Hipofīzes audzējs ir nenormāls veidojums, kas attīstās hipofīzes dziedzerī. Pārsvarā tas nav ļaundabīgs un reti izplatās ārpus šī dziedzera. Šādi audzēji ietekmē vairākus hormonus, kas būtiski dažādām organisma funkcijām. Ārstēšanas iespējas var ietvert ķirurģisku izņemšanu, zāļu lietošanu hormonu līmeņa kontrolei vai taktiku, kad tiek tikai novērots audzēja attīstības gaita.
Hipofīzes audzēja simptomi
Simptomu raksturs un izteiktība ir tieši saistīti ar to, kuri hormoni tiek izmainīti. Simptomi atkarīgi arī no audzēja lieluma un spiediena uz kaimiņu audiem. Veidojumi, kas sasniedz vairāk nekā 1 cm diametru, klasificējami kā makroadenomas, savukārt mazāki – kā mikroadenomas. Ja audzējs rada spiedienu uz audiem, var parādīties galvassāpes un redzes pasliktināšanās, īpaši tiek novērots perifērās redzes zudums. Atkarībā no audzēja, simptomi var rasties hormonālo traucējumu rezultātā, tostarp:
- Pārmērīga hormonu produkcija
- Hormonu deficīts
- Audzēji, kas pastiprina adrenokortikotropā hormona (AKTH) izdalīšanos
Personām ar AKTH izdalīšanos stimulējošiem audzējiem var attīstīties Kušinga sindroms ar šādiem simptomiem:
- Tauku uzkrāšanās vēderā un muguras augšējā daļā
- Apaļš sejas vaibsts
- Muskuļu vājums
- Tievas rokas un kājas
- Paaugstināts glikozes līmenis asinīs
- Paaugstināts asinsspiediens
- Pinnes
- Trausli kauli
- Vieglas zilumu rašanās
- Strijas uz ādas
- Trauksme
- Aizkaitināmība
- Nomākts garastāvoklis
Audzēji, kas stimulē augšanas hormonu izdalīšanos
Daži hipofīzes audzēji var veicināt augšanas hormona sintēzi, izraisot šādas izpausmes:
- Ievērojama sejas vaibstu izmaiņa
- Lielāki plaukstas un pēdas
- Pārmērīga svīšana
- Augsts cukura līmenis asinīs
- Paaugstināts asinsspiediens
- Sirds darbības traucējumi
- Locītavu sāpes
- Zobu šaurāka izvietojuma pazīmes
- Paaugstināts apmatojums uz ķermeņa
Audzēji var izraisīt arī pastiprinātu prolaktīna daudzuma izdalīšanos, kā rezultātā samazinās dzimumhormonu līmenis. Sievietēm un vīriešiem simptomi var atšķirties. Sievietēm tipiski novēro:
- Neritmiskus menstruāciju ciklus
- Menstruāciju iztrūkumu
- Krūšu piena izdalījumu
Vīriešiem biežāk parādās:
- Samazināts spermatozoīdu daudzums
- Pazemināta dzimumtieksme
- Erekcijas traucējumi
- Palielinātas krūtis
Vairogdziedzeri stimulējošā hormona audzēji
Hipofīzes audzēji var palielināt vairogdziedzeri stimulējošā hormona daudzumu, kas izraisa paātrinātu vairogdziedzera darbību ar hipertireozes klīniku.
Kad jāvēršas pie ārsta
Ja novēroti iepriekš aprakstītie simptomi, ieteicams apmeklēt ārstu. Tāpat ir svarīgi konsultēties, ja radiniekiem konstatēts 1. tipa daudzkārtējais endokrīnais audzējs (MEN1).
Cēloņi
Hipofīzes audzēju attīstību veicina nekontrolēta šūnu dalīšanās hipofīzes dziedzerī. Precīzie procesi vēl nav pilnībā izzināti, taču ir atklāts, ka pastāv ģenētiski faktori, kas ietekmē šo audzēju risku.
Riska faktori
Dzimts endokrīno dziedzeru saslimšanas, piemēram, 1. tipa daudzkārtējā endokrīnā neoplāzija (MEN1), paaugstina varbūtību, ka varētu attīstīties hipofīzes audzējs, jo audzēju veidošanās risks ir lielāks vairākās dziedzeru sistēmās.
Iespējamās komplikācijas
Lielākoties hipofīzes audzēji nepalielinās līdz bīstamam apmēram un neizplatās organismā, taču atsevišķos gadījumos tie var izraisīt pastāvīgu redzes zudumu vai ilgstošu hormonu trūkumu.
Izmeklēšana
Tā kā hipofīzes audzēja izpausmes bieži līdzinās citām slimībām, to ne vienmēr nosaka uzreiz un audzēju mēdz atrast izmeklējumos, kas veikti citu veselības sūdzību dēļ. Diagnozes noteikšanai ārsts veic fizisku apskati un vairākus testus, tostarp:
- Asins un urīna analīzes hormonu līmeņa noteikšanai
- Galvas smadzeņu vizualizēšana (piemēram, datortomogrāfija vai magnētiskā rezonanse), lai precīzi noteiktu audzēja atrašanās vietu un lielumu
- Redzes pārbaudes, lai izvērtētu, kā audzējs ietekmē redzes funkciju
Ārstēšana
Ārstēšanas plāns ir atkarīgs no audzēja veida, izmēra un augšanas rakstura. Ārsts ņem vērā arī pacienta vecumu un citas saslimšanas. Dažkārt, ja hipofīzes audzējs nerada nekādus simptomus, ārstēšana nav nepieciešama – tiek izvēlēta novērošana un regulāra stāvokļa kontrole. Ja attīstās sūdzības, ārsts izvērtēs piemērotākās ārstēšanas metodes. Iespējamie risinājumi ir:
Ķirurģiska izņemšana
Ja audzējs traucē hormonu darbību vai nospiež redzes nervu, speciālists var ieteikt ķirurģisku izņemšanu. Tiek izmantotas divas galvenās ķirurģiskās pieejas:
Endoskopiskā transnazālā transsfenoidālā operācija
Noņemšana notiek caur degunu un sīnpilnēm, bez ārēja griezuma. Šī metode nebojā citas smadzeņu daļas, un pēc operācijas nav redzamu rētu.
Transkraniālā pieeja (kraniotomija)
Liela vai sarežģītas formas audzēja gadījumā izmanto šo metodi, kad audzēju izņem caur galvaskausa augšējo daļu.
Apstarojuma terapija
Apstarojuma terapijā izmanto augstas enerģijas starojumu, kas tiek vērsts tieši audzēja apvidū, lai iznīcinātu audzēja šūnas. Šo metodi var izmantot kā vienīgo ārstēšanas veidu vai kombinēt ar ķirurģiju, lai uzlabotu rezultātu.
Medikamenti
Dažos gadījumos ārsts izraksta zāles, kas samazina noteiktu audzēju izmēru vai palīdz regulēt hormonu līmeni. Šāda ārstēšana nepieciešama:
- Prolaktīna pārmērīgas izdalīšanās gadījumā
- Kušinga sindromu izraisošiem AKTH audzējiem
- Audzējiem, kas izdala augšanas hormonu
Hormonālā aizvietošana
Ja audzēja vai tā izņemšanas rezultātā rodas hormonu trūkums, iespējams būs nepieciešama aizvietojošo hormonu terapija līmeņa līdzsvarošanai. Šāda terapija bieži nepieciešama arī pēc apstarošanas procedūrām.
Gatavošanās ārsta vizītei
Pirms ārsta apmeklējuma ir ieteicams iepazīties ar iespējamajiem ierobežojumiem un sagatavot nepieciešamo informāciju, tostarp:
- Simptomi, ko pašlaik izjūtat
- Nozīmīgi personas veselības dati
- Lietotie medikamenti
- Jautājumi, ko vēlētos uzdot ārstam
Konsultācijas laikā ārsts var interesēties par šādiem aspektiem:
- Simptomu parādīšanās laiks
- Simptomu pastāvība vai neregularitāte
- Simptomu nopietnība
- Apsvērumi, kas ietekmē simptomu pastiprināšanos vai mazināšanos
- Iepriekš veikti vizuālie galvas izmeklējumi

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.