Dzeltēkļa deģenerācija ir tīklenes slimība, kurai raksturīga šķidruma uzkrāšanās zem tīklenes dzeltenajā plankumā. Lai izvairītos no neatgriezeniskas redzes pasliktināšanās, nepieciešama savlaicīga ārstēšana. Šo stāvokli iespējams ārstēt ar fokālo lāzera acu ķirurģiju.
Kas ir fokālā lāzera acu ķirurģija?
Fokālā lāzera acu ārstēšanas metode, dēvēta arī par fotokoagulāciju, tiek izmantota makulas tūskas ārstēšanai – tīklenes centrālās daļas, kas ir atbildīga par asu centrālo redzi, pietūkumam. Biežākais iemesls ir bojājumi tīklenes asinsvados, ko var izraisīt cukura diabēts un mitrā vecuma dzeltenā plankuma deģenerācija. Bez ārstēšanas šķidruma uzkrāšanās un tūska dzeltenajā plankumā var izraisīt neatgriezeniskus tīklenes gaismas receptoru bojājumus, tādējādi apdraudot redzi. Lai saglabātu redzes asumu, svarīgi ir laikus diagnosticēt šo stāvokli un izvēlēties atbilstošu terapiju.
Kādas saslimšanas iespējams ārstēt ar fokālo lāzera acu ķirurģiju?
Fokālā lāzera ķirurģija acu ārstēšanā noslēdz noplūstošos tīklenes asinsvadus, samazinot šķidruma noplūdi audos. Šo procedūru izmanto šādu stāvokļu ārstēšanai:
- Mitrā vecuma dzeltenā plankuma deģenerācija, kuras laikā veidojas jauni, trausli asinsvadi, kas var plīst, izraisot asiņošanu un šķidruma izdalīšanos.
- Diabētiskā retinopātija, kas attīstās ilgstoša paaugstināta cukura līmeņa dēļ asinīs, izraisot asinsvadu aizsprostojumus un apasiņošanas traucējumus tīklenē. Kompensācijas rezultātā izveidojas trausli jauni asinsvadi, kas mēdz noplūst.
Fokālā lāzera acu ķirurģija ir ambulatora procedūra, kuras galvenais mērķis ir novērst redzes pasliktināšanos, bet tā nav paredzēta redzes uzlabošanai vai atjaunošanai. Optometristam jāizvērtē ārstēšanas piemērotība, ņemot vērā pacienta veselības stāvokli un izmeklējumu rezultātus.
Kā notiek fokālās lāzera acu ķirurģijas ārstēšanas process?
Pirms procedūras okulists iepilina acīs vietējos anestēzijas pilienus, pēc tam ar īpašiem pilieniem paplašina zīlīti. Lai nodrošinātu acs stabilitāti, tiek uzlikts kontaktlēca. Pacients tiek ērti pozicionēts, piere un zods balstās īpašā ierīcē, kas līdzīga tīklenes izmeklēšanas lampai. Ārsts precīzi novirza lāzeri uz tīkleni. Procedūras gaitā iespējams redzēt gaismas uzplaiksnījumus. Standarta gadījumā šī manipulācija ilgst līdz 60 minūtēm. Dažos gadījumos var tikt injicēta pret-asinsvadu jaunveidošanos vērsta viela, lai mazinātu tūsku. Ja nepieciešama ārstēšana abām acīm, oftalmologs sastāda individuālu ārstēšanas plānu ar vairāku nedēļu intervālu starp procedūrām katrai acij. Pēc procedūras iespējams jūtams neliels diskomforts, kuru samazina ar pretsāpju līdzekļiem. Lai arī ikdienas aktivitātēm drīkst atgriezties nekavējoties, pēc procedūras nav ieteicams vadīt transportlīdzekli 4–6 stundas, jo redze var būt aizmiglojusi. Ja pēc ārstēšanas parādās sāpes, redzes pasliktināšanās vai tūska, jāvēršas pie ārsta nekavējoties.
Kādi ir fokālās lāzera acu ķirurģijas riska faktori?
Fokālā lāzera acu ķirurģija parasti ir droša ar zemu komplikāciju biežumu. Visizplatītākā blakusparādība ir pagaidu tumšu plankumu parādīšanās redzes laukā, kas ar laiku izzūd. Iespējamas arī citas komplikācijas, piemēram, acu asiņošana, papildu redzes zudums vai vājāka redzes kvalitāte tumsā. Komplikāciju rašanās risks ir atkarīgs no vecuma un vispārējā veselības stāvokļa.
Kā rūpēties par savu redzi?
- Regulāri apmeklējiet acu pārbaudes, īpaši, ja ir diabētiskā makulas tūska. Laicīga acu slimību atklāšana un ārstēšana palīdz novērst neatgriezenisku redzes bojājumu.
- Pārvaldiet tādus veselības stāvokļus kā cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens un augsts holesterīna līmenis. Regulāri konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistu.
- Aizsargājiet acis no ultravioletā starojuma, lietojiet saulesbrilles ar UVA un UVB filtru. Saules UV stari var bojāt acis un palielināt redzes zuduma risku.
- Iekļaujiet uzturā produktus, kas ir bagāti acīm nepieciešamajām vielām – A, C, E vitamīniem, omega-3 taukskābēm, luteīnu un zeaksantīnu. Tie atrodami spinātos, zemesriekstos, lašos, sinepēs, avokado, ķirbjos, olās un mellenēs. Par uztura bagātinātāju nepieciešamību konsultējieties ar ārstu.
- Ievērojiet fiziskās aktivitātes režīmu pēc ārsta ieteikuma, jo regulāras kustības veicina asinsspiediena un cukura līmeņa kontroli.
- Atsakieties no smēķēšanas, jo nikotīns kaitē asinsvadiem, ieskaitot tos, kas apasiņo acis. Neizmantojiet elektroniskās cigaretes vai bezdūmu tabakas produktus, jo arī tie satur nikotīnu. Ja smēķējat un vēlaties atmest, lūdziet speciālista palīdzību.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.