Alerģiskais rinīts, ko bieži dēvē arī par siena drudzi, rodas, kad dažādi alergēni, piemēram, ziedputekšņi, mājas putekļu ērcītes, mājdzīvnieku spalvas vai blaugznas, kukaiņu daļiņas un pelējums izraisa organisma imūnreakciju. Šī procesa rezultātā var parādīties tādi simptomi kā šķaudīšana, iekaisis kakls, aizlikts deguns, pastiprināta deguna izdalīšana un nieze degunā. Lai gan alerģiskais rinīts var būt ilgstoša saslimšana, simptomi bieži mazināmi, veicot izmaiņas ikdienas paradumos, lietojot medikamentus vai izmantojot imunoterapiju.
Kas ir alerģiskais rinīts?
Alerģiskais rinīts attīstās, kad gaisā esošās sīkās daļiņas jeb alergēni tiek ieelpotas caur degunu vai muti. Šie alergēni stimulē bioķīmisku vielu, piemēram, histamīna, izdalīšanos, kas izraisa alerģiskās reakcijas. Visbiežākie alergēni ir mājas putekļu ērcītes, dzīvnieku blaugznas, pelējums un dažādu koku ziedputekšņi. Alerģiskais rinīts var izpausties dažādos gadalaikos un iedalās divās galvenajās formās: sezonālais un pastāvīgais rinīts. Šīs formas atšķiras pēc izraisītājiem. Sezonālais alerģiskais rinīts parasti rodas, reaģējot uz noteiktu augu vai nezāļu ziedputekšņiem. Pastāvīgais rinīts pārsvarā saistīts ar citiem alergēniem, ieskaitot mājas putekļu ērcītes, pelējumu, dzīvnieku blaugznas, tarakānu et al. Alerģiskajam rinītam ir arī iedzimts faktors – lielāka iespēja saslimt ir tiem, kam ģimenē jau ir šādas veselības problēmas. Turklāt risks palielinās cilvēkiem, kuriem ir atopiskais dermatīts vai astma.
Simptomi
Sezonālā un pastāvīgā alerģiskā rinīta simptomu intensitāte un lokalizācija var būt dažāda atkarībā no skartajām ķermeņa daļām, piemēram, deguna, kakla, acu un ausu. Visbiežākie alerģiskā rinīta simptomi ir:
- Deguns: šķaudīšana, izdalījumi, aizlikums, sāpes sejā, mitrums aiz deguna gala
- Kakls: nieze un iekaisums kaklā
- Acis: konjunktivīts, asarošana, nieze acīs
- Auss: nieze ausīs, vidusauss iekaisums vai šķidruma uzkrāšanās ausī
Bez tiešās ietekmes uz iepriekš minētajiem orgāniem alerģiskais rinīts var izjaukt miega kvalitāti – parādoties mutes elpošanai, krākšanai, periodiskai nakts pamošanās un miegainībai vai nogurumam dienā. Lai gan alerģiskā rinīta simptomi nereti atgādina saaukstēšanos, būtiska atšķirība ir tā, ka saaukstēšanās gadījumā biežāk parādās muskuļu sāpes vai paaugstināta temperatūra.
Cēloņi
Alerģiskais rinīts veidojas, kad imūnsistēma pārmērīgi reaģē uz gaisā esošajiem alergēniem. Cilvēkiem, kuriem veidojas šāda reakcija, aizsargmehānismi kļūdaini atpazīst alergēnus kā bīstamus un izdala iekaisumu izraisošas vielas. Viena no galvenajām šīm vielām ir histamīns, kas rada iekaisumu deguna, kakla un acu gļotādā, un tā rezultātā parādās tādi simptomi kā šķaudīšana, deguna aizlikums un izdalīšanās. Alergēni, kas var izraisīt šādu reakciju, ir:
- Mājas putekļu ērcītes vidē
- Koku ziedputekšņi vai pelējuma sporas
- Dzīvnieku spalvas un blaugznas
- Tarakānu sekrēti vai ekskrementi
Diagnostika
Saskaroties ar simptomiem, kas līdzinās alerģiskam rinītam, ieteicams vērsties pie alergologa, kurš noteiks diagnozi un piemērotāko ārstēšanu. Ārsts analizēs simptomus un apkopos Jūsu slimību vēsturi. Lai precizētu, kuri alergēni izraisa alerģisko reakciju, tiek veikts ādas dūriena tests – tas ir nesāpīgs un pietiekami precīzs, taču var nedaudz kairināt. Testa gaitā uz apakšdelma uzklāj attiecīgo alergēnu paraugus vai ekstraktus, tad viegli iedur ādā blakus alergēnam, lai nodrošinātu tā nokļūšanu zem ādas. Ja ir jutība pret kādu no šiem alergēniem, aptuveni 15 minūšu laikā var novērot niezi, apsārtumu vai kairinājumu testētajā vietā.
Ārstēšana un profilakse
Divi galvenie risinājumi alerģiskā rinīta simptomu mazināšanai ir izvairīšanās no alergēniem un medikamentu lietošana. Šo metožu kombinēta pielietošana lielākajai daļai cilvēku palīdz kontrolēt simptomus. Galvenie ieteikumi ir:
Alergēnu ietekmes samazināšana
Pēc alergēnu identificēšanas var būtiski samazināt to ietekmi, ievērojot šādus piesardzības pasākumus:
- Lietot putekļu sūcēju vai gaisa kondicionētāju ar filtriem, lai samazinātu alergēnu koncentrāciju telpās
- Ja jūtama alerģija uz ziedputekšņiem, nēsāt aizsargbrilles un galvassegu, lai samazinātu kontaktu ar acīm, kā arī pārģērbties pēc atgriešanās mājās
- Aizvērt automašīnas un mājokļa logus laikā, kad ziedputekšņu daudzums ārā ir palielināts
- Ja alergēni ir mājas putekļu ērcītes, segtu spilvenus un matračus ar šiem alergēniem necaurlaidīgiem pārvalkiem vai mainīt gultasveļu katru nedēļu
- Mājdzīvnieku alerģijas gadījumā, īpaši uz suņiem, ieteicams dzīvniekam noteikt atsevišķu zonu, nepieļaujot atrašanos uz dīvāniem, gultām vai guļamistabā cik vien iespējams
- Pēc kontakta ar suni nevajadzētu aiztikt seju, acis vai degunu, bet rūpīgi nomazgāt rokas
- Kaķu izraisītas alerģijas gadījumā ieteicams turēt kaķi ārpus telpām
Medikamenti
Nereti neizdodas pilnībā izvairīties no visiem alergēniem, tādēļ papildus svarīga loma ir farmakoloģiskajiem līdzekļiem, kas palīdz samazināt nepatīkamos simptomus. Pieejamās zāļu formas ir tabletes, šķidrumi, deguna aerosoli, acu pilieni un injekcijas. Dažkārt šīm zālēm iespējamas blakusparādības, piemēram, miegainība vai izmaiņas garšas sajūtā, tādēļ pirms uzsākt lietošanu, noteikti jākonsultējas ar ārstniecības speciālistu. Biežāk lietotās zāļu grupas ir:
Antihistamīni
Antihistamīni bieži ir pirmais izvēles līdzeklis alerģiskā rinīta ārstēšanā, jo tie bloķē histamīna, kas izraisa alerģiju simptomus, aktivitāti. Šie medikamenti ir pieejami kā sīrupi, acu pilieni, deguna aerosoli, tabletes vai inhalatori. Tie palīdz samazināt deguna tecēšanu, šķaudīšanu un niezi, bet nenovērš aizliktu degunu. Starp piemēriem ir cetirizīns, loratadīns, levocetirizīns un feksofenadīns.
Deguna steroīdu aerosoli (kortikosteroīdi vai glikokortikoīdi)
Lokālie deguna kortikosteroīdi efektīvi mazina iekaisumu un palīdz mazināt alerģiskā rinīta simptomus, tās ir pirmās izvēles terapija, pateicoties nelielai blakusparādību iespējamībai. Pētījumi rāda, ka tie sniedz labākus rezultātus simptomu mazināšanā nekā mutiski lietojamie antihistamīni. Dažiem pacientiem uzlabojums ir jūtams jau pirmajā lietošanas dienā, taču pilnvērtīga iedarbība veidojas ilgstoši lietojot. Simptomiem mazinoties, zāļu devu parasti samazina. Starp biežākajām blakusparādībām minams:
- Sausums degunā
- Nepatīkama garša vai smarža
- Kairinājums
- Kreveles degunā
- Nieze
Lielāks risks blakusparādībām pastāv, ja steroīdi tiek lietoti ilgstoši tabletēs vai inhalatoros, bet deguna aerosolos devas ir ļoti mazas un nerada šādas sekas. Parasti ieteicams lietot mazāko efektīvo daudzumu.
Apvienotais antihistamīna/kortikosteroīda deguna aerosols
Pētījumos pierādīts, ka azelastīna un flutikazona kombinētais deguna aerosols labāk samazina simptomu smagumu nekā katrs no šiem līdzekļiem atsevišķi. Lietojot abas aktīvās vielas kopā, bieži var veidoties abu zāļu blakusparādības, piemēram, nelielas deguna asiņošanas, galvassāpes vai garšas izmaiņas, kad aerosolu izsmidzina katrā nāsī divas reizes dienā.
Deguna dekongestanti
Dekongestanti palīdz samazināt deguna aizlikumu, spiediena sajūtu sejas apvidū un gļotādas pietūkumu. Smagu simptomu gadījumā var lietot deguna dekongestantu dažas dienas pirms steroīda aerosola uzsākšanas, lai uzlabotu zāļu piekļuvi deguna gļotādai. Tomēr šie līdzekļi neietekmē šķaudīšanu vai niezi, jo neatstāj antihistamīna iedarbību. Starp iespējamām blakusparādībām: paaugstināts asinsspiediens, deguna gļotādas kairinājums, miegainība un galvassāpes. Lai izvēlētos piemērotāko variantu, nepieciešama konsultācija ar alergologu.
Leukotriēnu inhibitori
Alerģiskas reakcijas laikā organisms izdala vairākas vielas, piemēram, histamīnu un leukotriēnus, kas veicina iekaisuma procesu un simptomu veidošanos. Leukotriēnu inhibitori bloķē šo vielu ietekmi un palīdz samazināt simptomus. Blakusparādību spektrs ietver garastāvokļa maiņu, uzvedības izmaiņas, spilgtus sapņus, izsitumus, galvassāpes un dedzināšanas sajūtu pakrūtē.
Imunoterapija
Šī metode paredz organisma imūnās atbildes modificēšanu, tā, lai tas kļūtu mazāk jutīgs pret konkrēto alergēnu. Imunoterapija parasti tiek veikta injekciju veidā zem ādas vai lietojot tabletes zem mēles. Vakcinācijās sāk ar ļoti mazu alergēna devu, pakāpeniski to palielinot ar katru atkārtoto injekciju, līdz imūnsistēma izveido toleranci pret alergēnu. Imunoterapija ar tabletēm zem mēles ir pieejama galvenokārt pacientiem ar alerģiju pret putekļu ērcītēm un prasa ikdienas lietošanu trīs gadu garumā.
Kad nepieciešama ārsta konsultācija
Ja nav skaidrs, vai simptomi saistīti ar alerģisko rinītu, ieteicams vērsties pie alergologa, lai precizētu diagnozi. Tāpat ir nepieciešama ārsta palīdzība, ja alerģiskā rinīta izpausmes traucē ikdienas aktivitātēm vai neuzlabojas, pat lietojot atbilstošās zāles.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.