Bacitracīna/polimiksīna B oftalmoloģiskā ziede (acu ziede) visbiežāk tiek izrakstīta noteiktu baktēriju izraisītu acu infekciju ārstēšanai. Šis preparāts mazina vai likvidē noteiktu baktēriju sugu izplatību acīs, traucējot baktēriju šūnu sienas veidošanos un vājina to šūnu membrānas.
Kur tiek lietota bacitracīna/polimiksīna b acu ziede?
Kuras infekcijas ārstē bacitracīna/polimiksīna b oftalmoloģiskā ziede?
Bacitracīna/polimiksīna B acu ziede pārsvarā tiek izmantota, lai ārstētu baktēriju izraisītas acu virsmas infekcijas, piemēram, baktēriju konjunktivītu vai blefarītu. Jāņem vērā, ka ne katru infekciju ar šo līdzekli drīkst ārstēt, jo dažas baktērijas var būt izturīgas pret šo zāļu iedarbību. Dažos gadījumos ārsts šo ziedi var nozīmēt citām acu saslimšanām, izvērtējot katru situāciju individuāli.
Kādas ir zāļu formas?
Bacitracīna/polimiksīna B oftalmoloģiskā ziede ir pieejama šādā formā:
- 500 vienības/10 000 vienības uz 1 gramu – acu ziede
Kā pareizi uzglabāt bacitracīna/polimiksīna b acu ziedi?
Uzglabājiet preparātu istabas temperatūrā, no 15 °C līdz 25 °C, sausā, vēsā vietā, cieši noslēgtā tvertnē. Sargājiet zāles no bērniem.
Brīdinājumi un piesardzības pasākumi
Kuriem cilvēkiem nevajadzētu lietot bacitracīna/polimiksīna b acu ziedi?
Šo preparātu nevajadzētu lietot personām ar paaugstinātu jutību pret kādu no tā sastāvdaļām:
- Bacitracīns
- Polimiksīns B
- Polisporīns
- Jebkura cita produkta sastāvdaļa
Farmaceits var sniegt pilnu sastāvdaļu uzskaitījumu izvēlētajam preparātam.
Kas jāievēro pirms šī līdzekļa lietošanas?
- Nelietojiet ziedi bez ārsta norādījuma.
- Izpildiet ārsta norādījumus un nepārsniedziet ieteikto devu, pretējā gadījumā var pieaugt baktēriju rezistences risks.
- Nekad neārstējiet citus cilvēkus ar jums izrakstītu preparātu un nedalieties ar ziedi.
- Ziedi uzklājiet vienīgi uz acs virsmas. Nepieskarieties dozatora galam ar aci vai citām virsmām.
- Ziedes lietošanas laikā var īslaicīgi pasliktināties redze – nemetieties pie stūres un neveiciet darbus, kam nepieciešama skaidra redze, kamēr neesat pārliecināts par medikamenta ietekmi uz jūsu redzi.
Kādu informāciju nepieciešams sniegt ārstam?
- Pastāstiet ārstam par visām saslimšanām un medikamentiem, ko lietojat, tostarp uztura bagātinātājiem un augu izcelsmes preparātiem.
- Ja esat stāvoklī vai plānojat grūtniecību, pārrunājiet to ar ārstu. Nav pietiekamas informācijas par šo zāļu ietekmi uz grūtniecību vai augli.
- Zīdīšanas laikā vai to plānojot, informējiet ārstu – nav zināms, vai šis līdzeklis nokļūst mātes pienā.
Mijiedarbība ar citiem medikamentiem, pārtiku vai dzērieniem
Vai bacitracīna/polimiksīna b acu ziede reaģē ar ēdienu vai dzērieniem?
Pašlaik nav zināma mijiedarbība starp šo medikamentu un pārtiku vai dzērieniem. Nav arī pierādījumu, ka lietojot šo ziedi, būtu jāizvairās no alkohola; tomēr liels alkohola patēriņš var pavājināt organisma aizsardzību un apgrūtināt cīņu ar infekcijām.
Vai bacitracīna/polimiksīna b acu ziedi drīkst lietot kopā ar citiem medikamentiem?
Nav konstatētas medikamentu mijiedarbības ar šo acu ziedi. Neskatoties uz to, vienmēr informējiet ārstu par visiem lietotajiem recepšu vai bezrecepšu medikamentiem, vitamīniem un uztura bagātinātājiem, lai ārstēšana būtu droša.
Pārdozēšana un izlaista deva
Kā rīkoties, ja nejauši tika uzklāts pārāk daudz bacitracīna/polimiksīna b acu ziedes?
Ja esat uzklājis lielāku devu nekā noteikts, nekavējoties sazinieties ar ārstu, zvaniet uz neatliekamo palīdzību 112 vai vērsieties Toksikoloģijas palīdzības dienestā (tālrunis 8 5236 2052).
Kā rīkoties, ja aizmirsāt lietot devu?
Ja deva ir izlaista, uzklājiet to tūlīt pēc atcerēšanās. Ja ir laiks nākamajai lietošanai, izlaidiet nokavēto devu un turpiniet ārstēšanu saskaņā ar iepriekšējo grafiku. Neuzklājiet dubultu devu vai papildu līdzekļa daudzumu vienlaikus.
Ārstēšanas kursu nepieciešams iziet pilnībā, pat ja simptomi mazinās vai pazūd ātrāk. Tas palīdzēs novērst baktēriju rezistences attīstību.

Licencēta farmaceite ar farmācijas doktora grādu (PharmD), iegūtu Ziemeļkarolīnas Universitātē Čapelhilā – vienā no vadošajām farmācijas augstskolām ASV. Vairāk nekā 10 gadu starptautiskās pieredzes laikā Austra ir strādājusi gan akadēmiskajā, gan klīniskajā vidē – no pētījumiem slimnīcās līdz personalizētu zāļu terapijas plānu izstrādei.
Viņa specializējas farmakogenomikā, zāļu mijiedarbības novēršanā un hronisku slimību farmaceitiskajā pārvaldībā. Šobrīd Austra strādā kā konsultējošā farmaceite prestižā klīnikā Bostonā un aktīvi piedalās zinātnisko publikāciju veidošanā, kā arī iesaistās jauno farmācijas speciālistu sagatavošanā.