Mūsdienās arvien biežāk sabiedrība sastopas ar ilgstošu stresu, kas negatīvi ietekmē veselību. Viena no būtiskām sekām ir nelabvēlīgas izmaiņas zarnu mikrobiotā. Zarnu veselība ir cieši saistīta ar vispārējo pašsajūtu, tāpēc ir svarīgi izprast, kā stresa faktori ietekmē šo smalko mikroorganismu kopumu, lai saglabātu labu veselību.
Kas ir zarnu mikrobiota?
Zarnu mikrobiota sastāv no miljoniem dažādu mikroorganismu — baktērijām, vīrusiem, sēnītēm un citiem mikroskopiskiem dzīviem organismiem, kuri mājo gremošanas traktā. Šī mikroorganismu kopiena ir būtiska gan gremošanas sistēmas darbībai, gan uzturvielu uzsūkšanai, imūnsistēmas nodrošināšanai, kā arī ietekmē garastāvokli un psihisko veselību.
Kā stress ietekmē ķermeni?
Stresa fizioloģiskie mehānismi
Stresa situācijās organisms aktivizē tā dēvēto “cīnies vai bēdz” reakciju, izmantojot simpātisko nervu sistēmu. Šajā procesā izdalās tādi hormoni kā kortizols un adrenalīns. Lai gan tie īslaicīgi palīdz reaģēt uz draudiem, ilgtermiņā tie var vājināt organizma aizsardzību, ja stress ir hronisks.
Psiholoģiskā ietekme
Ilgstošs stress kaitē ne tikai fiziskai veselībai, bet arī psiholoģiskajiem aspektiem, saistīts ar depresiju, trauksmi un citiem psiholoģiskiem traucējumiem. Bieži vien psihiskās veselības problēmas ir cieši saistītas ar vispārējo fizisko stāvokli, tostarp zarnu veselību.
Stresa un zarnu mikrobiotas savstarpējā saistība
Neiromehānismi
Zarnu un smadzeņu mijiedarbība, ko dēvē par “zarnu-smadzeņu asi”, ir sarežģīta komunikācijas sistēma, kas savieno centrālo nervu sistēmu un zarnu nervu sistēmu. Stresa apstākļos šī saikne var tikt traucēta, radot apburto loku, kas maina mikrobiotu un pastiprina stresa ietekmi uz organismu.
Hormonālā ietekme uz mikrobiotu
Stresa hormonu darbības rezultātā samazinās labvēlīgo baktēriju daudzums, kas var veicināt mikrobiotas līdzsvara traucējumus jeb disbiozi. Tas nelabvēlīgi ietekmē gan gremošanas procesus, gan imūnsistēmas funkcijas un palielina ilgstošu iekaisuma slimību risku.
Disbiozes ietekme uz veselību
Imūnsistēmas darbības traucējumi
Zarnu mikrobiota aktīvi piedalās imūnsistēmas darbā. Ja tiek izjaukts mikroorganismu līdzsvars, imūnsistēmas aizsargspējas samazinās, kas padara organismu jutīgāku pret infekcijām un citiem veselības traucējumiem.
Gremošanas problēmas
Disbioze var veicināt dažādus gremošanas traucējumus, tostarp kairinātas zarnas sindromu vai uzturvielu uzsūkšanās traucējumus. Šīs izmaiņas bieži vien ir saistītas ar palielinātu zarnu caurlaidību, kuru mēdz dēvēt par “caurlaidīgu zarnu”.
Ietekme uz psihisko veselību
Pētījumi atklāj, ka zarnu mikrobiota var ietekmēt smadzeņu darbību un psihisko stāvokli, tāpēc disbioze var pastiprināt depresijas un citu psihisko traucējumu simptomus. Serotonīns, kas ir pazīstams kā “laimes hormons”, lielākoties veidojas tieši zarnās, tāpēc mikrobiotas traucējumi ietekmē arī šo būtisko procesu.
Kā aizsargāt zarnu mikrobiotu no stresa negatīvās ietekmes?
Stresa pārvaldība
- Meditācija un jogas nodarbības palīdz samazināt spriedzi un atjaunot līdzsvaru starp ķermeni un prātu.
- Regulāras fiziskās aktivitātes uzlabo gan fizisko formu, gan mazina stresa līmeni, veicinot endorfīnu izdalīšanos.
Uztura ieteikumi
- Probiotiku un prebiotiku lietošana, piemēram, kefīrs, jogurts vai fermentēti produkti, palīdz atjaunot labvēlīgo baktēriju līdzsvaru zarnās.
- Ar šķiedrvielām bagāta pārtika — augļi, dārzeņi un pilngraudu produkti — nodrošina nepieciešamās vielas mikroorganismu augšanai.
Dzīvesveida uzlabošana
- Kvalitatīvs miegs ir svarīgs gan lai samazinātu stresa līmeni, gan mikrobiotas līdzsvaram.
- Pievēršot uzmanību ēšanas paradumiem un izvēloties sabalansētu uzturu, var uzlabot gremošanas veselību un samazināt ar zarnu darbību saistīto problēmu risku.
Biežākie mīti par zarnu veselību un stresu
Pastāv plaši izplatīts uzskats, ka stresa ietekmi iespējams pārvarēt tikai ar medikamentozu ārstēšanu. Tomēr bieži vien liela nozīme ir dabiskām metodēm un paradumu maiņai, kas var būt tikpat rezultatīvas. Speciālista palīdzība ir nepieciešama tad, ja pašpalīdzības paņēmieni nav pietiekami vai simptomi palielinās.
Secinājumi
Ievērojot, ka ilgstošs stress būtiski ietekmē ne tikai emocionālo un psihisko stāvokli, bet arī visu organismu, īpaši zarnu mikrobiotu, jāpievērš uzmanība sabalansētam uzturam, fiziskām aktivitātēm un efektīvām stresa pārvarēšanas metodēm. Tas palīdzēs saglabāt veselīgu mikrobiotas līdzsvaru un uzlabot pašsajūtu.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.