Ekstrakorporālā membrānu oksigenācija: kas jāzina?

Ekstrakorporālā membrānu oksigenācija: kas jāzina?

Pēdējo reizi atjaunināts: 2025-06-16

ECMO jeb ekstrakorporālā membrānu oksigenācija ir mākslīgā sirds-plaušu iekārta, kas nodrošina dzīvības atbalstu pacientiem ar smagu sirds un/vai plaušu mazspēju. Procedūras laikā tiek attīrītas asinis, bagātinātas ar skābekli, izvadīts oglekļa dioksīds un asinis atgrieztas ķermenī. ECMO ir būtiska pacientu stāvokļa stabilizēšanai, kad citi ārstēšanas paņēmieni, piemēram, medikamenti, plaušu ventilācija vai standarta dzīvības uzturēšana, nav efektīvi – piemēram, pie nopietnām sirds un plaušu darbības problēmām, kuras izraisījusi išēmiska sirds slimība, miokardīts, akūts miokarda infarkts, COVID-19. Šī tehnoloģija ļauj uz laiku aizvietot sirds un plaušu funkcijas, līdz tiek nodrošināta atbilstoša ārstēšana, tā uzlabojot pacientu izdzīvošanas iespējas.

Kāpēc nepieciešama ecmo

Noteiktos gadījumos pacientiem ar pēkšņu sirds apstāšanos vai izmainītu sirds ritmu, kad sirds nesaraujas pietiekami un orgāni nesaņem asins apgādi, iestājas šoks un apziņas zudums. Ja sākotnējā palīdzība – piemēram, sirds masāža, elpceļu intubācija, medikamenti asinsvadu sašaurināšanai un sirds stimulēšanai – nav rezultatīva, ECMO uzņemas sirds un plaušu funkciju, stabilizējot asinsspiedienu un nodrošinot izdzīvošanu kritiskos gadījumos. Smagiem COVID-19 pacientiem ar plaušu iekaisumu, akūtu elpošanas distresa sindromu, zemu asins piesātinājumu ar skābekli (zem 94), šoku, komu, augstu temperatūru virs 39 grādiem un samaņas traucējumiem ECMO aizvieto plaušu funkciju, nodrošina asins apgādi ar skābekli un uztur dzīvībai svarīgo orgānu darbību, līdz ārsti var stabilizēt stāvokli un pacients var atgūties.

Kādas slimības ārstē ecmo

  • Sirds mazspēja, kas rodas pēkšņas sirds apstāšanās, infarkta, išēmiskas sirds slimības, miokardīta vai kardiogēniskā šoka dēļ, kad citas ārstēšanas metodes nav efektīvas.
  • Elpošanas mazspēja situācijās, kad plaušas nespēj uzņemt pietiekami daudz skābekļa vai izvadīt oglekļa dioksīdu – to var izraisīt plaušu iekaisums, akūts elpošanas distresa sindroms, plaušu trombembolija vai sepse, kas skārusi plaušas.
  • Smaga pēcoperācijas stāvokļa gadījumā – piemēram, pacienti pēc lielām operācijām, kuriem pastāv risks attīstīties sirds un plaušu mazspējai, tostarp pēc sirds ķirurģiskām procedūrām, koronāro asinsvadu šuntēšanas vai sirds, plaušu transplantācijas.
  • Smagas elpošanas ceļu infekcijas, piemēram, gripa A, MERS vai COVID-19, kas izraisa plaušu audu bojājumus, pneimoniju, bronhītu, smagu elpošanas mazspēju un nopietnu dzīvības apdraudējumu.

Kādi ir ecmo izmantošanas nosacījumi

Ārsts izvērtē ekstrakorporālās membrānas oksigenācijas izmantošanu sirds un/vai plaušu funkciju uzturēšanai pacientiem ar kardiopulmonāru mazspēju, balstoties uz šādiem lietošanas nosacījumiem:

  1. Venoarteriālā ECMO (VA) tiek lietota pie smagas sirds mazspējas vai kombinētas sirds un plaušu funkciju nepietiekamības. Šajā gadījumā divas kaniles tiek ievietotas galvenajās vēnās cirkšņos vai dažreiz kaklā (bērniem), lai nodrošinātu asins cirkulāciju, bagātināšanu ar skābekli, oglekļa dioksīda izdalīšanu un asiņu atgriešanu organismā pa galvenajām artērijām.
  2. Venovenoza ECMO (VV) ir paredzēta smagas elpošanas mazspējas gadījumos, kad divas kaniles tiek ievadītas galvenajās vēnās un pieslēgtas ECMO sistēmai, lai nodrošinātu asiņu oksigenēšanu un attīrīšanu, pēc tam atgriežot tās organizmā caur vēnām.

Kā norit ecmo procedūra

  • Anesteziologs ievada nomierinošus līdzekļus, pretsāpju un asins recēšanu samazinošas zāles, lai mazinātu diskomfortu un novērstu trombu veidošanos.
  • Ķirurgs ievieto oksigenācijas kaniles, kas savienotas ar ECMO iekārtu, divās galvenās vēnu vietās cirkšņos, kaklā vai arī rokā tieši līdz sirdij.
  • ECMO iekārta darbojas kā mākslīgā sirds un plaušas, sūknējot asinis caur kanili uz aparātu, kur tiek veikta asins attīrīšana, bagātināšana ar skābekli un oglekļa dioksīda izvadīšana, pirms asinis tiek novadītas atpakaļ organismā.
  • Attīrītās asinis atgriežas organismā, nodrošinot pietiekamu skābekļa daudzumu orgāniem un ļaujot pacientam izdzīvot arī pie izteikta spēka zuduma vai bezsamaņas.
  • Kamēr ECMO iekārta aizvieto sirds un plaušu darbību, ārsti veic nepieciešamās ārstēšanas procedūras; kad simptomi sāk mazināties un pacienta stāvoklis stabilizējas, kļūst iespējama pakāpeniska atslēgšana no ierīces, līdz pacients var patstāvīgi elpot un organisma sistēmas var veikt gāzu maiņu normālos apjomos.
  • Pēc ECMO izslēgšanas ārsts turpina izmantot plaušu ventilatoru, līdz pacients pats spēj elpot; atveseļošanās laikā var būt nepieciešama uzturēšanās stacionārā, kamēr tiek normalizēti dzīvības rādītāji. Ārsts nozīmēs fizisko terapiju spēka atgūšanai un logopēda palīdzību elpošanas atjaunošanai.

Cik ilgi izmanto ecmo

ECMO terapijas ilgums atkarīgs no pacienta veselības stāvokļa, ārstēšanas progresa un atveseļošanās laika. Atsevišķos gadījumos ECMO nepieciešama tikai vairākas stundas (piemēram, 2-3 stundas), kamēr citiem pacientiem šī metode tiek pielietota vairākas dienas vai pat vairākas nedēļas, atkarībā no ārsta lēmuma.

Kad pārtraukt ecmo lietošanu

Ārsti lemj par ECMO atslēgšanu tikai tad, kad tas ir droši, pacients spēj patstāvīgi elpot bez plaušu ventilācijas un sirds un plaušu funkcijas pilnība atjaunotas. Kad organisma sistēmas spēj nodrošināt pietiekamu gāzu apmaiņu un pacients ir stabils, ārsts pakāpeniski samazina ECMO aparatūras pielietojumu līdz pilnīgai pārtraukšanai.

Kādi ir ecmo izmantošanas riski

ECMO tiek izmantota pacientiem, kuru veselības stāvoklis ir kritisks un ar augstu mirstības risku sirds vai plaušu mazspējas dēļ. Pastāv vairāki šīs terapijas blakusefekti:

  • Asiņošana, ko izraisa asins recēšanas mazināšanas līdzekļi, kas tiek lietoti pirms un laikā, kad tiek veikta ECMO procedūra.
  • Infekcijas: punkcijas vietā, caur kuru ievietotas kaniles, var attīstīties bakteriālas infekcijas, kuras ārsti ārstē ar antibiotikām.
  • Nieru mazspēja: dažos gadījumos asiņu plūsmas samazinājums noved pie nieru bojājumiem, bet simptomi pēc dialīzes un ECMO pārtraukšanas var uzlaboties.
  • Insults: retos gadījumos smadzeņu asinsvados var veidoties sīks trombs, un ārstēšana tiek uzsākta nekavējoties.
  • Plaušu artērijas trombembolija: retos gadījumos asins receklis var nokļūt plaušās, un šādos gadījumos ārsts operatīvi reaģē.

Kādi ir ecmo ieguvumi

  • Nodrošina dzīvību kritiskos brīžos, kamēr ārsti ārstē sirds un plaušu mazspēju, dodot iespēju šīm orgānu sistēmām pilnībā atjaunoties.
  • Īslaicīgi aizvieto novājinātas sirds vai plaušu funkcijas pēc riskantām operācijām, piemēram, koronarās šuntēšanas vai plaušu ķirurģijas.
  • Sniedz iespēju izdzīvot, gaidot orgānu transplantāciju (sirds vai plaušu), samazinot mirstības risku un palielinot izredzes uz veiksmīgu iznākumu.
  • Palīdz jaundzimušajiem ar iedzimtām sirds problēmām vai plaušu komplikācijām, kā arī priekšlaicīgi dzimušiem bērniem ar nepilnībā attīstītām plaušām un sirds funkciju.
  • Saglabā dzīvību transportējot kritiskus vai neatliekamus pacientus, tādējādi samazinot nāves risku transporta laikā.
  • Nodrošina dzīvības atbalstu bezsamaņas stāvoklī, dodot ārstiem laiku vispusīgām ārstnieciskām manipulācijām un radiniekiem iespēju apspriest lēmumus par turpmāko ārstēšanu.

Kādi ir ecmo lietošanas ierobežojumi

  • Pacienti ar pēdējās stadijas audzējiem
  • Pacienti, kuri ilgstoši atrodas uz plaušu ventilācijas
  • Pacienti ar aortas disekciju
  • Nekontrolēta asiņošana
  • Pacienti ar smagiem intraventrikulāriem asiņojumiem vai neatgriezeniskiem smadzeņu bojājumiem

Kādi ir ekmo izdzīvošanas rādītāji

Dati liecina, ka pacientiem ar smagu saslimšanu, kuri saņem ECMO atbalstu sirds un plaušu funkcijai, kopējā izdzīvošanas statistika svārstās no 33 līdz 62,9 procentiem. Pieaugušajiem izdzīvošanas rādītāji ir no 57 līdz 66 procentiem; bērniem – no 57 līdz 67 procentiem; zīdaiņiem – no 74 līdz 84 procentiem. Salīdzinot ar pacientiem, kuriem ECMO netiek izmantots, tie, kuri saņem šādu terapiju, sasniedz izdzīvošanas līmeni līdz pat 90 procentiem.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *