Kā saprast, ka organismā trūkst dzelzs?

Kā saprast, ka organismā trūkst dzelzs?

Pēdējo reizi atjaunināts: 2025-06-18

Dzelzs ir būtiska uzturviela, kas cilvēka organismā nepieciešama dažādu svarīgu procesu norisei, tostarp skābekļa pārnesei caur hemoglobīnu un fermentu darbības nodrošināšanai. Tomēr dzelzs deficīts ir vieni no visbiežāk sastopamajām uztura problēmām pasaulē. Ja regulāri izjūtat nogurumu un nespēku, tas varētu liecināt par dzelzs trūkumu. Šajā rakstā apskatīti galvenie dzelzs trūkuma simptomi un iespējami veidi, kā normalizēt dzelzs līmeni organismā.

Simptomi, kas var liecināt par dzelzs trūkumu

Nogurums un vājums

Dzelzs trūkumam raksturīgi izplatītākie simptomi ir pastāvīgs nogurums un vispārējs vājums. Dzelzs ir nepieciešama hemoglobīna veidošanā, kas nodrošina skābekļa pārnesi eritrocītos. Ja organismam pietrūkst dzelzs, audi saņem mazāk skābekļa, tāpēc cilvēks jūtas noguris un nespēcīgs.

Bāla vai dzeltenīga āda

Trūkstot dzelzij, var novērot bālu ādu vai dzeltenu gļotādu nokrāsu. Hemoglobīna daudzuma samazināšanās dēļ ādas tonis mainās, tā var kļūt bāla vai iegūt dzeltenu pieskaņu.

Palielināta uzņēmība pret infekcijām

Dzelzs ir nozīmīga organisma imunitātes stiprināšanā. Ja šī minerālviela trūkst, organisma aizsargspējas pavājinās, kas izpaužas kā biežāk sastopamas infekcijas. Tas saistīts ar balto asinsķermenīšu samazinātu spēju pretoties baktērijām un vīrusiem.

Sirdsklauves un elpas trūkums

Dzelzs deficīta gadījumā sirdij jāstrādā intensīvāk, lai kompensētu trūkstošo skābekļa daudzumu asinīs. Tādēļ var iespējamās sirdsklauves vai pat elpas trūkums, arī veicot ikdienišķas darbības.

Matu izkrišana un trausli nagi

Pietiekams dzelzs daudzums ietekmē arī matu un nagu veselību. Iespējama pastiprināta matu izkrišana, nagi kļūst trausli vai šķeļas, kas var liecināt par dzelzs nepietiekamību. Dzelzs trūkuma dēļ šūnas nesaņem nepieciešamās barības vielas, tādēļ rodas šīs ārējās pazīmes.

Neierastas garšas izjūtas

Daļai cilvēku var novērot neparastas vēlmes, piemēram, ēst ledu, mālu vai pat krītu. To dēvē par geofāgiju, un tā parasti saistīta ar dzelzs trūkumu organismā.

Dzelzs deficīta iespējamie cēloņi

Nepilnvērtīgs uzturs

Viens no galvenajiem iemesliem dzelzs trūkumam ir nepareizs uzturs. Ja ikdienā netiek lietoti dzelzs avoti, piemēram, sarkanā gaļa, jūras veltes, pupiņas vai lēcas, var attīstīties šīs uzturvielas deficīts.

Liels asins zudums

Dzelzs trūkums var rasties arī pēc ievērojama asins zuduma. Tas attiecas gan uz spēcīgām menstruācijām, gan citiem asiņošanas gadījumiem, piemēram, traumām vai operācijām. Katrs asins zudums samazina dzelzs rezerves organismā.

Traucēta dzelzs uzsūkšanās

Vairākiem cilvēkiem iespējama dzelzs uzsūkšanās traucējumi zarnās. Šādus procesus var ietekmēt dažādas gremošanas sistēmas slimības, piemēram, celiakija, vai arī operācijas, kas pasliktina barības vielu uzņemšanu.

Paaugstināta dzelzs nepieciešamība

Noteiktos periodos, piemēram, grūtniecības laikā vai aktīvi sportojot, organisms var pieprasīt lielāku dzelzs daudzumu. Ja šīs vajadzības netiek apmierinātas, attīstās dzelzs deficīta anēmija.

Diagnostika un izmeklējumi

Asins analīzes

Dzelzs trūkuma konstatēšanai parasti veic asins analīzes. Tiek vērtēts hemoglobīna līmenis, hematokrīts, feritīns un dzelzs koncentrācija plazmā. Ja hemoglobīna un feritīna līmenis ir zems, pastāv augsta varbūtība, ka konstatēts dzelzs deficīts.

Papildu izmeklējumi

Ja rodas aizdomas, ka dzelzs trūkumu izraisījis cits veselības traucējums, ārsts var ieteikt veikt papildu izmeklējumus. Tie var būt gremošanas sistēmas endoskopija, ultrasonogrāfija vai kolonoskopija. Šādi izmeklējumi noder, ja nepieciešams noskaidrot asiņošanas avotu vai fermentu darbības traucējumus.

Efektīvi risinājumi dzelzs nepietiekamības novēršanai

Dzelzs bagātu produktu iekļaušana uzturā

Viens no galvenajiem soļiem dzelzs krājumu atjaunošanai organismā ir uzturā iekļaut vairāk dzelzs saturošu pārtikas produktu. Laba izvēle ir sarkanā gaļa, piemēram, liellops, lēcas, spināti un žāvēti augļi.

Dzelzs piedevas

Ja uztura izmaiņas nedod pietiekamu efektu, ārsts var ieteikt lietot dzelzs preparātus. Šī ir parasta ārstēšanas metode, tomēr dzelzs piedevas jālieto tikai pēc ārsta norādījuma, lai izvairītos no kuņģa-zarnu trakta problēmām vai pārdozēšanas.

Absorbcijas uzlabošana ar kofaktoriem

Dzelzs uzsūkšanos palīdz veicināt pārtikas produkti ar lielu C vitamīna daudzumu. Labs risinājums ir lietot uzturā citronus, apelsīnus un brokoļus. Savukārt ir vērts izvairīties no produktiem, kas kavē dzelzs uzsūkšanos, piemēram, kafijas vai tējas.

Biežāk sastopamie mīti par dzelzs trūkumu

Mīts: veģetāriešiem dzelzs deficīts rodas biežāk

Bieži sastopams uzskats, ka veģetāriešiem dzelzs deficīta risks ir lielāks, jo viņi nedzer sarkano gaļu. Tomēr, lietojot sabalansētu un ar dzelzi bagātu uzturu, piemēram, pākšaugus, soju, tofu, veģetārieši spēj nodrošināt pietiekamu dzelzs uzņemšanu.

Mīts: dzelzs tabletes var lietot bez ārsta uzraudzības

Pārmērīga dzelzs preparātu lietošana organismam var kaitēt un pat radīt nopietnas veselības problēmas. Tas var izraisīt dzelzs uzkrāšanos aknās un citos orgānos. Tāpēc dzelzs preparātu lietošana jāuzsāk tikai pēc konsultācijas ar ārstu un stingri pildot noteikto devu.

Ieteikumi un noderīgi padomi

Regulāri novērojiet pašsajūtu un konsultējieties ar ārstu

Ja izjūtat nogurumu vai citus iespējamos dzelzs deficīta simptomus, vēlams laikus vērsties pie ģimenes ārsta. Veicot vienkāršas asins analīzes, iespējams precīzi noteikt diagnozi un izvēlēties efektīvu ārstēšanu.

Gudra pieeja dzelzs saturošu produktu izvēlē uzturā

Sekojiet līdzi savam uzturam un regulāri iekļaujiet dažādus dzelzs avotus ikdienas ēdienkartē. Tā iespējams novērst ne vien dzelzs trūkumu, bet arī daudzus citus veselības traucējumus.

Dzelzs deficīts var radīt nepatīkamus simptomus, taču šo problēmu visbiežāk iespējams atrisināt ar sabalansētu uzturu vai, nepieciešamības gadījumā, ārstniecisku pieeju. Svarīgi ir laikus pamanīt pirmās pazīmes un savlaicīgi rīkoties atbilstoši organisma vajadzībām.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *