Helicobacter pylori ir baktērijas, kas spēj izraisīt infekciju kuņģī vai divpadsmitpirkstu zarnā, kas ir tievās zarnas sākuma daļa. Šis mikroorganisms ir galvenais čūlas veidošanās cēlonis gremošanas traktā. Tāpat Helicobacter pylori var veicināt kuņģa gļotādas iekaisuma – gastrīta – attīstību. Ja infekcija netiek ārstēta ilgstoši, retos gadījumos tā var kļūt par kuņģa vēža izraisītāju.
Kas ir pakļauts inficēšanās riskam ar helicobacter pylori?
Statistiski Helicobacter pylori sastopamas aptuveni 50–75% planētas iedzīvotāju, tomēr lielākajai daļai tas neizraisa nekādas slimības pazīmes. Visbiežāk ar šo baktēriju inficējas bērnībā, īpaši valstīs ar zemu attīstības līmeni. Eiropā šī infekcija tiek noteikta aptuveni 5% bērnu līdz 10 gadu vecumam. Augstāks inficēšanās risks ir tiem bērniem, kuri dzīvo cieši kopā ar citiem vai sliktos higiēnas apstākļos.
Vai helicobacter pylori tiek pārnesta no cilvēka uz cilvēku?
Šīs baktērijas tiešām spēj pārnesties no viena cilvēka citam. Tās var būt atrodamas siekalās, zobu aplikumā un fekālijās. Inficēšanās var notikt caur skūpstiem vai gadījumos, kad pēc tualetes apmeklējuma rokas nav rūpīgi nomazgātas. Pastāv iespēja, ka Helicobacter pylori var tikt pārnestas ar piesārņotu ūdeni vai pārtiku.
Kāda ir saistība starp helicobacter pylori infekciju un kuņģa vēzi?
Inficēšanās ar šo baktēriju palielina kuņģa vēža attīstības risku vēlākajā dzīves posmā. Ja ģimenes anamnēzē ir zināmi kuņģa vēža gadījumi vai ir citi riska faktori, ārsts var ieteikt pārbaudīt helicobacter pylori pat tad, ja nav čūlai raksturīgu simptomu. Papildus ārstēšanai var tikt ieteikts mainīt uztura paradumus, iekļaujot vairāk svaigu augļu, dārzeņu un šķiedrvielu. Regulāras veselības pārbaudes un ārsta padomu ievērošana samazina onkoloģisko slimību risku.
Kā helicobacter pylori izraisa bojājumus organismam?
Baktērijas vairojas kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādā. Tās ražo fermentu ureāzi, kas pārvērš urīnvielu amonjaka savienojumā, tādējādi nodrošinot baktērijām aizsardzību pret kuņģa skābes iedarbību. Šī iemesla dēļ baktērijas var bojāt kuņģa audus, izraisot gastrītu vai čūlas.
Kādi ir helicobacter pylori infekcijas simptomi?
Lielākā daļa bērnu ar šo baktēriju nejūt nekādas pazīmes – tikai apmēram 20% inficēto rodas simptomi. Ja tie parādās, tie visbiežāk liecina par gļotādas iekaisumu vai čūlas veidošanos. Simptomi var būt šādi:
- Tupa vai dedzinoša sāpes vēderā, kas parasti rodas dažas stundas pēc ēšanas vai naktī. Šīs sāpes var ilgt no pāris minūtēm līdz vairākām stundām, atkārtoties dienu vai nedēļu laikā.
- Negaidīts ķermeņa masas zudums.
- Vēdera uzpūšanās sajūta.
- Nelabums un vemšana, reizēm ar asiņu piejaukumu.
- Gremošanas traucējumi (dispepsija).
- Bieža atraugāšanās.
- Apetītes zudums.
- Tumša vēdera izeja (kas var rasties asiņu dēļ gremošanas traktā).
Ja parādās šādi simptomi, vēlams vērsties pie ārsta, lai veiktu izmeklējumus un nepieciešamības gadījumā saņemtu piemērotu ārstēšanu.
Kā tiek ārstēta helicobacter pylori infekcija?
Ja nav simptomu, ārstēšana nav jāveic. Tomēr, apstiprinot infekciju, jāizvairās no nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošanas, jo tie var veicināt čūlu veidošanos. Kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, kuras izraisa helicobacter pylori, ārstē ar antibiotiku un skābes sekrēcijas inhibitoru kombināciju.
- Antibiotikas: parasti tiek nozīmētas divas dažādas antibiotikas, visbiežāk amoksicilīns, klaritromicīns, metronidazols vai tetraciklīns.
- Protonu sūkņa inhibitori: pārsvarā izmanto lansoprazolu, omeprazolu, pantoprazolu, rabeprazolu vai ezomeprazolu.
- Bismuta subsalicilāts: dažkārt ārstēšanas shēmā kopā ar antibiotikām un protonu sūkņa inhibitoriem tiek pievienots bismuta preparāts, kas aizsargā kuņģa oderi.
Ārstēšanas ilgums parasti ir 14 dienas. Pieejams arī modernāks preparāts kapsulas veidā, kurā apvienoti divi antibiotiskie līdzekļi (rifabutīns un amoksicilīns) un protonu sūkņa inhibitors (omeprazols).
Vai iespējams izvairīties no helicobacter pylori infekcijas?
Samazināt iespēju inficēties var, ievērojot noteiktus higiēnas noteikumus:
- Lietot tīru ūdeni gan dzeršanai, gan ēdiena pagatavošanai. Tas ir īpaši nozīmīgi apgabalos, kur pastāv risks, ka ūdens varētu būt piesārņots.
- Rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni vismaz 20 sekundes pirms ēšanas un pēc tualetes apmeklējuma.
Ievērojot šos vienkāršos piesardzības pasākumus, iespējams samazināt inficēšanās risku un mazināt helicobacter pylori izraisītu veselības problēmu varbūtību.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.