Kā izvairīties no respiratoriālā sincitiālā vīrusa infekcijas un atpazīt tās simptomus

Kā izvairīties no respiratoriālā sincitiālā vīrusa infekcijas un atpazīt tās simptomus

Pēdējo reizi atjaunināts: 2025-06-20

RSV jeb respiratoriālais sincitiālais vīruss ir vīruss, kas ietekmē elpceļus un visbiežāk tiek diagnosticēts bērniem līdz piecu gadu vecumam. Šis vīruss var izraisīt gan augšējo, gan apakšējo elpceļu infekcijas. Reģionos ar izteiktām sezonālām izmaiņām RSV uzliesmojumi bieži notiek laikā, kad ir vēss un mitrs laiks.

Simptomi

Pēc inficēšanās ar RSV cilvēkiem lielākoties parādās saaukstēšanās pazīmes, tostarp paaugstināta temperatūra, klepus, šķaudīšana un iesnas. Temperatūras paaugstināšanās pakāpe var būt dažāda. Ja RSV infekcija attīstās apakšējos elpceļos, iespējama bronhīta, pneimonijas vai elpošanas mazspējas attīstība. Nozīmīgākās pazīmes, uz kurām nepieciešams pievērst uzmanību, ir ilgstošs klepus, bagātīga gļotu izdalīšanās, sēkšana, apgrūtināta elpošana un krūškurvja ievilkšanās. Par šo simptomu parādīšanos būtu vēlams nekavējoties konsultēties ar ārstu.

Kuri cilvēki ir pakļauti paaugstinātam riskam saslimt ar rsv?

Augstāks sarežģījumu un pneimonijas risks novērojams priekšlaikus dzimušiem zīdaiņiem, īpaši tiem, kuri dzimuši pirms 29. grūtniecības nedēļas, kā arī pacientiem ar sirds slimībām, imūnsistēmas traucējumiem vai plaušu saslimšanām. Šo pacientu veselības stāvoklis var strauji pasliktināties, tādēļ bieži nepieciešama elpošanas atbalsta terapija. Šiem cilvēkiem īpaši ieteicama rūpīga veselības uzraudzība, lai izvairītos no RSV izraisītām komplikācijām.

Kā notiek rsv izplatīšanās?

RSV vīruss tiek pārnests, tieši vai netieši nonākot kontaktā ar inficētām ķermeņa sekrētām, piemēram, deguna izdalījumiem, siekalām vai krēpām. Inficēšanās notiek gadījumos, kad rokas saskaras ar vīrusu saturošām vielām un pēc tam tiek aizskartas acis vai deguns. RSV spēj saglabāties uz dažādām virsmām vairākas stundas, uz nemazgātām rokām — ilgāk par pusstundu. Vīrusa inkubācijas periods ir apmēram četras līdz sešas dienas pēc saskares ar infekciju.

Vai pastāv rsv vakcīna?

Pašlaik nav īpašas vakcīnas vai specifisku medikamentu, kas paredzēti RSV ārstēšanai. Terapija balstīta uz simptomu mazināšanu, tostarp temperatūras samazināšanas līdzekļiem, deguna sekrētu atsūkšanu, bronhus paplašinošiem līdzekļiem pacientiem ar tracheobronhiālu stenozi, skābekļa terapiju un šķidrumu ievadīšanu vēnā. Ārstēšanas ilgums ir atkarīgs no slimības smaguma un parasti vīrusa izraisītie simptomi izzūd vienas līdz divu nedēļu laikā.

Kā izvairīties no rsv infekcijas?

Ņemot vērā, ka RSV infekcija var atkārtoties visas dzīves laikā un vakcīnas nav pieejamas, profilaktiskie pasākumi ir īpaši būtiski. Lai samazinātu transmisijas iespējas, jāmazgā rokas ar ūdeni un ziepēm, regulāri jāizmanto dezinfekcijas līdzekļi uz alkohola bāzes, uzturīgs mutei segšanas masku lietošana un regulāra bērnu rotaļlietu tīrīšana. Ja ģimenē kāds saslimis ar RSV, inficētā persona jāizolē un jāizvairās no kopīgu sadzīves priekšmetu lietošanas. Imunitātes stiprināšanai būtiska ir sabalansēta ēdienkarte un pietiekams miegs. Bērniem pirmskolas un skolas vecumā ieteicams uzturēties mājās līdz pilnīgai atveseļošanai, lai novērstu vīrusa tālāku izplatību.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *