Kas ir kā notiek apgraizīšanas procesā? Vai šī procedūra ir nepieciešama? Šie jautājumi bieži tiek uzdoti uroloģijas speciālistiem. Runājot par zēnu dzimumlocekļa anatomiju, jaundzimušajiem bieži ir šaura priekšādiņas atvere, ko dēvē par fimozi. Neskatoties uz to, vairums zēnu var urinēt arī caur nelielu atveri. Laikam ejot, priekšādiņa kļūst elastīgāka un kļūst iespējams to atvilkt, bērnam augot. Vecāki var veicināt šo procesu, regulāri palīdzot zēnam atvilkt priekšādiņu un uzturēt tās apakšpusi tīru. Bieži vien laika gaitā priekšādiņa pilnībā atbrīvojas. Tomēr dažiem bērniem priekšādiņa paliek īpaši šaura, kas rada grūtības urinēšanas laikā un iespējams rada sāpes. Užturēšanās urīnam priekšādiņas apakšā un iespējamas infekcijas var būt šādas situācijas sekas. Šādos gadījumos ārsti nereti iesaka apgraizīšanu jau agrīnā vecumā.
Papildu iemesli apgraizīšanas veikšanai bērniem
- Bieza balta izdalījumu uzkrāšanās (smegma) zem priekšādiņas
- Dzimumlocekļa vai urīnceļu infekcijas
- Anamnēzē parafimoze (priekšādiņas nespēja atvilkt atpakaļ)
- Priekšādiņas neatvilkšana pēc četru gadu vecuma
- Reliģisks pamatojums
Pieaugušajiem vīriešiem var attīstīties atkārtoti priekšādiņas iekaisumi, kas apgrūtina tās atvilkšanu. Priekšādiņas reģiona hroniski bojājumi, piemēram, diabēta ietekmē, var radīt sāpes un asiņošanu dzimumakta laikā. Turklāt, ja nav iespējams nodrošināt pietiekamu intīmo higiēnu priekšādiņas pārlieku nosedzuma dēļ, speciālisti bieži iesaka veikt apgraizīšanu.
Apgraizīšanas priekšrocības
- Vieglāka personīgā higiēna un mazāka nepatīkamas smaržas iespējamība.
- Mazāka infekciju iespējamība urīnceļos un dzimumloceklī.
- Samazināts seksuāli transmisīvo infekciju risks dzimumakta laikā. Tomēr pilnīgu aizsardzību sniedz tikai drošas seksuālās prakses ievērošana.
- Retāks dzimumlocekļa vēža attīstības risks, lai gan šī saslimšana ir ļoti reti sastopama.
- Samazināta iespējamība nodot dzemdes kakla vēzi veicinošos vīrusus seksuālajai partnerei.
Pēc apgraizīšanas priekšāda kļūst jutīgāka saskares dēļ, taču dažos gadījumos tas palīdz labāk kontrolēt priekšlaicīgu ejakulāciju.
Kā notiek procedūra
- Jaundzimušajiem apgraizīšanu visbiežāk veic desmit dienu laikā pēc dzimšanas. Zīdaiņiem sāpju mazināšanu ir vienkāršāk nodrošināt nekā vecākiem bērniem vai pieaugušajiem.
- Sagatavošanās operācijai bērniem un pieaugušajiem nav atšķirīga. Procedūra tiek veikta vietējā anestēzijā, izņemot tos vecākus bērnus, kuri tam nepiekrīt – viņiem var būt nepieciešama vispārējā anestēzija.
- Visa procedūra aizņem aptuveni pusstundu līdz vienai stundai.
Aprūpe pēc apgraizīšanas
- Dzimumlocekļa pilnīgai sadzīšanai nepieciešamas aptuveni 7–10 dienas.
- Vecākiem zēniem un pieaugušajiem pēc apgraizīšanas var būt nepieciešams dažas dienas izvairīties no darba vai mācībām sakarā ar pēcoperācijas sāpēm.
- Pēc procedūras vīriešiem fiziski kontakti un seksuālās attiecības ieteicamas tikai pēc trīs līdz četrām nedēļām.
- Sākotnēji priekšādiņas apvidus var izskatīties apsārtis, sasists vai pietūcis. Pie dzimumlocekļa galiņa var novērot želejveida šķidrumu šķīstošu diegu dēļ.
- Pacienti parasti var paši rūpēties par brūci atveseļošanās laikā, un šuves parasti nav jāizņem.
Iespējamie apgraizīšanas sarežģījumi
Biežākie apgraizīšanas sarežģījumi ir asiņošana un infekcija operācijas vietā. Dažkārt priekšādiņu var noņemt pārāk daudz vai nepietiekami, tomēr šādā situācijā veicami koriģējoši pasākumi.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.