Dzērieni ieņem nozīmīgu vietu mūsu ikdienas uzturā, taču dažkārt tie var nemanāmi veicināt liekā svara rašanos. Daudzi nav aizdomājušies par to, cik daudz kaloriju un cukura var saturēt iecienīti dzērieni. Šādi produkti kļūst par slēptiem riska faktoriem veselībai, jo, neraugoties uz šķietamo nekaitīgumu vai veselīgumu, tie bieži vien veicina pārmērīgu kaloriju uzņemšanu. Šajā rakstā aplūkosim, kuri dzērieni visbiežāk uzkrājas mūsu ēdienkartē un var radīt svara problēmas.
Dzērieni ar augstu cukura saturu
Pārmērīgs cukura patēriņš ir viena no galvenajām liekā svara problēmas sastāvdaļām, un saldinātie dzērieni šajā ziņā izceļas īpaši. Pat viena glāze gāzēta dzēriena var saturēt vairāk cukura, nekā ieteikts dienā. Zinātniskie pētījumi apliecina, ka regulāra saldinātu dzērienu lietošana var ilgtermiņā veicināt svara pieaugumu un dažādas veselības problēmas – no smaganu slimībām līdz vielmaiņas traucējumiem.
Fruktozes ietekme uz organismu
Saldināto dzērienu sastāvs bieži ietver fruktozi, kas sekmē tauku uzkrāšanos vēdera apvidū. Fruktoze aknās netiek pārveidota par glikozi, kā tas notiek ar citiem ogļhidrātiem, bet tieši pārstrādājas taukos. Rezultātā palielinās ne tikai svars, bet arī vielmaiņas slimību risks.
Sporta un enerģijas dzērieni
Sporta un enerģijas dzērieni bieži tiek skatīti kā nepieciešami fiziskās aktivitātes laikā, tomēr šāds priekšstats ne vienmēr atbilst patiesībai. Šie dzērieni var palīdzēt atjaunot elektrolītu līdzsvaru, tomēr to pārlieku liels cukura un kaloriju daudzums var uzkrāt nevajadzīgas kalorijas, īpaši gadījumos, kad tie tiek lietoti neatbilstoši faktiskajām organisma vajadzībām.
Kad šie dzērieni tiešām nepieciešami?
Šādi dzērieni var būt lietderīgi tad, ja pēc ļoti intensīvas slodzes jāatjauno zaudētie elektrolīti. Tomēr ikdienā to lietošana nav nepieciešama un kļūst tikai par lieku kaloriju avotu. Ieteicams priekšroku dot ūdenim un sabalansētām uzkodām, lai pēc fiziskām aktivitātēm atgūtu enerģiju.
Kafijas dzērieni un speciālās kafijas
Lielai daļai cilvēku rīts sākas ar kafijas krūzi, taču, pievienojot krējumu un cukuru, šis ikdienas ieradums var kļūt par ievērojamu kaloriju avotu. Pat neliels daudzums piedevu var būtiski palielināt dzēriena uzturvērtību, nereti to pat neapzinoties.
Slēptās liekās kalorijas
Speciālie kafijas dzērieni, piemēram, latte vai frappuccino, satur ievērojamu daudzumu cukura un kaloriju, ko pievieno ar pienu, sīrupiem vai citām sastāvdaļām. Lai samazinātu liekā svara risku, ieteicams izvēlēties parastu melno kafiju vai samazināt pievienoto piedevu daudzumu.
Pasterizētas sulas
Bieži tiek uzskatīts, ka sulas ir veselīga izvēle, taču pasterizācijas process un papildus cukura pievienošana padara tās mazāk veselīgas. Šādā veidā tiek zaudētas labvēlīgās īpašības, bet palielinās uzņemto kaloriju daudzums.
Cukurs, kas paslēpts aiz augļu garšas
Lai gan daudzās sulās uzsvērts, ka tās ir dabīgas, to sastāvā bieži ir papildu cukurs, kas padara šos dzērienus mazāk piemērotus veselīgam dzīvesveidam. Speciālisti iesaka izvēlēties svaigi spiestas sulas vai pašiem gatavot tās mājās, samazinot papildu cukura uzņemšanu.
Alkoholiski dzērieni
Svinīga glāze šķiet nevainīga, tomēr dažādu alkohola veidu lietošana bieži vien nozīmē arī lielu daudzumu lieku kaloriju. Apstrādājot alkoholu, organisms pārslēdz vielmaiņu uz tā noārdīšanu, tādējādi palēninot citu uzturvielu pārstrādi un veicinot svara pieaugumu.
Kokteiļu riski
Īpaši vērts uzmanīties ar kokteiļiem, kuros apvienots gan alkohols, gan cukura sīrupi. Šādas kombinācijas var ne tikai palielināt risku sirds un asinsvadu sistēmai, bet arī būtiski palielināt uzņemto kaloriju daudzumu.
Joga un detoksikācijas dzērieni
Pēdējā laikā sabiedriskajos medijos aktīvi tiek reklamēti detoksikācijas un jogas dzērieni, kas sola svara samazināšanu un uzlabotu veselību. Tomēr lielākā daļa šo produktu tiek pārvērtēta, jo to efektivitāte ne vienmēr ir pamatota ar zinātniskiem pētījumiem.
Efektivitātes realitāte
Dzērieni ar laimu vai ingveru var atbalstīt gremošanas sistēmas darbību, tomēr to tiešā ietekme uz svara samazināšanu bieži ir pārspīlēta. Lai sasniegtu vēlamos rezultātus, būtiska ir sabalansēta maltīšu izvēle un regulāras fiziskas aktivitātes, nevis paļaušanās tikai uz šādiem dzērieniem.
Kopumā daudzu ikdienā lietoto dzērienu ietekme uz svaru var būt būtiska. Lai saglabātu veselīgu dzīvesveidu un izvairītos no lieka svara, ir svarīgi apzināties un sekot līdzi cukura un kaloriju saturam dažādos dzērienos, piemēram, tējā, kafijā, sulās un citos produktos. Izvēloties veselīgākas alternatīvas, iespējams ievērojami uzlabot vispārējo pašsajūtu un veselību.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.