekme uz sieviešu sirds veselību. Sievietēm bieži ir grūtāk pārvaldīt stresu, kas vēl vairāk palielina veselības apdraudējumu. Zinātniskie dati rāda, ka ilgstošs stress un nomāktība tieši saistīti ar sirds slimību riska pieaugumu.
Dzīvesveida nozīme
Riska faktorus, kas ietekmē gan vīriešu, gan sieviešu sirdi – smēķēšanu, nepilnvērtīgu uzturu un mazkustīgumu – sievietēm papildina īpaši riska apstākļi, kas saistīti ar grūtniecību, piemēram, preeklampsija vai gestācijas diabēts, kuri vēlāk var paaugstināt sirds slimību risku.
Sieviešu sirds slimību specifiskie simptomi
Netipiski simptomi
Sievietēm ar sirds un asinsvadu slimībām bieži vērojami simptomi, kuri ne vienmēr ir izteikti un dažkārt atšķiras no vīriešiem raksturīgajiem – piemēram, lielāks nogurums, nemiers, sāpes žoklī, kaklā vai kuņģī. Šos signālus nereti uztver kā mazāk bīstamus.
Neredzams apdraudējums
Sievietēm ir svarīgi būt uzmanīgām un nekavēties ar ārsta apmeklējumu arī tad, ja simptomi nav izteikti vai ir grūti definējami. Sirds slimības bieži ir klusas un var progresēt nepamanītas, tāpēc sievietēm nepieciešama lielāka piesardzība.
Kā uzlabot sirds slimību profilaksi sievietēm
Izglītības un informācijas nozīme
Sirds slimību novēršanai būtiski veicināt informētību. Sievietēm nepieciešams izprast savu ķermeņa signālus, uzraudzīt veselības stāvokli un īpašu vērību pievērst sirds veselībai. Informācijas izplatīšana medicīnas iestādēs un sociālajos tīklos palīdz laicīgi rīkoties.
Regulāras veselības pārbaudes
Speciālisti iesaka sievietēm, it īpaši pēc menopauzes, regulāri veikt veselības pārbaudes – sekot holesterīna līmenim, asinsspiedienam un uzturēt atbilstošu fizisko aktivitāti. Šāda profilakse ļauj savlaicīgi pamanīt agrīnas sirds slimību pazīmes.
Izplatīti mīti par sieviešu sirds slimībām
Nepareiza izpratne par simptomiem
Bieži domā, ka sirds slimības vienmēr izpaužas ar asām sāpēm krūtīs, taču sevišķi sievietēm simptomi bieži ir maigas vai netipiskas izpausmes, kas tiek sajauktas ar noguruma vai stresa sekām.
Nepelnīts uzskats par sievietēm kā mazāk apdraudētu grupu
Šis priekšstats nav pamatots. Statistika pierāda, ka sirds un asinsvadu slimības arī sievietēm ir viens no biežākajiem nāves cēloņiem visā pasaulē. Lai sirds slimību profilakse būtu veiksmīga, sievietēm jāvērš uzmanība šai problēmai tāpat kā vīriešiem.
Secinājumi un ieteikumi
Atzīt sirds slimības par universālu veselības jautājumu
Sieviešu sirds veselība vairs nav ignorējams jautājums. Izpratnes palielināšana par dzimumu atšķirībām simptomos, savlaicīgas pārbaudes un veselības izglītība var samazināt sirds slimību riskus sievietēm.
Uzlabot profilaksi un ārstēšanas stratēģijas
Nākotnes veselības aprūpes modeļiem nepieciešams izstrādāt īpašus profilakses un ārstēšanas plānus sievietēm, ņemot vērā viņu bioloģiskos un psiholoģiskos aspektus. Būtiski ir attīstīt personalizētas ārstēšanas programmas.
Kopumā jāuzsver, ka sirds un asinsvadu slimības ir visu cilvēku veselības jautājums, kam nepieciešamas daudzpusīgas un dzimumam pielāgotas pieejas. Turpinot pētījumus sieviešu menstruālo ciklu, hormonālo svārstību un citu īpašu aspektu ietekmē, iespējams rast jaunus risinājumus sirds veselības uzlabošanai.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.