Sāpes vai diskomforts potītes apvidū bieži aptver gan locītavu, gan cīpslas, kas savieno apakšstilbu ar papēdi. Šādas sajūtas var būt saistītas ne tikai ar konkrētu veselības traucējumu, bet arī ar dažādiem ārējiem apstākļiem. To vidū var minēt nepiemērotu apavu valkāšanu, piemēram, slēpošanas zābakus vai augstpapēžu apavus, sastiepumus, mežģījumus, pārmērīgu slodzi, mazkustīgu dzīvesveidu vai ievainojumus. Potītes sāpēm var būt dažādi cēloņi, tās var izpausties jebkurā potītes vietā, un sāpju intensitāte un raksturs arī atšķiras.
Izplatītākie potītes sāpju iemesli
Visbiežākie potītes sāpju izraisītāji ir:
- traumas
- artrīts
- dabiska audu nolietošana
Fizioterapija ir būtiska atveseļošanās posmā pēc:
- potītes kaulu lūzumiem
- operācijām šajā reģionā
Speciālistu uzraudzībā veiktas kustību un nostiprinošās aktivitātes sekmē apakšstilbu un potītes muskulatūras nostiprināšanu.
Galvenie iemesli
Potītes sāpes bieži izraisa dažādas traumas vai veselības stāvokļi. No biežākajiem traumatiskiem faktoriem minami:
Potītes sastiepums
Šis bojājums rodas saišu pārrāvuma rezultātā, kas satur potītes kaulus. Visbiežāk tas notiek, ja pēda pēkšņi pagriežas uz āru. Parasti rodas tūska un zilumi.
Reimatoīdais artrīts
Parasti imūnsistēma cīnās pret infekcijas izraisītājiem, taču dažkārt tā sāk uzbrukt locītavām. Šī reakcija ir pazīstama kā reimatoīdais artrīts. Šī slimība parasti ietekmē identiskas locītavas abās ķermeņa pusēs. Reimatoīdais artrīts var skart arī potītes, un simptomi – sāpes, tūska un stīvums – parasti sākas pēdas priekšdaļā un pirkstos, pamazām progresējot uz potīti.
Lupuss
Šajā autoimūnas slimības izraisītajā procesā organisms bojā veselos audus. Kartais lupus var tieši ietekmēt potītes, bet reizēm tas rada nieru darbības traucējumus, kas izraisa šķidruma uzkrāšanos locītavās. Lupus nav pilnībā izārstējams, taču ārsts var nozīmēt medikamentus simptomu kontrolei.
Plakanā pēda
Līkums starp papēdi un pēdas priekšu veido pēdas velvi. Pareizi veidota velve stāvus rada izteiktu ielieci. Ja velve ir zema vai izplūdusi, tas var būt traumas vai nodiluma dēļ, taču iedzimtība arī spēlē lomu. Nereti šī īpatnība nesagādā diskomfortu, tomēr reizēm potītes kļūst jutīgas vai pietūkušas, īpaši, ja pēda atkāpjas no taisnas līnijas ar apakšstilbu.
Ahileja cīpslas iekaisums
Straujš vai liels slodzes pieaugums var izraisīt mikroplaisas Ahileja cīpslā, kura savieno ikru muskuļus ar papēdi. Potītes aizmugure kļūst pietūkusi, sāpīga vai silta augšpus papēža. Simptomi īpaši jūtami rītos vai pēc fiziskas slodzes. Simptomu mazināšanai lieto pretiekaisuma līdzekļus, bet vissvarīgākais ir atpūta.
Ahileja cīpslas deģenerācija
Šī problēma rodas cīpslas pārslodzes dēļ, kad tiek bojāti tās audi. Parasti simptomi parādās pakāpeniski un ar laiku pastiprinās. Reizēm jūtams sāpīgs sabiezējums tieši vietā, kur cīpsla pievienojas papēdim, dažkārt – cīpslas vidusdaļā, kur pamanāmi sabiezējumi vai strutaini veidojumi.
Hroniskas sāpes potītes ārmalā
Pastāv vairāki iemesli, kāpēc var attīstīties ilgstošas sāpes potītes ārmalā. Bieži tas notiek, ja saišu bojājumi nav pilnībā sadzijuši pēc mežģījuma, atstājot locītavu vāju. Tā rezultātā rodas locītavas nestabilitāte, kas palielina atkārtotu traumu un diskomforta risku. Ārstēšanas izvēle ir atkarīga no konkrētā iemesla.
Bursīts
Katras potītes zonā izdala divus šķidrumu pildītus maisiņus jeb bursas, kas kalpo kā amortizatori starp kauliem un cīpslām. Šie maisiņi var iekaist artrīta, pārliekas slodzes, augstpapēžu apavu, apavu maiņas vai atgriešanās pie treniņiem pēc pauzes dēļ. Biežas pazīmes ir stīvums, sāpes, karstuma un tūskas sajūta potītes rajonā.
Talus kaula osteohondrālā bojājuma sindroms
Traucējumi, piemēram, mežģījums, var radīt bojājumus talus kaula skrimslim vai izsaukt lūzumus, dobumus vai brūces zem kaula virsmas. Šādos gadījumos potīte var kļūt vēlāk stīva, pilnībā nekustīga vai saglabāt sāpes ilgāku laiku pēc ārstēšanas, kas var liecināt par osteohondrālu bojājumu.
Reaktīvais artrīts
Šis artrīta veids visbiežāk rodas pēc zarnu trakta vai urīnceļu infekcijas. Pirmās vietas, kur var parādīties šis traucējums, ir potītes un ceļi. Ārsts nozīmē infekcijas ārstēšanu ar antibiotikām, bet pašu artrīta izārstēt nav iespējams; simptomu mazināšanai izmanto pretiekaisuma līdzekļus.
Potītes sāpju simptomi
Simptomi atšķiras atkarībā no cēloņa, iespējamās izpausmes ir:
- Sāpes: svārstās no vieglām līdz ļoti spēcīgām, var būt lokalizētas vai izplatīties visā potītē.
- Tūska: bieži parādās pēc ievainojuma, iekaisuma vai šķidruma uzkrāšanās dēļ.
- Stīvums: grūtības veikt kustības ar potīti, kas bieži ir saistīts ar traumu vai artrītu.
- Zilumi: ādas nokrāsas izmaiņas ap potīti, kas rodas iekšēja asiņojuma dēļ pēc traumas.
- Jutīgums: sāpes vai diskomforts, pieskaroties potītei vai uzspiežot noteiktā vietā.
- Nestabilitāte: sajūta, ka potīte nespēj noturēt svaru vai var iegrimt, īpaši pēc traumas.
- Karstuma sajūta: paaugstināta temperatūra potītes apkārtnē, kas norāda uz iekaisuma vai infekcijas klātbūtni.
- Apsārtums: ādas krāsas izmaiņas potītes rajonā, bieži saistītas ar iekaisumu vai infekciju.
- Grūtības balstīt svaru: sāpes vai diskomforts, kas apgrūtina staigāšanu vai svara uzlikšanu bojātai potītei.
- Ierobežota kustību amplitūda: samazināta spēja veikt pilnas kustības ar potīti visos virzienos.
Kad jāvēršas pie ārsta?
Ikvienas sāpes pēdā vai potītes reģionā var kļūt par nopietnāku problēmu. Ja pašārstēšanās nepalīdz vai ir hronisks veselības stāvoklis, kas ietekmē locītavas vai mīkstos audus, var būt nepieciešami papildu izmeklējumi. Jākonsultējas ar ārstu vai podiatru, ja:
- sāpes nepāriet pirmo dienu laikā
- sāpes pastiprinās
- turpina traucēt pēc divām pašaprūpes nedēļām
- ir brūces, kas nedzīst
- āda maina krāsu, īpaši, ja tā kļūst tumši zila vai melna
- pēda ir deformēta vai pietūkusi
- ir augsta temperatūra vai piemīt drudzis un drebuļi
- novērojams apsārtums, karstums un pietūkums, kas liecina par iespējamu infekciju
- problēma atkārtojas vai ilgst vairāk nekā trīs mēnešus
- ir iekaisuma slimība, piemēram, reimatoīdais artrīts vai sklerodermija
- ir cukura diabēts
- lieto steroidus, bioloģiskos preparātus vai citus imūnsistēmu ietekmējošus medikamentus
Mājas ārstēšanas paņēmieni
Ātrai potītes sāpju mazināšanai mājas apstākļos tiek ieteikts izmantot RICE pieeju, kas ietver:
Atpūta
Ja iespējams, izvairieties no slodzes uz bojāto kāju. Pirmajās dienās centieties kustēties pēc iespējas mazāk. Ja nepieciešams, izmantojiet kruķus pārvietošanai.
Aukstuma terapija
Uzklājiet ledu potītes rajonā vismaz 20 minūtes vienā reizē, ar intervālu – 90 minūtes starp procedūrām. Šādu ārstēšanu veic pirmajās trīs dienās pēc traumas notikuma, trīs līdz piecas reizes dienā. Tas palīdz samazināt pietūkumu un nejutīgumu.
Kompresija
Aptiniet bojāto potīti ar elastīgu saiti bez pārmērīga savilkuma, lai novērstu tinuma radīto tirpšanu vai pirkstu zilēšanu.
Pacēluma pozīcija
Turiet pēdu uz pacēluma – virs sirds līmeņa, balstot uz spilveniem vai īpašas pamatnes. Ja sāpes izraisa artrīts, nav iespējams traumu pilnībā izārstēt, taču pastāv vairāki risinājumi, kā pārvaldīt stāvokli:
- lieto vietējos līdzekļus pret sāpēm
- izmanto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, lai mīkstinātu sāpes, pietūkumu un iekaisumu
- uztur mērenu fizisko aktivitāti ar regulārām fiziskām nodarbībām
- ievēro sabalansētu uzturu
- pilda stiepšanās vingrinājumus locītavu kustīguma uzlabošanai
- uztur veselīgu ķermeņa svaru, lai samazinātu slodzi locītavām

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.