Priekšlaicīga augļūdeņu pārrāvuma gadījumā (PROM) amnija plēve pārplīst pirms dzemdību sākuma. Ja ūdeņi plīst pēc 37. grūtniecības nedēļas, speciālisti bieži iesaka veicināt dzemdību sākšanos. Ja tas notiek pirms 37. nedēļas, jāizvērtē priekšlaicīgu dzemdību un iespējamās komplikāciju, piemēram, infekcijas, riski, salīdzinot ar grūtniecības saglabāšanu. Galīgais lēmums tiek pieņemts pēc riska un ieguvumu rūpīgas analīzes, ņemot vērā gan mātes, gan bērna drošību.
Kas ir priekšlaicīga augļūdeņu pārrāvums (prom)?
Priekšlaicīgs augļūdeņu pārrāvums (PROM) notiek, kad amnija plēve pārplīst pirms dzemdību sākuma. Amnija apvalks aizsargā augli no infekcijām, nodrošina kustību amortizāciju un palīdz muskuļu un skeleta attīstībai. Ja ūdeņi izplūst, amnija šķidrums var iztecēt pakāpeniski vai pēkšņi no maksts. Šī situācija palielina infekciju, priekšlaicīgu dzemdību un citu komplikāciju risku.
Kas ir priekšlaicīgs priekštermina augļūdeņu pārrāvums (pprom)?
Ja plēve pārplīst pirms 37. grūtniecības nedēļas, to dēvē par priekštermina priekšlaicīgu augļūdeņu pārrāvumu (PPROM). Šādos gadījumos speciālists novērtē, vai dzemdības jāveicina steidzami vai tās var atlikt. Lai gan grūtniecības turpināšana pēc ūdeņu izplūšanas palielina gan infekciju, gan citu komplikāciju risku, priekšlaicīgas dzemdības pašas par sevi ir saistītas ar ievērojamiem riskiem. Ārsts rūpīgi izvērtēs apstākļus, lai noteiktu piemērotāko taktiku mātes un bērna veselībai.
Cik bieži notiek prom?
Priekšlaicīgs augļūdeņu pārrāvums notiek aptuveni 10% grūtnieču. Gandrīz 95% šo gadījumu dzemdības ir neizbēgamas. Savukārt PPROM tiek novērots apmēram 3% grūtniecību un tas ir biežāk sastopams dvīņu grūtniecībās.
Kādas ir prom komplikācijas?
Ja augļūdeņi izplūst pārāk agri, palielinās infekciju risks gan mātei, gan bērnam, it īpaši dzemdes dobumā. Ja tas notiek pirms 37. nedēļas, var notikt priekšlaicīgas dzemdības ar attīstības traucējumiem, īpaši plaušām. Bērnam var rasties elpošanas grūtības jeb respiratorā distresa sindroms (RDS) un problēmas ar ķermeņa temperatūras saglabāšanu. Tāpat iespējamās augļa pozīcijas dēļ dzemdības var sarežģīties.
Kas izraisa priekšlaicīgu augļūdeņu pārrāvumu?
Būtiskākais PROM iemesls ir amnija apvalka pavājināšanās, kas saistīta ar dzemdes kontrakcijām, pat ja tās nejūtat. PPROM, kas rodas pirms 37. nedēļas, bieži ir saistīts ar esošām veselības problēmām vai grūtniecības komplikācijām, piemēram, asiņošanu no maksts vai iedzimtiem saistaudu vājuma traucējumiem, piemēram, Ehlersa-Danlosa sindromu. Dažos gadījumos precīzs cēlonis paliek nezināms.
Kādi ir prom simptomi?
Galvenā pazīme ir nekontrolēta šķidruma noplūde no maksts. Bieži ir grūti atšķirt amnija šķidrumu no urīna vai citām maksts izdalījumiem. Parasti palīdz tīra balta papīra dvieļa novietošana uz izplūstošā šķidruma. Ja šķidrums ir caurspīdīgs un bez smaržas, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.
Kas palielina prom risku?
PROM iespēja pieaug, ja pastāv apstākļi, kas vājina apvalku ap augli, piemēram:
- Amniocentēze
- Iepriekšējs PROM vai priekšlaicīgu dzemdību gadījums
- Infekcijas, tostarp seksuāli transmisīvas saslimšanas un bakteriāla vaginoze
- Vairāku augļu grūtniecība
- Pārlieku liels augļūdeņu daudzums
- Īss dzemdes kakls
- Asiņošana no maksts
Kādi ir prom diagnostikas paņēmieni?
- Sterilas spekula apskate: Ārsts ievieto spekulu makstī un paņem šķidruma paraugu laboratoriskiem izmeklējumiem. Dažkārt membrānas plīsumu var konstatēt arī vizuāli pēc šķidruma uzkrāšanās dzemdes kaklā.
- Ultrasonogrāfija ļauj noteikt augļa stāvokli un izvērtēt amnija šķidruma daudzumu dzemdē.
- pH testēšana ar īpašu papīru: Nelielu maksts šķidruma daudzumu uzpilina uz testa papīra sloksnes; ja tas kļūst zils, šķidruma pH pārsniedz 6,0 un, visticamāk, tas ir amnija šķidrums.
- Kristalizācijas jeb papardes tests: Šķidruma paraugu apskata mikroskopā, lai konstatētu papardes līdzīgus rakstus, kas raksturīgi izžuvušam amnija šķidrumam.
Kādas komplikācijas var attīstīties pēc prom?
- Priekšlaicīgas dzemdības (bērna piedzimšana pirms 37. nedēļas), kas noved pie elpošanas traucējumiem, termoregulācijas problēmām un vājākas svara pieaugšanas. Dažiem priekšlaikus dzimušiem bērniem vēlāk dzīvē var būt attīstības grūtības.
- Infekcijas, ieskaitot korioamnionītu
- Placentas atdalīšanās
- Nabas saites saspiešana vai izvirzīšanās
Ārsts izvērtēs priekšlaicīgu dzemdību riskus un ieguvumus, salīdzinot tos ar infekcijas vai citu komplikāciju iespējamību grūtniecības turpināšanā. Tas palīdzēs noteikt visoptimālāko dzemdību laiku.
Kādas ir prom ārstēšanas iespējas?
Ārstēšanas taktika ir atkarīga no grūtniecības ilguma, augļa veselības un stāvokļa smaguma. Parasti tiek izvēlēta vai nu dzemdību ierosināšana, vai konservatīva vadība. Konservatīvā taktika ietver pasākumus dzemdību atlikšanai, piemēram, gultas režīmu, medikamentu lietošanu un regulāru uzraudzību infekcijas vai augļa distresa pazīmju noteikšanai.
Ūdeņu pārrāvuma ārstēšana pēc 37 nedēļām: ja augļūdeņi izplūst starp 37. un 40. nedēļu, dzemdības visbiežāk sākas 24 stundu laikā, kas tiek uzskatīts par optimālo periodu. Dzemdības var sākt veicināt ar medikamentiem vai tās sākas spontāni.
Ūdeņu pārrāvuma ārstēšana no 34 līdz 37 nedēļām: speciālists rūpīgi izvērtēs priekšlaicīgu dzemdību riskus un citas iespējamās komplikācijas, ja grūtniecību turpina. Ja tiek nolemts dzemdības ierosināt, nepieciešama jaundzimušo intensīvā terapija drošākai bērna aprūpei pēc dzemdībām.
Priekšlaicīga augļūdeņu pārrāvuma ārstēšana (pirms 34 nedēļām): lielākie riski ir saistīti ar bērna attīstības nepietiekamību līdz 34. nedēļai. Šādā gadījumā parasti tiek nozīmēta ārstēšana slimnīcā gultas režīmā, lai mēģinātu paildzināt grūtniecību. Parasti izmanto kortikosteroīdus augļa plaušu nobriešanai, antibiotikas infekcijas profilaksei un grūtniecības pagarināšanai, tokolītiskos medikamentus dzemdību kavēšanai, kā arī magnija sulfātu augļa smadzeņu attīstības aizsardzībai. Ārsti uzrauga iespējamas infekcijas un augļa distresa pazīmes, kontrolējot sirdsdarbību un kustības. Šīs terapijas mērķis ir sasniegt vismaz 34. grūtniecības nedēļu. Ja attīstās infekcija pēc membrānu pārrāvuma, dzemdības kļūst nepieciešamas.
Vai iespējams novērst priekšlaicīgu augļūdeņu pārrāvumu?
Lai arī PROM pilnībā novērst nav iespējams, regulāras grūtniecības pārbaudes, veselīgs dzīvesveids un atteikšanās no smēķēšanas palīdz samazināt risku.
Biežāk uzdotie jautājumi
- Cik drīz pēc PROM vajadzētu sākt dzemdības? Dzemdību sākšana 24 stundu laikā pēc augļūdeņu izplūšanas samazina infekcijas risku. Tomēr lēmumu ārsts pieņem prioritizējot mātes un bērna drošību.
- Cik ilgi var atlikt grūtniecību pēc membrānu pārrāvuma? Šīs situācijas izvērtē atkarībā no konkrētiem apstākļiem un grūtniecības ilguma. Ja plēve pārplīst pirms 37. nedēļas un parādās infekcijas vai citi sarežģījumi, ārsts var rekomendēt tūlītēju dzemdību uzsākšanu.
- Vai bērns var izdzīvot pēc priekšlaicīga augļūdeņu pārrāvuma? Jā, auglis var izdzīvot pēc PROM, izdzīvošanas rādītājs ir atkarīgs no grūtniecības vecuma un atlikušā amnija šķidruma daudzuma. Ārsti nepārtraukti uzrauga augļa labsajūtu un infekcijas risku, lai izvēlētos labāko brīdi dzemdību ierosināšanai.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.