Stingrais plecs jeb adhēzīvais kapsulīts ir stāvoklis, kam raksturīga ierobežota pleca locītavas kustību amplitūda. Lai pēc operācijas samazinātu šādas problēmas attīstīšanās risku, nepieciešams ievērot noteiktas pamatnostādnes.
Stingrā pleca profilakse
Pēc operācijas un pilnīgas atmošanās no narkozes nākamajā dienā pacientiem drīkst lēni atsākt ikdienas aktivitātes – piemēram, zobu tīrīšanu, matu ķemmēšanu, ēšanu ar karoti un krekla pogāšanu. Pēc 5–7 dienām iesaka uzsākt vieglākus vingrojumus un tos pakāpeniski papildināt ar intensīvākiem vingrinājumiem, palielinot biežumu, līdz pleca kustīgums atjaunojas kā pirms operācijas. Pēc atgriešanās mājās svarīgi turpināt treniņus regulāri. Ja vingrojumi tiek pārtraukti, var atkārtoti veidoties stīvs plecs pat tad, ja šī cēloņa ārstēšana jau ir veikta.
Pietūkums padusē
Pēc operācijas vai staru terapijas var tikt bojāti limfvadi padusē, kā dēļ limfa plūst lēnāk no rokas uz sirdi. Rezultātā šķidrums uzkrājas rokā un veidojas pietūkums. Dažkārt tūska padara roku vizuāli nepievilcīgu, rada sāpes vai paaugstina infekcijas risku. Ja tūska palielinās, ārstēšana var kļūt ļoti sarežģīta. Tomēr pietūkuma mazināšanai palīdz kustību ierobežošana, rokas pacelšana augstāk un viegla masāža.
Tūskas novēršana un ārstēšana
Lai neattīstītos pietūkums, visefektīvākā ir profilaktiska pieeja. Pacientam pēc operācijas atveseļošanās laikā ieteicams ieņemt pareizu guļvietu. Rokai jābūt paceltai 90 grādu leņķī attiecībā pret ķermeni. Alksteni vēlams balstīt ar spilvenu sirds augstumā vai nedaudz augstāk. Savukārt apakšdelmu ieteicams turēt saliektu tā, lai tas būtu perpendikulāri augšdelmam, ar pirkstiem vērstiem galvas vai pirkstu virzienā – pēc iespējas atkarībā no stāvokļa. Skartās rokas un apakšdelma pozīcija jātur nedaudz augstāk par alksteni tajā pašā ķermeņa pusē. Šādā stāvoklī atlikušo limfu ir vieglāk novadīt atpakaļ uz sirdi.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.