Spontānais aborts jeb pārtraukts grūtniecība ir pēkšņa grūtniecības pārtraukšanās līdz 20. grūtniecības nedēļai. Šī parādība rodas vairāku iemeslu dēļ. Aptuveni 80% grūtniecības zaudējumu notiek pirmajā trimestrī līdz 14. nedēļai. Spontānie aborti notiek neatkarīgi no sievietes gribas vai rīcības.
Cik veidu ir spontānais aborts?
- Apdraudēts spontānais aborts: šajā situācijā dzemdes kakls joprojām ir slēgts, ir maksts asiņošana, dzirdams augļa sirdsdarbība. Parasti grūtniecība turpinās bez papildu komplikācijām, ārsts uzrauga stāvokli visā atlikušajā grūtniecības laikā.
- Neizdevies spontānais aborts: dzemdes kakls atveras, amnija šķidrums var sākt plūst, kas pārsvarā noved pie aborta pabeigšanās.
- Pilnīgs spontānais aborts: ir maksts asiņošana un notiek augļa audi izdalīšanās no organisma.
- Palaists spontānais aborts: grūtniecības pārtraukšana notikusi bez izteiktiem simptomiem, sieviete var par to nezināt, līdz ultraskaņas izmeklējumā nav konstatējams augļa sirdsdarbības trūkums.
- Atkārtots spontānais aborts: trīs vai vairāk atkārtoti pēc kārtas notikuši spontānie aborti. Aptuveni 1% sieviešu sastopas ar šādu grūtniecības zaudējuma veidu.
Kādi ir spontānā aborta iemesli?
Spontānais aborts var rasties dažādu faktoru dēļ, piemēram, infekcijām, TORCH grupas slimību pārnešanai, hormonālām izmaiņām, apaugļotās olšūnas neveiksmīgai implantācijai dzemdes gļotādā, mātes vecumam, dzemdes struktūras vai dzemdes kakla problēmām, izteiktam uzturvielu deficītam, smēķēšanai, alkohola lietošanai vai narkotiku lietošanai, imūnsistēmas traucējumiem, smagām nieru slimībām, iedzimtām sirds slimībām, nekontrolētam diabētam, vairogdziedzera slimībām, starojuma iedarbībai un noteiktu medikamentu, piemēram, izotretinoīna, lietošanai. Apmēram 50% spontāno abortu pirmajā trimestrī izraisa hromosomu novirzes. Ja olšūnā vai spermatozoīdā ir nepareizs hromosomu skaits, arī attīstības gaitā esošajam auglim būs šīs izmaiņas, kas novedīs pie grūtniecības pārtraukšanās. Nereti tiek uzskatīts, ka spontāno abortu var izraisīt stress, fiziskās aktivitātes, dzimumdzīve vai ilgstoša kontracepcijas tablešu lietošana, taču tam nav zinātniski pierādītu pamatojumu.
Kādi ir spontānā aborta simptomi?
Simptomi var būt dažādi. Vieniem tās var būt stipras sāpes un asiņošana, kas atgādina spēcīgas menstruācijas. Citiem – krampji, līdzīgi menstruālajiem. Ir gadījumi, kad sieviete nejūt nekādus simptomus un spontānais aborts tiek atklāts tikai pēc ultraskaņas pārbaudes. Biežākie simptomi ir:
- Maksts asiņošana vai smērēšanās, kas atsevišķos gadījumos ir sāpīga.
- Krampjveida sāpes iegurņa apvidū vai sāpes muguras lejasdaļā. Sāpju stiprums atkarīgs no aborta veida.
- Lielu asins recekļu vai audu izdalīšanās no maksts. Šos audus ieteicams savākt sterilā traukā un nodot ārsta izmeklēšanai.
Kādi ir spontānā aborta riska faktori?
- Vecums: sievietēm līdz 20 gadu vecumam spontānā aborta risks ir ap 12–15%. Ja sievietei ir 40 gadu, risks pieaug līdz 25%. Biežākais iemesls šajā vecumā ir hromosomu izmaiņas.
- Iepriekšējs spontānais aborts: sievietēm, kuras jau reiz to piedzīvojušas, atkārtošanās risks ir 10–25%.
- Saslimšanas: pastiprināts risks ir sievietēm ar nekontrolētu diabētu, infekcijām, dzemdes vai dzemdes kakla problēmām.
Kā nosaka spontāno abortu?
- Ultraskaņas izmeklējums palīdz noteikt augļa attīstību un sirdsdarbību.
- Asins analīzēs novērtē cilvēka horiona gonadotropīna (hCG) līmeni. Zemas vērtības var liecināt par spontāno abortu.
- Ginekologs var veikt iegurņa izmeklējumu, lai pārbaudītu dzemdes kakla atvēršanos. Ja ir atkārtoti spontānie aborti, ārsts var ieteikt arī:
- Ģenētiskos testus: iespējams analizēt aborta laikā izdalītus augļa audus, lai noteiktu ģenētiskas novirzes, vai veikt kariotipēšanu abiem vecākiem.
- Asins analīzes: nosaka hormonālos vai autoimūnus traucējumus, kas var izraisīt spontāno abortu.
- Histeroskopiju
- Laparoskopiju
Kā notiek spontānā aborta ārstēšana?
Ja konstatēts spontānais aborts, ārsts ar ultraskaņas palīdzību pārbaudīs, vai visi augļa audi ir izdalīti no dzemdes. Ja aborts ir pabeigts, papildu ārstēšana nav vajadzīga. Ja audu fragmenti palikuši, tie jāizņem, lai novērstu infekcijas un spēcīgas asiņošanas risku.
- Konservatīva pieeja: ja spontānais aborts noticis līdz desmitajai grūtniecības nedēļai, it īpaši, ja nav izteiktu simptomu, sagaida dabīgu audu izdalīšanos. Ja tas apdraud veselību vai process ieilgst, ārsts var nozīmēt medikamentus dzemdes stimulēšanai. Asiņošanas gadījumā var ieteikt divu līdz trīs dienu gulēšanas režīmu. Atveseļojoties, var atgriezties pie ierastām aktivitātēm. Atsevišķos gadījumos nepieciešama stacionāra novērošana. Ja tiek konstatēta dzemdes kakla vājums, var būt nepieciešams cerklāžas paņēmiens tā nostiprināšanai.
- Ķirurģiska ārstēšana: ja spontānais aborts ar nepilnīgu audu izdalīšanos noticis pēc desmitās nedēļas vai ir smaga asiņošana, tiek veikta dzemdes kakla paplašināšana ar sekojošu dzemdes tīrīšanu vai evakuāciju. Pēc procedūras iespējamas nelielas neērtības un smērēšanās. Divas nedēļas nedrīkst dzimumdzīvi vai izmantot maksts higiēnas produktus, piemēram, tamponus. Ja novēro spēcīgu asiņošanu, paaugstinātu temperatūru, drebuļus vai stipras sāpes, nekavējoties jāvēršas pie ārsta, jo tie var liecināt par infekciju.
Kā var mazināt spontānā aborta risku?
Lielākajā daļā gadījumu spontāno abortu nevar novērst, tomēr, rūpējoties par savu veselību, ir iespējams uzlabot bērna izredzes uz veiksmīgu attīstību.
- Regulāri konsultējieties ar ārstu pirms plānotās grūtniecības un apmeklējiet priekšlaicīgās grūtniecības aprūpes apskates.
- Atsakieties no alkohola, smēķēšanas un narkotiku lietošanas.
- Lietojiet vitamīnu preparātus pēc ārsta ieteikuma.
- Ierobežojiet kofeīna daudzumu līdz 200 miligramiem dienā (aptuveni 350 ml kafijas). Pārbaudiet uzturvielu saturu dzērienos, jo lielas kofeīna devas palielina aborta un priekšlaicīgu dzemdību varbūtību.
- Pastāstiet ārstam par esošām veselības problēmām.
Biežāk uzdotie jautājumi
- Vai pēc spontānā aborta ir iespējams atkal palikt stāvoklī? Jā, tas ir iespējams, un ap 87% sieviešu pēc šādas pieredzes var atkārtoti iznēsāt grūtniecību.
- Kad ir ieteicams mēģināt atkal palikt stāvoklī pēc spontānā aborta? Otrai grūtniecībai var plānot iestāšanos pēc pirmā normāla menstruālā cikla. Svarīgi atvēlēt laiku gan fiziskai, gan emocionālai atveseļošanai. Ja bijuši trīs secīgi spontānie aborti, svarīgi konsultēties ar ārstu un izmeklēties, lai noteiktu iemeslus. Līdz tam ieteicams lietot kontracepciju.
- Kā tikt galā ar emocionālajām sekām pēc spontānā aborta? Šādi notikumi var radīt spēcīgas emocionālas sāpes, un bieži emocionālā atlabšana prasa vairāk laika nekā fiziskā. Ir ieteicams dalīties sajūtās ar partneri, tuviniekiem, draugiem vai meklēt psihologa atbalstu.
Ārsta ieteikums
Spontānais aborts jaunajiem vecākiem rada emocionāli sarežģītu pieredzi. Svarīgi ir apzināties, ka tas var skart ikvienu un ne vienmēr liecina par nespēju kļūt par vecākiem. Nav pamata vainot sevi; jāļauj sev atgūties gan fiziski, gan emocionāli. Dodiet sev iespēju izjust sēras, saņemiet atbalstu, un, kad jutīsieties gatavi, atgriezieties pie grūtniecības plānošanas. Ceļš uz ģimenes pieaugumu var būt izaicinošs, tāpēc īpaša rūpe par sevi šajā laikā ir ļoti būtiska.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.