Nagi nav tikai estētiska ķermeņa daļa, bet tie var liecināt arī par cilvēka vispārējo veselības stāvokli. Nereti ir grūti saprast, ko nozīmē dažādas izmaiņas nagu izskatā, taču zināšanas par galvenajiem simptomiem palīdz sniegt svarīgu informāciju par organisma stāvokli. Rakstā apskatīsim, kādu informāciju par veselību var sniegt nagu struktūra, kā arī izplatītākos nagu izmaiņu veidus un to iespējamās nozīmes.
Biežākās nagu izmaiņas un to nozīme
Gaiši vai balti nagi
Nagi, kuri ir bāli vai pilnīgi balti, var liecināt par dažādiem veselības traucējumiem. To cēlonis bieži ir dzelzs trūkums organismā, kas izraisa mazasinību. Šādā gadījumā ieteicams pievērst uzmanību uzturam un, iespējams, apsvērt uztura bagātinātāju lietošanu. Turklāt bāli nagi var būt arī aknu vai sirds slimību pazīme.
Dzelteni nagi
Dzeltenīga nagu krāsa bieži saistīta ar sēnīšu infekcijām, kas ir salīdzinoši izplatītas un ārstējamas ar atbilstošiem lokāliem līdzekļiem. Tomēr šāda krāsa var norādīt arī uz nopietnākām saslimšanām, piemēram, limfātiskās sistēmas traucējumiem vai vairogdziedzera darbības problēmām. Smagākos gadījumos bieži novēro arī nagu sabiezēšanu.
Ko var norādīt nagu formas izmaiņas?
Nogrimuši nagi
Ja naga forma izskatās tā, it kā būtu ieliekti uz iekšu, tas var liecināt par koilonihiju. Šī problēma bieži rodas dzelzs deficīta vai mazasinības dēļ. Šādās situācijās svarīgi nodrošināt pietiekamu dzelzs uzņemšanu ar pārtiku vai, nepieciešamības gadījumā, konsultēties ar ārstu par papildu līdzekļu lietošanu.
Karotes veida nagi
Stipri ieliektu nagu forma, kas atgādina karoti, var būt iedzimta, tomēr reizēm tā norāda uz nopietnākām veselības problēmām, piemēram, sirds vai plaušu slimībām. Lai noteiktu precīzu iemeslu, nepieciešama padziļināta medicīniska izmeklēšana.
Nagu virsmas nelīdzenumi un to nozīme
Līnijas vai rievotas joslas
Rievotas vai šķērsas līnijas uz naga virsmas nereti veidojas, ja naga augšana uz īsu brīdi apstājas vai palēninās. Tā var notikt pēc pēkšņa stresa, traumas vai nopietnas saslimšanas, piemēram, augstas temperatūras vīrusu gadījumā. Šādas pārmaiņas liek izvērtēt pēdējo laika periodu notikumus un to iespējamo ietekmi uz organismu.
Smalki bedrītes
Naglās novērotas smalkas, punktiņveida bedrītes bieži saistītas ar psoriāzi, kas neietekmē tikai ādu, bet arī nagus. Šāda veida izmaiņas var liecināt arī par alopēciju vai dažādiem autoimūniem traucējumiem. Ja parādās šādi simptomi, vēlams konsultēties ar dermatologu.
Mīts: vai nagu kopšana ir tikai kosmētiska vajadzība?
Pastāv uzskats, ka nagu izskats ir vien estētikas jautājums, ko var atstāt bez ievērības. Tomēr labi kopti nagi ir nozīmīgi ne vien skaistumam, bet arī vispārējai veselībai. Ignorējot nagu izmaiņas, var ne tikai pasliktināt to stāvokli, bet arī palaist garām iespēju laicīgi atklāt veselības problēmas.
Kā ikdienā rūpēties par nagiem?
Nagu veselība sākas ar pareizu higiēnu un pilnvērtīgu uzturu. Regulāra nagu apgriešana un rūpes par to tīrību palīdz nodrošināt labu stāvokli. Ieteicams izvairīties no naga graušanas un lietot stiprinošus līdzekļus, ja novērojams nagu vājums. Ja rodas bažas par nagu veselību, nekavējoties jāvēršas pie speciālista – tā ir svarīgs solis ceļā uz labu pašsajūtu.
Secinājumi
Nagi nereti ir pirmie, kas signalizē par izmaiņām organismā. Lai gan reizēm to struktūras izmaiņas var rasties pārtikas vielu trūkuma dēļ un būt īslaicīgas, svarīgi pievērst uzmanību to atkārtošanās biežumam. Ja ir aizdomas par nopietnām saslimšanām, jākonsultējas ar medicīnas speciālistu. Rūpīga naga kopšana un uzraudzība palīdz savlaicīgi parūpēties par savu veselību.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.