Antimullera hormona (AMH) tests mēra šī hormona līmeni asinīs, lai pievērstu uzmanību olnīcu darbībai un rezerves stāvoklim. Lai gan AMH organismā var izdalīties gan vīriešiem, gan sievietēm, šo testu pārsvarā izmanto sieviešu reproduktīvās veselības novērtēšanai.
Kas ir antimullera hormons (AMH)?
AMH ir hormons, ko izdala olnīcu šūnas sievietēm reproduktīvajā vecumā. To bieži uzskata par galveno olnīcu rezerves rādītāju. Meitenēm AMH daudzums pakāpeniski pieaug no dzimšanas līdz apmēram 25 gadiem, kad tas sasniedz maksimumu, bet vēlāk šie rādītāji samazinās līdz ar primāro folikulu rezervju izsīkumu un kļūst nenosakāmi menopauzes laikā. Zinātniskos pētījumos konstatēta korelācija starp AMH līmeni un ovulācijas ciklā iegūto oocītu skaitu, kas ļauj prognozēt olnīcu reakciju sievietēm, kas veic apaugļošanu ārpus ķermeņa (IVF). AMH var izmantot arī, lai paredzētu menopauzes iestāšanās laiku. Novērots, ka šī hormona līmenis būtiski samazinās vai kļūst nenosakāms aptuveni piecus gadus pirms menopauzes. Tomēr AMH nevar noteikt, cik sekmīgi sieviete iestāsies grūtniecība, jo izšķirošu lomu spēlē olnīcu un olšūnu kvalitāte, spermatozoīdu īpašības un dzemdes stāvoklis.
AMH un auglība
Kā pirmais rādītājs, kas atspoguļo olnīcu spēju ražot olšūnas, AMH dod iespēju prognozēt atbildes reakciju uz auglības terapiju. Papildus AMH pārbaudei nepieciešama arī virkne citu testu, piemēram, folikulus stimulējošā hormona (FSH) noteikšana, estradiola mērījumi menstruālā cikla 2. līdz 3. dienā un antrālo folikulu daudzuma novērtējums.
Cik bieži jāpārbauda AMH līmenis?
Rekomendācijas paredz, ka AMH testu būtu lietderīgi veikt ne biežāk kā vienu reizi trijos mēnešos. Šis izmeklējums palīdz arī izvērtēt nepieciešamību pēc papilddiagnostikas un paredzēt grūtniecības iestāšanās iespējas.
AMH vērtību interpretācija
- AMH <0,5 ng/ml: Olnīcu rezerves pazeminātas, apaugļošanās ar vairāk nekā trim folikuliem IVF laikā visticamāk nav iespējama, zemāka grūtniecības iestāšanās iespēja.
- AMH <1,0 ng/ml: Iezīmē ierobežotu olnīcu rezervi un samazinātu apaugļošanās potenciālu.
- AMH >1,0 ng/ml, bet <3,5 ng/ml: Labvēlīgs olnīcu atbildes rādītājs IVF stimulācijas laikā.
- AMH >3,5 ng/ml: Pietiekams olšūnu daudzums, taču nepieciešama pastiprināta uzraudzība, lai novērstu olnīcu hiperstimulācijas sindroma veidošanos, kas var rasties, palielinot hormonu vai medikamentu devas IVF laikā.
Sievietēm reproduktīvajā vecumā AMH līmenis parasti ir robežās no 1,0 līdz 4,0 ng/ml. Optimālas vērtības IVF preparāta stimulācijai ir no 1,0 līdz 3,5 ng/ml. AMH ļauj novērtēt, cik daudz oocītu vēl saglabājusies olnīcās, kā arī sniedz informāciju, vai olnīcas noveco straujāk nekā gaidīts, kā arī par reakciju uz auglību stimulējošiem medikamentiem. Tomēr šis tests nevar paredzēt veiksmīgas grūtniecības iestāšanos. Būtiski ir ņemt vērā citus aspektus, tostarp sievietes vecumu, spermatozoīdu daudzumu un kustīgumu, tāpat arī smēķēšanu, veselības stāvokli vai otras medicīniskās problēmas, piemēram, retu ovulāciju, olvadu nosprostojumus, endometriozi vai rētaudus mazā iegurnī.
Kopsavilkums
- AMH ir hormons, kas izdalās no olnīcām un ļauj novērtēt atlikušo olšūnu daudzumu.
- Pētījumos pierādīts, ka AMH līmenis korelē ar izdalīto olšūnu skaitu stimulācijas laikā un palīdz paredzēt olnīcu atbildi IVF procesā.
- AMH rādītāji nav tieša norāde uz apaugļošanās iespēju. Jāvērtē arī olšūnu kvalitāte, olnīcu veselība, vīriešu auglības faktori un dzemdes stāvoklis.
- Sievietes ar AMH līmeni 1,0 līdz 3,5 ng/ml parasti uzrāda labākās atbildes reakcijas IVF stimulācijā.
- AMH līmenis ar vecumu dabiski samazinās, un šo procesu ietekmēt nav iespējams. Ieteicams nepārdzīvot par AMH rezultātiem un koncentrēties uz vispārējās veselības uzturēšanu, plānojot grūtniecību.
Biežāk uzdotie jautājumi
- Kā notiek AMH tests? No vēnas tiek paņemta neliela asins porcija un laboratoriski nosaka AMH līmeni.
- Vai AMH testu drīkst veikt menstruāciju laikā? Šo analīzi var veikt jebkurā menstruālā cikla posmā, tostarp menstruāciju laikā, jo AMH vērtības šajā periodā praktiski nemainās.
- Kāda sagatavošanās nepieciešama pirms AMH testa? Speciāla sagatavošanās šim testam nav nepieciešama.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.