Valerīāna saknes lieto, ja ir miega traucējumi, piemēram, bezmiegs. Dažos augu vai uztura bagātinātāju produktos var būt kaitīgas piejaukuma vielas vai piedevas. Pirms iegādājaties konkrētu zīmolu, ieteicams konsultēties ar farmaceitu. Šī papildinājuma drošība un efektivitāte nav pārbaudīta valsts institūcijās. Pirms sākt lietot, jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu.
Kā lietot valerīānu
Valerīāna parasti jālieto iekšķīgi apmēram 30 minūtes līdz 2 stundām pirms gulētiešanas vai kā norādījis ārsts. Vienmēr ievērojiet instrukcijas, kas norādītas uz iepakojuma. Ja rodas neskaidrības, nepieciešams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Šo augu līdzekli nav ieteicams lietot ilgāk par četrām nedēļām. Lai samazinātu iespējamās pārtraukšanas blakusparādību risku, nevajadzētu pēkšņi pārtraukt lietot valerīānu, ja tas lietots ilgstoši. Devas samazināšana var tikt veikta pakāpeniski viena līdz divu nedēļu laikā, līdz pilnīgai lietošanas pārtraukšanai. Papildu informāciju par lietošanu sniegs ārsts vai farmaceits. Ja simptomiem nav uzlabojumu, tie pastiprinās, vai parādās nopietnas veselības problēmas, nekavējoties jāmeklē medicīniska palīdzība.
blakusparādības
- Lietojot valerīānu, iespējams galvassāpes, nemiers, kuņģa kairinājums vai miegainība un nogurums pēc pamošanās. Ja šādi simptomi nepāriet vai kļūst stiprāki, nekavējoties jāvēršas pie ārsta vai farmaceita.
- Gadījumos, ja parādās nopietnākas blakusparādības, piemēram, pastāvīga nelabums vai vemšana, sāpes vēderā vai kuņģī, ādas vai acu dzelte, tumšs urīns vai izteikts nogurums, konsultējieties ar ārstu.
- Ļoti retos gadījumos iespējama smaga alerģiska reakcija. Ja rodas izsitumi, nieze, pietūkums (īpaši sejas, mēles vai rīkles rajonā), stiprs reibonis vai elpošanas grūtības, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
- Visas iespējamās blakusparādības šeit nav uzskaitītas. Ja rodas jebkādi citi simptomi, informējiet ārstu vai farmaceitu.
- Ja novērojat blakusparādības, sazinieties ar ārstu, lai saņemtu medicīnisku palīdzību.
piesardzības pasākumi
Pirms sākt lietot valerīānu, informējiet ārstu vai farmaceitu, ja Jums ir alerģija pret šo vielu vai citām zālēm. Produkts var saturēt arī palīgvielas, kas dažiem lietotājiem izraisa alerģiskas reakcijas vai citas problēmas. Plašāku informāciju var sniegt farmaceits. Ja pastāv aknu darbības traucējumi, nepieciešams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu pirms lietošanas. Dažās šķidrajās valerīāna formās var būt cukurs un/vai spirts. Cukura diabēta, atkarības no alkohola vai aknu slimību gadījumā pirms lietošanas jārunā ar ārstu vai farmaceitu. Valerīāns var izraisīt miegainību. Alkohols un kaņepes var pastiprināt šo efektu. Pirms pārliecināties par savām reakcijām, nevajadzētu vadīt transportlīdzekļus, apkalpot mehānismus vai veikt darbus, kas prasa uzmanību. Alkohola lietošana nav ieteicama. Lietojat kaņepes, konsultējieties ar ārstu. Šo produktu grūtniecības laikā lietot nevajadzētu – pirms sākt lietošanu, nepieciešama konsultācija ar ārstu. Nav pietiekamu datu, vai valerīāns nonāk mātes pienā. Pirms zīdīšanas jākonsultējas ar ārstu.
mijiedarbība ar citām zālēm
Mijiedarbība ar citiem medikamentiem var ietekmēt to darbību vai palielināt nopietnu blakusparādību risku. Šeit nav aprakstītas visas iespējamās zāļu mijiedarbības. Sagatavojiet pilnu lietoto zāļu un uztura bagātinātāju sarakstu (arī recepšu, bezrecepšu un augu līdzekļus) un parādiet to ārstam vai farmaceitam. Bez ārsta norādījuma nemainiet, nesāciet vai nepārtrauciet nevienas zāles lietošanu. Informējiet ārstu vai farmaceitu, ja vienlaikus lietojat citas miegainību izraisošas vielas, piemēram, stiprus pretsāpju vai pretklepus līdzekļus (piemēram, kodeīnu, hidrokodonu), alkoholu, kaņepes, citas zāles bezmiega vai trauksmes mazināšanai (piemēram, alprazolāmu, lorazepāmu, zolpidēmu), muskuļu relaksantus (piemēram, karisoprodolu, ciklobenzaprīnu) vai antihistamīnus (piemēram, cetirizīnu, difenhidramīnu). Pārbaudiet zāļu (piemēram, pretalerģijas vai saaukstēšanās/pretsāpju līdzekļu) marķējumu, jo tajos var būt sastāvdaļas, kas pastiprina miegainību. Lai izvēlētos drošāko variantu, konsultējieties ar farmaceitu.

Licencēta farmaceite ar farmācijas doktora grādu (PharmD), iegūtu Ziemeļkarolīnas Universitātē Čapelhilā – vienā no vadošajām farmācijas augstskolām ASV. Vairāk nekā 10 gadu starptautiskās pieredzes laikā Austra ir strādājusi gan akadēmiskajā, gan klīniskajā vidē – no pētījumiem slimnīcās līdz personalizētu zāļu terapijas plānu izstrādei.
Viņa specializējas farmakogenomikā, zāļu mijiedarbības novēršanā un hronisku slimību farmaceitiskajā pārvaldībā. Šobrīd Austra strādā kā konsultējošā farmaceite prestižā klīnikā Bostonā un aktīvi piedalās zinātnisko publikāciju veidošanā, kā arī iesaistās jauno farmācijas speciālistu sagatavošanā.