Divpadsmitpirkstu zarnas čūla

Divpadsmitpirkstu zarnas čūla

Pēdējo reizi atjaunināts: 2025-07-25

Divpadsmitpirkstu zarnas čūla ir hroniska saslimšana, kurai raksturīgas gļotādas bojājumu rašanās šajā zarnā. Ar šo slimību sastopas apmēram 7 procenti pasaules iedzīvotāju, visbiežāk tā tiek diagnosticēta vecāka gadagājuma cilvēkiem. Čūla var izraisīt dažādus simptomus, piemēram, sāpes vēdera augšdaļā, nelabumu vai asiņošanu. Galvenie izraisītāji ir Helicobacter pylori infekcija un ilgstoša nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošana. Šī slimība pieder gremošanas orgānu saslimšanu grupai un ir viena no peptisko čūlu veidiem, kurās ietilpst arī kuņģa un barības vada čūlas. Tās rašanās bieži saistīta ar kuņģa skābes pastiprinātu veidošanos, kas var bojāt divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu. Tipiski simptomi ir dedzinošas vai dūrienveidīgas sāpes vēdera augšdaļā.

Kas ir divpadsmitpirkstu zarnas čūla

Divpadsmitpirkstu zarnas čūla ir viena no peptisko čūlu paveidiem, kas izveidojas divpadsmitpirkstu zarnā. Šāda veida čūlas sastop vairākas reizes biežāk nekā kuņģa čūlas. Tās attīstās, ja tiek izjaukts līdzsvars starp kuņģa gļotādas aizsargspēju un bojājošiem faktoriem.

Čūlu veidi un to izplatība

Divpadsmitpirkstu zarnas garums sasniedz aptuveni 25 centimetrus, bet diametrs ir ap 5 centimetriem. Šīs zarnas novietojums un struktūra ir ļoti daudzveidīga, tāpēc vienotu tipu nav iespējams izdalīt. Apmēram 60 procentiem saslimšanas gadījumu apakšējās daļas priekšējo virsmu šķērso tievās zarnas saite. Divpadsmitpirkstu zarnas iekaisumu sauc par duodenītu. Lielākā daļa čūlu rodas tieši šeit, tās sauc par divpadsmitpirkstu zarnas čūlām. Pastāv arī kuņģa čūlas, kas tiek uzskatītas par peptiskajām čūlām, kā arī barības vada čūlas.

Anatomija un bojājumu lokalizācija

Divpadsmitpirkstu zarnas struktūra ir atšķirīga dažādiem cilvēkiem, tāpēc nav iespējams viennozīmīgi izcelt galvenās bojājumu atrašanās vietas. Apmēram 60 procentos gadījumu apakšējās daļas priekšējo virsmu šķērso tievās zarnas saite.

Slimības attīstības mehānisms

Slimības attīstības pamatā ir skābju ietekme uz zarnas sieniņu. Papildus tam ievainojumu sekmē arī gļotu slāņa bojājumi. Biežākais peptisko čūlu iemesls ir H. pylori baktērija, kura izraisa iekaisumu un bojā divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu.

Galvenie iemesli un riska faktori

Divpadsmitpirkstu zarnas čūlas ir bieža gremošanas sistēmas patoloģija. Izplatītākais saslimšanas iemesls ir Helicobacter pylori infekcija, kas ir atbildīga par apmēram 95 procentiem gadījumu. Svarīgs riska faktors ir ilgstoša nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošana. Pie citiem riska faktoriem, kas saistīti ar sāpēm vēderā un gremošanas traucējumiem, pieder arī alkohola lietošana, smēķēšana, pastiprināts stress, neregulāra ēšana un trekna pārtika. Šie apstākļi var pastiprināt simptomus un apgrūtināt atveseļošanās gaitu.

  • Helicobacter pylori infekcija – nozīmīgākais čūlu izraisītājs
  • Ilgstoša nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošana
  • Alkohola lietošana
  • Smēķēšana
  • Spēcīgs emocionāls stress
  • Neveselīgi ēšanas paradumi un treknu produktu lietošana

Riska faktoru savlaicīga atpazīšana un kontrole ir vitāli svarīga, lai novērstu divpadsmitpirkstu zarnas čūlas rašanos un saglabātu gremošanas veselību.

Divpadsmitpirkstu zarnas čūlas simptomi

Divpadsmitpirkstu zarnas čūla var izpausties ar dažādiem simptomiem, ko svarīgi ir pamanīt laicīgi. Sākotnējās pazīmes bieži ir sāpes vēderā pēc ēšanas, nelabums, vēdera pūšanās un atraugas. Lai arī šie simptomi var būt viegli, tos nevajadzētu ignorēt. Smagākas izpausmes ir vemšana ar asinīm, tumša vēdera izeja, apgrūtināta elpošana, apziņas traucējumi un nevēlams svara zudums.

Bīstamie simptomi

Īpaši nopietni signāli ir izteikta asiņošana un peritonīta pazīmes, kas prasa tūlītēju medicīnisko palīdzību. Šie simptomi norāda uz nopietnām komplikācijām, tādēļ jāuzrauga sava veselība un uz jebkādām pārmaiņām jāreaģē laicīgi. Savlaicīga diagnostika un ārstēšana būtiski palielina izredzes pilnīgai atveseļošanai.

Helicobacter pylori infekcijas nozīme

Helicobacter pylori ir primārais divpadsmitpirkstu zarnas čūlas izraisītājs. Šī baktērija apdzīvo kuņģa gļotādu, izraisot hronisku iekaisumu un bojājumus. Lietuvā aptuveni 50 līdz 60 procenti iedzīvotāju ir inficēti ar H. pylori. Infekcija izplatās galvenokārt perorāli. Gremošanas trakta saslimšanas nereti saistās ar nepietiekamu personīgo higiēnu. Apmēram 20 līdz 30 procentiem sabiedrības konstatē H. pylori infekciju, un pusei cilvēku ar funkcionāliem kuņģa-zarnu trakta traucējumiem tiek atrasta šī baktērija. 90 procentos divpadsmitpirkstu zarnas čūlu gadījumu slimniekiem konstatē H. pylori infekciju.

  1. Ārstēšanā izmanto kombinētu terapiju ar diviem antibiotikiem un skābes līmeni pazeminošu līdzekli, kas 90 procentos gadījumu ir efektīva.
  2. Ja sākotnējā ārstēšana nav veiksmīga, pielieto četrus dažādus medikamentus.
  3. Personīgās higiēnas ievērošana, drošas pārtikas un dzeramā ūdens lietošana, kā arī smēķēšanas, alkohola un kofeīna ierobežošana palīdz novērst H. pylori izraisītas saslimšanas.

Tāpēc H. pylori profilakse un savlaicīga ārstēšana ir būtiska cīņā ar divpadsmitpirkstu zarnas čūlu un citiem kuņģa-zarnu trakta traucējumiem.

Izmeklējumu metodes un diagnostika

Lai precīzi noteiktu divpadsmitpirkstu zarnas čūlu un tās izraisītājus, nepieciešama īpaša diagnostika. Tas ļauj izvēlēties piemērotāko ārstēšanas plānu. Galvenās izmeklējumu metodes ir fibrogastroduodenoskopija un Helicobacter pylori noteikšanas testi.

Laboratoriskā diagnostika

Helicobacter pylori klātbūtni nosaka ar asins analīžu, fēču vai izelpas testu palīdzību. Šie testi rāda, vai pacients ir inficēts ar baktēriju, kas nereti izraisa čūlas veidošanos.

Instrumentālā diagnostika

Divpadsmitpirkstu zarnas čūlu visprecīzāk atklāj ar fibrogastroduodenoskopijas palīdzību, kuras laikā aplūko kuņģa un zarnas iekšējo virsmu, kā arī var paņemt audu paraugus. Endoskopiskās metodes nodrošina 98–100 procentu precizitāti. Papildus izmanto arī rentgenu, datortomogrāfiju vai ultraskaņu – šie izmeklējumi palīdz iegūt pilnvērtīgu priekšstatu par saslimšanu un izvēlēties atbilstošu ārstēšanu.

Ārstēšanas metodes un principi

Divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumā galvenais mērķis ir atbrīvoties no Helicobacter pylori infekcijas un samazināt kuņģa skābes līmeni. Parasti ārstēšana sākas ar antibakteriāliem līdzekļiem, kombinējot tos ar skābi mazinošiem preparātiem. Nesteroīdu pretiekaisuma līdzekļi var pasliktināt situāciju, bojājot gļotādu un paaugstinot čūlu risku, tādēļ to lietošana jāsaskaņo ar ārstu.

  1. Antibiotiku terapija – izmanto divu vai trīs antibiotiku kombināciju ar protonu sūkņa inhibitoriem, lai pilnībā iznīcinātu Helicobacter pylori.
  2. Preparāti, kas mazina kuņģa skābumu – šīs zāles palīdz mazināt simptomus un sekmē čūlas dziedēšanu.

Kompleksa pieeja, apvienojot antibiotiku un skābes līmeni pazeminošu zāļu lietošanu, ir ļoti efektīva gan ārstēšanā, gan komplikāciju novēršanā.

Medikamentu lietošanas vadlīnijas

Divpadsmitpirkstu zarnas čūlas ārstēšanā bieži izmanto antibiotikas, īpaši pret peptisko čūlu un Helicobacter pylori infekciju. Kuņģa skābi mazinošie līdzekļi paātrina čūlu dzīšanu.

Antibiotiku lietošana

H. pylori baktērijas ir atbildīgas par apmēram 80 procentiem kuņģa čūlu un 90 procentiem divpadsmitpirkstu zarnas čūlu, līdz ar to antibiotikas ir svarīga ārstēšanas sastāvdaļa. Visbiežāk tiek izmantotas vairākas antibiotikas, lai paaugstinātu baktērijas iznīcināšanas efektivitāti.

Kuņģa skābes līmeni pazeminošas zāles

Kopā ar antibiotikām lieto arī preparātus, kas samazina kuņģa skābus. Protonu sūkņa inhibitori palīdz ātrāk mazināt gremošanas traucējumus. Terapijas ilgums var būt no vairākām nedēļām līdz vairākiem mēnešiem. Piemēram, Pantoprazole Actavis lieto gremošanas sistēmas traucējumu ārstēšanā, tostarp peptisko čūlu un Helicobacter pylori izraisītas infekcijas gadījumā, pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma.

Uztura ieteikumi čūlas gadījumā

Cīnoties ar čūlu, vēdera pūšanas vai citām gremošanas traucējumu pazīmēm, ļoti svarīga ir pareiza ēdienkarte. Ieteicams ēst biežāk, bet mazākām porcijām, izvēlēties viegli sagremojamus produktus, izvairīties no asiem, skābiem un trekniem ēdieniem. Rekomendēts ierobežot alkohola un kofeīna patēriņu, uzturā iekļaut šķiedrvielām bagātus produktus un dzert pietiekami daudz šķidruma. Dažos gadījumos var palīdzēt arī probiotiķi.

  1. Izvairieties no pārstrādātiem, skābiem un trekniem pārtikas produktiem.
  2. Dodiet priekšroku liesai gaļai, zivīm, olām, piena izstrādājumiem, augļiem un dārzeņiem.
  3. Ēdiet 5–6 reizes dienā nelielās porcijās.
  4. Samaziniet eļļas daudzumu, izvēlieties ēdienu tvaicēt, vārīt vai cept, izvairieties no fritēšanas.
  5. Atsakieties no kafijas, alkohola un gāzētiem dzērieniem.
  6. Rūpējieties par šķidruma uzņemšanu, neaizmirstiet arī probiotikus.

Šo uztura ieteikumu ievērošana palīdzēs mazināt vēdera pūšanas un citu gremošanas traucējumu simptomus, kā arī veicinās organisma atjaunošanos.

Iespējamās komplikācijas un to novēršana

Ja divpadsmitpirkstu zarnas čūla netiek ārstēta savlaicīgi, var rasties smagas komplikācijas. Savlaicīga slimības ārstēšana ir ļoti svarīga, jo čūla var izraisīt iekšēju asiņošanu, iekaisumu vēderplēvē (peritonītu) vai zarnu nosprostojumu. Šiem sarežģījumiem nepieciešama neatliekama medicīniskā palīdzība. Gremošanas trakta asiņošana var būt gan lēna un ilgstoša, gan arī pēkšņa un bagātīga, simptomi ietver asiņu piejaukumu vēmekļos, tumšu vēdera izeju, nespēku, ātru nogurumu, bālu ādu, apziņas traucējumus un sāpes vēderā. Peritonīta gadījumā vēders kļūst sāpīgs, saspringts, bieži parādās vemšana un augsta ķermeņa temperatūra. Zarnu aizsprostojums var radīt nemitīgu vemšanu un strauju svara zudumu.

  1. Savlaicīga izmeklēšana un ārstēšana ir ļoti būtiska, lai nepieļautu komplikāciju attīstību.
  2. No riska faktoriem – nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem, alkohola un tabakas – būtu jāizvairās.
  3. Nepieciešams ievērot veselīga uztura ieteikumus un lietot uztura bagātinātājus, kas atbalsta gremošanas sistēmas veselību.

Apzinoties komplikāciju riskus un iespējas to mazināšanai, var nodrošināt drošu un efektīvu čūlas ārstēšanu, kā arī uzlabot dzīves kvalitāti.

Dzīvesveida maiņa un profilakse

Lai izvairītos no gremošanas sistēmas traucējumiem, tostarp kuņģa un zarnu saslimšanām, īpaša nozīme ir profilaksei. Ir būtiski ievērot personīgās higiēnas prasības un novērst iespējamo Helicobacter pylori infekciju, kas visbiežāk izraisa divpadsmitpirkstu zarnas čūlas. Jābūt uzmanīgiem, lietojot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, jo tie var bojāt gremošanas traktu. Ieteicams atteikties no smēķēšanas, palielināt fizisko aktivitāti un ievērot sabalansētu uzturu. Noderēs arī stresa pārvaldības paņēmieni, piemēram, relaksācija. Regulāras veselības pārbaudes palīdz laikus konstatēt un ārstēt gremošanas sistēmas problēmas. Tikai rūpīgs dzīvesveids un vērošana pār savu veselību ļaus novērst kuņģa un zarnu čūlu attīstību un baudīt labu veselību ilgtermiņā.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *