Daudzi cilvēki, kuri piedzīvo lūpu raustīšanos, sastopas ne tikai ar fizisku diskomfortu, bet arī izjūt emocionālu spriedzi. Lai gan biežs šo simptomu iemesls ir stress, dažiem šī parādība rodas arī pilnīgas miera stāvoklī. Lūpu raustīšanos var veicināt visdažādākie veselības stāvokļi – sākot ar vienkāršām veselības izmaiņām un beidzot ar sarežģītām slimībām. Šajā rakstā aplūkotas iespējamās cēloņu grupas, veselības problēmas un ieteikumi, kā mazināt vai kontrolēt šo simptomu.
Kas izraisa lūpu raustīšanos?
Lūpu raustīšanās var būt saistīta ar dažādiem faktoriem, piemēram, neiroloģiskiem traucējumiem, muskuļu nogurumu vai asinsrites problēmām. Raustīšanās bieži ir neapzināta, tāpēc to var piedzīvot arī pilnīgā atpūtā.
Neiroloģiskas izcelsmes cēloņi
Lūpu kustības, ko nevar kontrolēt, nereti izraisa nervu sistēmas izmaiņas. Starp galvenajiem neiroloģiskajiem iemesliem ir:
- Distonija – stāvoklis, kad muskuļi nevilšus saraujas, radot spazmas vai drebēšanu. Tas var ietekmēt dažādas ķermeņa daļas, tostarp arī lūpas un seju.
- Būtisks trīce – slimība, kas pārsvarā novērojama rokās, bet dažkārt trīci izraisa arī sejā vai lūpās.
- Pakinsona slimība – lēni progresējošs neiroloģisks traucējums, kuram raksturīga trīce, bieži sākoties no sejas vai lūpu zonas.
Muskuļu un asinsrites traucējumi
Lūpu raustīšanās var parādīties arī tad, ja pastāv muskuļu vai asins cirkulācijas problēmas – tās ne vienmēr saistītas ar emocionālo slodzi:
- Muskuļu nogurums – ilgstoši intensīvi lietojot sejas muskuļus, var parādīties trīce, kas tipiska mūziķiem vai tiem, kas bieži lieto balsi darbā.
- Asinsrites traucējumi – nepietiekama asins piegāde lūpām var izraisīt skābekļa un barības vielu deficītu, kā rezultātā muskuļos sākas trīce.
Nogurums un uztura faktori
Nozīme jāpievērš arī nogurumam un uztura paradumiem. Organismam nesaņemot pietiekami daudz nepieciešamo vielu vai atpūtas, iespējams dažādu nepatīkamu simptomu parādīšanās.
Vitamīnu un minerālvielu deficīts
Lūpu trīci var izraisīt minerālvielu un vitamīnu līdzsvara traucējumi. Biežākie saistītie faktori ir:
- Magnija trūkums – šis elements svarīgs muskuļu darbībai, tā deficīts palielina spazmu un trīces risku.
- Kalcija nepietiekamība – arī šis minerālis ietekmē muskuļu saraušanos un atslābināšanos.
- B grupas vitamīnu trūkums – šie vitamīni nepieciešami nervu sistēmai, tāpēc to deficīts var radīt neiroloģiskus simptomus, arī trīci.
Šķidruma deficīts un kofeīna lietošana
Dehidratācija un pārmērīga kofeīna uzņemšana var izsaukt organisma reakcijas, kas noved pie lūpu raustīšanās. Kofeīns darbojas kā stimulants, un lielos daudzumos tas var pastiprināt trīci.
Ieteikumi simptomu mazināšanai
Lai novērstu vai samazinātu lūpu raustīšanos, ja tā nav saistīta ar stresu, ir būtiski izmantot dažādas pārbaudītas stratēģijas.
Izmaiņas ikdienas ieradumos
Veicot uzlabojumus ikdienas dzīvē, iespējams ievērojami uzlabot organisma stāvokli un samazināt trīces iespēju:
- Sabalanota diēta – uzņemot pietiekami daudz magnija, kalcija un B grupas vitamīnu, veselību uzlabot un mazināt simptomu risku.
- Sistemātiska atpūta – miega režīma ievērošana ietekmē nervu sistēmu, tāpēc kvalitatīvs miegs var mazināt trīci.
- Ūdens uzņemšana – pietiekama šķidruma lietošana palīdz uzturēt organisma normālu darbību un mazina dehidratācijas izraisītās reakcijas.
Medicīniskā pārbaude un konsultācijas
Ja dzīvesveida maiņa nedeva rezultātus vai simptomi kļūst izteikti, ieteicams vērsties pie ārsta. Neirologs vai ģimenes ārsts var noteikt precīzu diagnozi un rekomendēt atbilstošu ārstēšanu, tai skaitā medikamentus vai īpašu terapiju.
Biežāk sastopamie aizspriedumi
Sabiedrībā izplatīti vairāki jēdzienski neprecīzi priekšstati saistībā ar lūpu raustīšanos, kas var maldināt par trīces cēloņiem. Daži no tiem:
Priekšstats: simptomu izraisa tikai neiroloģiskas slimības
Lai arī nervu sistēmas traucējumi ir viena no iespējām, trīci nereti izraisa arī citi faktori – piemēram, nepietiekama šķidruma lietošana vai noteiktu vitamīnu trūkums.
Priekšstats: lūpu raustīšanās ir neizbēgama novecošanās sastāvdaļa
Lai gan ar vecumu dažiem cilvēkiem simptomu iespēja pieaug, tas nav noteikts likums. Proaktīva attieksme pret veselību ļauj izvairīties no daudziem trīces gadījumiem arī gados vecākiem cilvēkiem.
Kopsavilkums
Lūpu trīce bez psiholoģiska spriedzes faktora var rasties dažādu iemeslu dēļ: neiroloģisku izmaiņu, muskuļu noguruma, uztura trūkumu vai traucētas asinsrites rezultātā. Jāņem vērā arī papildu pazīmes, kas palīdzēs precizēt cēloni. Lielākā daļa simptomu ir novēršami vai mazināmi, izmainot ieradumus, rūpējoties par uzturu un nepieciešamības gadījumā saņemot ārsta palīdzību.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.