Šis līdzeklis apvieno divas aktīvās vielas – paracetamolu un antihistamīnu. Katrs no komponentiem atvieglo atšķirīgus simptomus, tāpēc šis preparāts ir piemērots dažādu sūdzību gadījumos.
Kam tas paredzēts
Paracetamolu bieži lieto, lai mazinātu paaugstinātu temperatūru vai atvieglotu sāpes, piemēram, galvassāpes, muguras sāpes, muskuļu sāpes vai simptomus saaukstēšanās un gripas laikā. Antihistamīns samazina izpausmes, kas saistītas ar alerģiju – tekošu degunu, acu niezi, šķaudīšanu vai asarošanu. Papildus antihistamīnu nomierinošā iedarbība vakarā var palīdzēt aizmigt, ja naktsmieru traucē saaukstēšanās simptomi.
Šie medikamenti neietekmē saslimšanas cēloni un nepaātrina atveseļošanos, taču tie ievērojami samazina diskomfortu un uzlabo pašsajūtu.
- Piemērots temperatūras samazināšanai un vieglu vai mērenu sāpju mazināšanai.
- Atvieglo saaukstēšanās vai alerģijas simptomus, tostarp acu asarošanu, niezi, deguna aizlikumu, šķaudīšanu un kakla niezi.
- Naktīs var palīdzēt labāk iemigt, ja elpceļu kairinājums vai citi simptomi traucē gulēt.
Šis līdzeklis nav paredzēts maziem bērniem – to drīkst izmantot tikai ar ārsta atļauju bērniem, kas jaunāki par 6 gadiem. Daži ilgstošās darbības preparāti nav piemēroti bērniem līdz 12 gadu vecumam. Pirms jebkuru zāļu lietošanas bērniem vienmēr jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu.
Līdzeklis nav paredzēts, lai uzlabotu bērna miegu. Tāpat neiesaka kombinēt vairākus preperātus, kas satur līdzīgas vai tās pašas aktīvās vielas.
Kā lietot
Lietošanas veids ir atkarīgs no konkrētās zāļu formas – tās var būt tabletes, pulveris vai sīrups. Vienmēr uzmanīgi iepazīstieties ar lietošanas instrukciju. Līdzekli var lietot gan kopā ar ēdienu, gan tukšā dūšā. Ja rodas gremošanas diskomforts, ieteicams lietot kopā ar pārtiku vai pienu.
- Šķidrumu devas jāatbilst precīzi lodēšanai, izmantojot mērtrauku, nevis parastu tējkaroti.
- Lietojot pulvera veida preparātu, vienmēr sekojiet ražotāja norādījumiem; dažos gadījumos tas jāizšķīdina ūdenī.
- Ilgstošas iedarbības kapsulas vai tabletes jānorij veselas, tās nedrīkst grauzt vai salauzt, ja vien instrukcijā nav teikts citādi.
Deva un lietošanas biežums ir atkarīgs no vecuma, veselības stāvokļa un ārsta norādēm. Labāku efektu sāpju mazināšanai iespējams panākt, lietojot līdzekli pie pirmajiem simptomiem; aizkavējot lietošanu, iedarbība var būt vājāka. Nedrīkst lietot zāles ilgāk par 10 dienām pieaugušajiem un 5 dienām bērniem, ja vien ārsts nav norādījis citādi. Ja simptomi nepāriet vai kļūst izteiktāki, ir jākonsultējas ar ārstu.
Iespējamās blakusparādības
Iespējamas vieglas nevēlamas reakcijas, tādas kā miegainība, reibonis, aizcietējums, gremošanas traucējumi, neskaidra redze, kā arī mutes, deguna vai rīkles sausums. Ja šie simptomi saglabājas vai pastiprinās, jāmeklē padoms pie ārsta vai farmaceita.
Dažos gadījumos var rasties arī nopietnākas reakcijas un nekavējoties jāvēršas pie ārsta:
- uzvedības vai garastāvokļa izmaiņas, piemēram, apjukums,
- urīnpūšļa iztukšošanas traucējumi.
Ļoti retos gadījumos iespējamas smagas alerģiskas reakcijas, piemēram, izsitumi, nieze, pietūkums (īpaši sejas, mēles vai rīkles apvidū), izteikts reibonis, apgrūtināta elpošana. Šādās situācijās nekavējoties nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība.
Jāatceras, ka šī informācija nav izsmeļoša, tāpēc, ja pamanāmi neatkāpjošies vai neparasti simptomi, ir svarīgi meklēt padomu pie ārsta vai farmaceita.
Svarīgi piesardzības pasākumi
Šī preparāta sastāvā ir paracetamols. Liela paracetamola deva var radīt nopietnus un potenciāli bīstamus aknu bojājumus. Pieaugušajiem nav ieteicams pārsniegt 4000 miligramus (4 gramus) paracetamola diennaktī. Cilvēkiem ar aknu darbības traucējumiem un bērniem ārsts nosaka atbilstošas dienas devas robežas.
Vienlaikus nevajadzētu lietot citus līdzekļus, kas satur paracetamolu (sāpju vai temperatūras pazemināšanai, kā arī saaukstēšanās vai klepus sīrupus), ja nav konsultēts ar ārstu vai farmaceitu. Vienmēr rūpīgi pārbaudiet informāciju uz lietojamo zāļu iepakojuma.
Pārdozējot paracetamolu, arī gadījumā, ja nav redzamu simptomu, steidzami jāvēršas ārstniecības iestādē. Pārdozēšanas pazīmes varētu būt slikta dūša, vemšana, apetītes zudums, sāpes vēderā, izteikts vājums, ādas vai acu dzeltējums, tumšā urīna krāsa.
Paracetamola lietošana kopā ar regulāru alkohola patēriņu ievērojami palielina risku aknu bojājumu attīstībai. Vēlams pilnībā atturēties no alkohola lietošanas laikā, kad tiek izmantots šis līdzeklis.
Nepalaidiet garām ārsta noteiktās devas un ievērojiet visus lietošanas ieteikumus – tas palīdzēs nodrošināt drošu ārstēšanos un mazinās nevēlamu blakusparādību risku.

Licencēta farmaceite ar farmācijas doktora grādu (PharmD), iegūtu Ziemeļkarolīnas Universitātē Čapelhilā – vienā no vadošajām farmācijas augstskolām ASV. Vairāk nekā 10 gadu starptautiskās pieredzes laikā Austra ir strādājusi gan akadēmiskajā, gan klīniskajā vidē – no pētījumiem slimnīcās līdz personalizētu zāļu terapijas plānu izstrādei.
Viņa specializējas farmakogenomikā, zāļu mijiedarbības novēršanā un hronisku slimību farmaceitiskajā pārvaldībā. Šobrīd Austra strādā kā konsultējošā farmaceite prestižā klīnikā Bostonā un aktīvi piedalās zinātnisko publikāciju veidošanā, kā arī iesaistās jauno farmācijas speciālistu sagatavošanā.