Gūžas muskuļu sastiepums: simptomi un ārstēšana

Gūžas muskuļu sastiepums: simptomi un ārstēšana

Augšstilba muskuļu sastiepums ir ievainojums, kas ietekmē muskuļus augšstilba reģionā. Šāda trauma nereti rodas sportistiem. Parasti šī problēma attīstās, kad augšstilba muskuļi tiek pārlieku izstiepti, pārsniedzot to dabiskās robežas, kā rezultātā bojājas muskuļu šķiedras. Lai noteiktu šādu sastiepumu, ārsts veic fizisku pārbaudi un var nozīmēt tādus izmeklējumus kā ultrasonogrāfiju, rentgenu vai magnētisko rezonansi.

Ko nozīmē augšstilba muskuļu sastiepums?

Augšstilba muskuļu sastiepums ir bojājums, kas skar augšstilba reģiona muskuļus. Šis savainojums visbiežāk tiek novērots aktīviem cilvēkiem. Tas rodas, kad muskuļi tiek strauji izstiepti ārpus to ierastā kustību diapazona, kas izraisa šķiedru plīsumus. Minētie muskuļi tiek iedalīti trīs lielākās grupās – vēdera lejasdaļas, iliopsoas un pievilcējmuskuļi. Tie nodrošina savienojumu starp vēdera lejasdaļu un augšstilbiem. Lai saprastu šāda ievainojuma mehānismu, jāzina, ka muskuļi veidoti no daudzslāņainām šķiedrām. Veicot kustības, muskuļi izstiepjas un saraujas. Ja muskulis ir vesels, tam piemīt laba elastība, tomēr ilgstoša slodze var izraisīt pārmērīgu stiepumu, kas beidzas ar šķiedru plīsumu. Augšstilba muskuļu sastiepumi tiek iedalīti trīs pakāpēs atkarībā no smaguma: vieglas traumas ir pirmās pakāpes, vidēji smagas – otrās, bet nopietnas – trešās pakāpes sastiepumi.

Kas izraisa augšstilba muskuļu sastiepumu?

Kā iepriekš tika minēts, šis savainojums rodas, kad muskuļi tiek izstiepti pārmērīgi stipri, tādējādi rodas plīsumi vai bojājumi. Šāds pārspriegums bieži veidojas sportisku traumu rezultātā, pēc tieša sitiena pa augšstilbu vai atkārtotu mikrotraumu dēļ. Lielāku risku sastiept augšstilba muskuļus novēro hokeja, futbola, basketbola un citu intensīvu sporta veidu laikā.

Kādi ir augšstilba muskuļu sastiepuma simptomi?

Šāds sastiepums visbiežāk izpaužas kā asas sāpes augšstilba reģionā, kas var pastiprināties noteiktu kustību laikā. Tipiskie simptomi ir šādi:

  • Sāpes augšstilba ārpusē vai iekšējā daļā
  • Grūtības kustēties ar kāju vai gūžu
  • Muskuļu spazmas vai stīvums
  • Vājums muskuļos
  • Pietūkums

Kā tiek noteikta augšstilba muskuļu sastiepuma diagnoze?

Lai diagnosticētu šo savainojumu, ārsts veic klīnisko izmeklējumu, apskatot ievainoto vietu un iztaujājot par simptomu rašanos un pirms tam veiktajām aktivitātēm. Turklāt ārsts var nozīmēt papildus izmeklējumus – ultrasonogrāfiju, rentgenu vai magnētiskās rezonanses pārbaudi, lai precizētu plīsumu, ievainojumu, lūzumu vai iekšēju asiņošanu.

Kā ārstēt augšstilba muskuļu sastiepumu?

Mājas apstākļos izplatīta ir RICE metode. Tajā ietilpst šādas darbības:

  • Atpūta: izvairieties no aktivitātēm, kas ievaino vai slogo augšstilba muskuļus, lai samazinātu bojājumus.
  • Aukstuma pielikšana: pirmajā dienā pēc traumas uzklājiet aukstu kompresi vai ledu uz desmit līdz piecpadsmit minūtēm ik stundu. Ledu nepieciešams ietīt dvielī, lai izvairītos no tiešas saskares ar ādu. Turpmākajās dienās aukstumu lieto ik pēc trim līdz četrām stundām.
  • Saspiešana: pietūkumu mazina, samazinot asins plūsmu uz traumēto vietu, izmantojot elastīgos saites, kompresijas šortus vai bikses.
  • Paceļšana augstāk: guliet ar paceltu kāju virs sirds līmeņa, izmantojiet spilvenus vai segas balstam. Pirmajās dienās var izmantot kruķus vai staigāšanas palīglīdzekļus, lai atvieglotu pārvietošanos.

Ķirurģiskas ārstēšanas iespējas

Lai gan operācijas šīs traumas gadījumā ir retas, smagos jeb trešās pakāpes sastiepuma gadījumos var būt nepieciešama ķirurģiska muskuļu audu savienošana vai cīpslu un saišu piestiprināšana pie kaula. Ārsts palīdzēs izvēlēties atbilstošāko ķirurģijas veidu.

Vai augšstilba muskuļu sastiepuma ārstēšanai var lietot medikamentus?

Ārsts var izrakstīt bezrecepšu nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu vai naproksēnu, lai mazinātu sāpes un tūsku. Medikamentu lietošana ilgāk par desmit dienām pēc kārtas bez ārsta uzraudzības nav ieteicama.

Vai iespējams novērst augšstilba muskuļu sastiepumu?

Lai samazinātu šādas traumas risku, ieteicams pirms fiziskas slodzes iesildīties un veikt vieglus iesildošus vingrinājumus. Kāju un vidukļa muskuļu stiepšana uzlabo elastību un palīdz novērst bojājumus šajās ķermeņa zonās.

Cik ilgs ir atveseļošanās periods pēc augšstilba muskuļu sastiepuma?

Dzīšanas ilgums atkarīgs no tā, cik smags ir sastiepums. Vieglākos (pirmās un otrās pakāpes) gadījumos pilnīga atveseļošanās prasa apmēram vienu līdz divus mēnešus. Smagos (trešās pakāpes) gadījumos atveseļošanās var ilgt četrus mēnešus vai ilgāk.

Kad nepieciešams vērsties pie ārsta vai doties uz neatliekamo palīdzību?

Spēcīgu sāpju gadījumā augšstilba apvidū vai tad, ja sāpes ilgst vairākas nedēļas, ieteicams apmeklēt ārstu. Ja tiek novērota asiņošana, nespēja kustēt kāju vai gūžu, pietūkums saglabājas vai palielinās, mainās ādas krāsa vai jūtama nejutība kājā, steidzami jāmeklē neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Ko vajadzētu pārrunāt ar ārstu vizītes laikā?

Ir lietderīgi noskaidrot, kāda smaguma pakāpe ir traumai, kāds ir ieteicamais ārstēšanas plāns un mājas aprūpes iespējas, cik ātri var sagaidīt pilnīgu atlabšanu un kādas aktivitātes būtu jāizvairās atgūšanās laikā.

Biežāk uzdotie jautājumi

  • Vai augšstilba muskuļu sastiepums un plīsums ir viens un tas pats? Sastiepums, pārstiepums un muskuļa plīsums būtībā apzīmē vienu stāvokli ar līdzīgiem simptomiem un terapijas pieeju.
  • Vai var staigāt ar augšstilba muskuļu sastiepumu? Vieglos (pirmās pakāpes) gadījumos kustības ir iespējamas, taču no intensīvas slodzes vai treniņiem jāizvairās līdz pilnīgai atveseļošanās. Pāragra atsākšana rada atkārtotas traumas risku.
  • Vai augšstilba muskuļu sastiepums ir tas pats, kas sportista trūce? Šīs ir dažādas traumas – muskuļu sastiepums veidojas pārspriegojuma vai plīsuma dēļ, savukārt sportista trūces gadījumā bojājumi rodas saites un fascijas vājuma vai plīsuma rezultātā starp vēdera muskuļiem un iegurņa kaulu.
Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *