Šī vakcīna paredzēta, lai novērstu Haemophilus influenzae b tipa (Hib) bakteriālo infekciju. Hib infekcija var izraisīt smagas veselības problēmas, tostarp smadzeņu apvalku iekaisumu (meningītu). Vakcinācija ir būtiskākais veids, kā izvairīties no šīs dzīvībai bīstamās slimības. Vakcīna palīdz stiprināt organisma dabisko aizsardzības sistēmu pret Hib baktēriju. Parasti šo vakcīnu saņem bērni vecumā no 2 mēnešiem līdz 5 gadiem. Vienlaikus jāatceras, ka vakcinācija ne vienmēr nodrošina pilnīgu aizsardzību ikvienam, kurš ir vakcinēts.
Kā lietot
Vakcīnas acthib vial pareiza lietošana
Pirms bērna vakcinācijas rūpīgi iepazīstieties ar sniegto informāciju par vakcīnu. Neskaidrību gadījumā vērsieties pie veselības aprūpes speciālista.
Šo vakcīnu ievada muskulī, ko parasti veic pieredzējis medicīnas darbinieks. Bērniem vakcīnu injicē augšdelma muskulī, zīdaiņiem – augšstilbā.
Vakcinācija parasti notiek saskaņā ar noteiktu grafiku, vairākās devās, lai nodrošinātu maksimālu aizsardzību. Precīzi ievērojiet ārsta sniegtās norādes par vakcinācijas laikiem. Lai nekavētu vakcinēšanās tempus, ieteicams atzīmēt plānotos datumus kalendārā.
Vakcīnu iespējams saņemt vienlaikus ar citām vakcīnām.
Blakusparādības
- Sāpes, pietūkums vai apsārtums injekcijas vietā
- Miegainība
- Kairinājums vai nemiers, raudulīgums
- Samazināta ēstgriba
- Caureja
- Paaugstināta temperatūra
- Vemšana
Ja blakusparādības nepāriet vai kļūst izteiktākas, ieteicams vērsties pie ārsta. Retos gadījumos pēc vakcinācijas var parādīties ģībonis, reibonis, redzes traucējumi vai trokšņi ausīs. Par šādiem simptomiem nekavējoties informējiet medicīnas speciālistu.
Gadījumā, ja novērojama stipri pavājināta reakcija uz skaņu vai pieskārienu, muskuļu vājums vai neparasta ļenganība, nepieciešama steidzama medicīniskā palīdzība. Ļoti reti iespējamas smagas alerģiskas reakcijas (izsitumi, nieze vai tūskas, īpaši sejas, mēles vai rīkles rajonā, smags reibonis, apgrūtināta elpošana). Ja rodas šādi simptomi, nekavējoties sazinieties ar ārstu.
Norādītais blakusparādību saraksts nav pilnīgs. Ja pamanāt citus neierastus simptomus, konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistu.
Drošības pasākumi
- Pirms bērnam veic vakcināciju, informējiet ārstu, ja iepriekš novērotas alerģiskas reakcijas pret šo vai citām vakcīnām, kā arī pret sastāvdaļām (piemēram, lateksu, ja tas ir izmantots ražošanas gaitā).
- Paziņojiet ārstam par bērna veselības stāvokli, īpaši ja ir paaugstināta temperatūra, akūta infekcija, nervu sistēmas saslimšanas (kā piemēram, Gijēna–Barē sindroms), vāja imūnsistēma (slimību, piemēram, HIV, onkoloģisku saslimšanu, staru terapijas dēļ), vai iepriekš bijušas nevēlamas reakcijas pēc vakcinācijas.
- Šo vakcīnu parasti bērniem neizraksta pieaugušajiem, kā arī grūtniecības vai zīdīšanas laikā izmanto ļoti reti. Ja rodas šaubas vai jautājumi, konsultējieties ar ārstu.
Mijiedarbība ar medikamentiem
Daži medikamenti var ietekmēt organisma imūnsistēmas darbību un līdz ar to arī vakcīnas iedarbību. Pie tādiem līdzekļiem pieder imūnsupresanti, piemēram, ciklosporīns, takrolīms, onkoloģisko slimību ārstēšanā izmantotie medikamenti, kortikosteroīdi kā prednizolons.
Informējiet ārstu par visām zālēm vai uztura bagātinātājiem, ko bērns lieto šobrīd vai lietojis nesen. Nelabojiet lietoto medikamentu devas vai neveiciet izmaiņas to lietošanā bez ārsta atļaujas.
Vakcīna var ietekmēt arī noteiktu laboratorisko pārbaužu rezultātus, tādēļ vienmēr informējiet medicīnas darbiniekus par nesen saņemto vakcināciju.

Licencēta farmaceite ar farmācijas doktora grādu (PharmD), iegūtu Ziemeļkarolīnas Universitātē Čapelhilā – vienā no vadošajām farmācijas augstskolām ASV. Vairāk nekā 10 gadu starptautiskās pieredzes laikā Austra ir strādājusi gan akadēmiskajā, gan klīniskajā vidē – no pētījumiem slimnīcās līdz personalizētu zāļu terapijas plānu izstrādei.
Viņa specializējas farmakogenomikā, zāļu mijiedarbības novēršanā un hronisku slimību farmaceitiskajā pārvaldībā. Šobrīd Austra strādā kā konsultējošā farmaceite prestižā klīnikā Bostonā un aktīvi piedalās zinātnisko publikāciju veidošanā, kā arī iesaistās jauno farmācijas speciālistu sagatavošanā.