Kakla dedzināšanas sajūta var liecināt par trauksmi, stresu vai elpceļu kairinājumu, ko izraisa sauss gaiss vai dūmu ieelpošana. Šīs sajūtas cēlonis var būt arī saaukstēšanās, vīrusu infekcijas, bakteriāls faringīts vai gastroezofageālā refluksa slimība.
Atkarībā no iemesla, kakla dedzināšanai var pievienoties arī klepus, šķaudīšana, iesnas, paaugstināta temperatūra, strutu uzkrāšanās kaklā vai sajūta, ka ēdiens ceļas atpakaļ no kuņģa uz muti.
Ja novērojat kakla dedzināšanu, īpaši, ja ir arī citi simptomi, ieteicams vērsties pie ģimenes ārsta. Ārstēšanas pieeja būs atkarīga no cēloņa un var ietvert deguna skalošanu, skalojumus vai medikamentus, piemēram, antacīdus vai antibiotikas.
Kāpēc rodas kakla dedzināšana?
Biežākie kakla dedzināšanas iemesli ir:
1. trauksme
Trauksme var izraisīt dedzinošu sajūtu kaklā, jo mainās gremošanas sistēmas darbība nervu spriedzes laikā. Papildus dedzināšanai bieži parādās arī sajūta, ka ēdiens nonāk atpakaļ no kuņģa uz muti stresa brīžos.
Ko darīt: regulāras fiziskās aktivitātes un uzmanības novēršana no trauksmi izraisošām domām var palīdzēt mazināt simptomus.
Ja trauksmes sajūta parādās bieži un traucē darbam vai mācībām, nepieciešams konsultēties ar psihiatru. Trauksmes ārstēšanu var veikt ar antidepresantiem, benzodiazepīniem un/vai psihoterapiju, kas palīdz arī pret kakla dedzināšanu. Mājās var pagatavot nomierinošas tējas no ārstniecības augiem.
2. alerģijas
Alerģijas var izraisīt kakla kairinājumu un dedzināšanu, kā arī blakus simptomus – aizsmakumu, iesnas, šķaudīšanu un acu asarošanu.
Ko darīt: ja ir aizdomas par alerģiju, ieteicams izvairīties no iespējamajiem izraisītājiem, piemēram, ziedputekšņiem, putekļiem vai pelējuma.
Nākamais solis ir konsultācija pie alergologa vai ģimenes ārsta. Pēc diagnozes apstiprināšanas ārsts var nozīmēt pretalerģiskus medikamentus un/vai kortikosteroīdus.
3. dūmu vai auksta/sausa gaisa ieelpošana
Elpojot dūmus vai sausu, aukstu gaisu, elpceļi var tikt sakairināti, radot dedzinošu sajūtu kaklā un aizsmakumu.
Ko darīt: simptomu mazināšanai ieteicams skalot degunu ar sālsūdeni, skalot kaklu ar siltu sālsūdeni, lietot siltus vai vēsus dzērienus un izmantot mitrinātājus telpā.
4. saaukstēšanās
Saaukstēšanās laikā vīrusu infekcija izplatās elpceļos, kas izraisa kakla dedzināšanu. Var novērot arī klepu, šķaudīšanu, iesnas, deguna aizlikumu un paaugstinātu, bet zemu temperatūru.
Ko darīt: izmantot deguna skalošanu ar sālsūdeni un skalot kaklu ar siltu sālsūdeni, lai mazinātu diskomfortu. Ir ieteicami arī mājas līdzekļi, kas atvieglo atveseļošanos pēc saaukstēšanās.
Ja saglabājas augsta temperatūra vai galvassāpes, jāvēršas pie ģimenes ārsta. Ārsts var nozīmēt pretsāpju vai pretdrudža līdzekļus.
5. covid-19
Kakla dedzināšana var būt viena no COVID-19 izpausmēm, jo infekcija skar elpceļus. Papildu simptomi var būt galvassāpes, ožas vai garšas zudums, klepus un iesnas.
Ko darīt: ja ir aizdomas par inficēšanos, rekomendējams konsultēties ar ģimenes ārstu, pneimonologu vai infektologu, kurš var nozīmēt pretsāpju līdzekļus vai specifiskus pretvīrusu preparātus. Smagos gadījumos var būt nepieciešama stacionēšana.
6. gastroezofageālā refluksa slimība (GERD)
Gastroezofageālā refluksa slimība rada dedzināšanas sajūtu kaklā, krūtīs un vēderā. Simptoms pastiprinās pēc ēdienreizēm vai guļus pozīcijā un ir biežāks cilvēkiem ar lieko svaru.
Dedzināšanas laikā raksturīga arī sajūta, ka kuņģa saturs nokļūst kaklā.
Ko darīt: ja ir aizdomas par refluksu, nepieciešams konsultēties ar gastroenterologu vai ģimenes ārstu. Diagnozes apstiprināšanas gadījumā lieto antacīdus medikamentus.
Palīdz arī svara samazināšana, kvalitatīvs miegs un vismaz trīs stundu intervāls starp pēdējo ēdienreizi un gulētiešanu. Ārsts var ieteikt izvairīties no asiem ēdieniem, taukainas pārtikas, citrusaugļiem, šokolādes, alkohola un kafijas.
7. bakteriāls faringīts
Bakteriāla izcelsmes faringīts rada dedzinošu sajūtu kaklā, kas parasti pastiprinās norijot.
Papildus var parādīties paaugstināta temperatūra un strutaini izdalījumi kaklā.
Ko darīt: ja ir aizdomas par bakteriālu faringītu, jākonsultējas ar otorinolaringologu vai ģimenes ārstu. Diagnozes gadījumā tiek lietoti antibiotiskie un pretsāpju līdzekļi.
Kad nepieciešama ārsta konsultācija
Ieteicams apmeklēt ārstu, ja novērojami šādi simptomi:
- Paaugstināta temperatūra
- Bieža kakla dedzināšana
- Svara zudums bez skaidra iemesla
- Melni, darvai līdzīgi fēces
- Asinis vemšanā
- Grūtības vai sāpes norijot
- Ģimenes anamnēzē barības vada vai kuņģa vēzis
Šādos gadījumos ir svarīgi nekavējoties vērsties pie ārsta, lai precizētu cēloni un izvēlētos atbilstošu ārstēšanu.
Kakla dedzināšana grūtniecības laikā
Grūtniecības periodā kakla dedzināšanu visbiežāk izraisa reflukss, kas ir bieža parādība šajā laikā. Tam bieži pievienojas dedzināšana kuņģī un grēmas.
Ārsts un medicīnas izglītotājs, kurš specializējas slimību diagnostikā un simptomu analīzē. Ar vairāk nekā 10 gadu klīnisko pieredzi Dr. Kalnsons palīdz cilvēkiem atpazīt iespējamos veselības traucējumus agrīnās stadijās un veicina savlaicīgu medicīniskās palīdzības meklēšanu.
Dr. Emīls Kalnsons ir absolvējis Rīgas Stradiņa universitāti, vēlāk padziļināti studējis iekšķīgo slimību diagnostiku Vācijā, Freiburgas Universitātes klīnikā. Strādājot kā ģimenes ārsts reģionālajās klīnikās Latvijā, viņš skaidri saskatīja, cik bieži pacienti ignorē vai nepareizi interpretē ķermeņa sūtītos signālus. Šī pieredze mudināja viņu aktīvi iesaistīties veselības izglītībā, rakstīt izglītojošus rakstus un vadīt seminārus.