Āda ir daudz vairāk nekā vienkārši mūsu izskata sastāvdaļa vai barjera pret apkārtējās vides ietekmi. Tā ir viens no lielākajiem cilvēka orgāniem un bieži vien pilda iekšējās veselības rādītāja funkciju. Daudzas organisma sistēmu problēmas var izpausties tieši uz ādas, tāpēc, novērojot tās stāvokli, iespējams laikus pamanīt dažādas veselības izmaiņas vai attīstošos saslimšanas. Ikviens dzīves laikā vismaz reizi saskaras ar ādas problēmām, tomēr ir būtiski saprast, vai tās izraisa apkārtējās vides īslaicīga ietekme vai tomēr tie ir signāli par nopietnākām veselības problēmām. Šajā rakstā aplūkosim, kā āda atspoguļo organisma veselību un kādus iekšējus procesus var liecināt tās izmaiņas.
Āda kā veselības indikators
Pinnes un aknes cēloņi
Pinnes un akne nereti nav tikai nepietiekamas ādas kopšanas vai nepilnīgas uztura sekas; tās bieži ir saistītas ar hormonālām izmaiņām. Pusaudžu un jaunu pieaugušo vecumā hormonālās svārstības rada priekšnosacījumus ādas izsitumiem. Ja akne un pinnes parādās vēlākā vecumā, ieteicams pārbaudīt hormonālo līdzsvaru vai padomāt par stresa ietekmi. Liela nozīme ir arī nervu sistēmai – ilgstošs stress veicina tauku dziedzeru pastiprinātu darbību, kas var saasināt ādas problēmas.
Sausa āda
Ja āda ir sausa, tas var norādīt uz nepietiekamu mitrināšanu vai traucētu lipīdu līdzsvaru organismā. Dažos gadījumos sausuma cēlonis var būt vairogdziedzera darbības traucējumi, šķidruma trūkums vai vitamīnu, piemēram, A un E, deficīts. Negatīvu ietekmi var radīt hlorēts baseinu ūdens, bieža ziepju lietošana un centrālā apkure. Ja sausums kļūst noturīgs, tas var liecināt par hroniskām saslimšanām, piemēram, psoriāzi vai ekzēmu.
Ādas krāsas izmaiņas un to iespējamie iemesli
Dzeltenīga āda
Dzeltenīga ādas nokrāsa var būt pazīme par aknu darbības traucējumiem, piemēram, dzelti, kas rodas, ja asinīs uzkrājas pārlieku daudz bilirubīna. Šādas izmaiņas parasti ir saistītas ar aknu slimībām – hepatītu, cirozi vai žultsvadu nosprostojumu. Šādi simptomi nedrīkst palikt nepamanīti, jo tie var liecināt par nopietniem veselības traucējumiem, kuriem nepieciešama ārsta palīdzība.
Izteikti bāla āda
Dažreiz bāla āda var būt īslaicīga parādība pēc noguruma, gaismas trūkuma vai stresa, taču ilgstošs bālums var liecināt par anēmiju vai vairogdziedzera traucējumiem. Mazasinību var izraisīt dzelzs, folijskābes vai B12 vitamīna deficīts, tāpēc nepieciešams pārbaudīt asinsainu un novērtēt uztura paradumus.
Zilga āda
Zilgana, cianotiska ādas krāsa parasti norāda uz skābekļa trūkumu organismā. Tā var būt saistīta ar plaušu vai sirds slimībām, kas traucē pilnvērtīgi apgādāt audus ar skābekli. Šāda veida simptomi ir signāls nekavējoties meklēt medicīnisku palīdzību.
Ādas stāvoklis un tā saistība ar iekšējām saslimšanām
Psoriāze
Psoriāze ir autoimūna saslimšana, kas izpaužas ar iekaisušiem, apsārtušiem un zvīņainiem ādas laukumiem. Šī slimība ne tikai rada ādas diskomfortu, bet var būt saistīta arī ar sirds un asinsvadu saslimšanām, kā arī ar mentālās veselības problēmām, tostarp depresiju.
Ekzēma
Ekzēma jeb atopiskais dermatīts ir hronisks ādas iekaisums, kas bieži saistīts ar alerģiskām reakcijām vai astmu. Cilvēki, kam raksturīga ekzēma, tiek ieteikts pievērst uzmanību potenciāliem pārtikas alergēniem un vides faktoriem, kas var pasliktināt ādas stāvokli.
Kā rūpēties par ādas veselību?
Uzturs
Līdzsvarots uzturs ar pietiekamu antioksidantu, vitamīnu un minerālvielu daudzumu ir svarīgs priekšnoteikums veselīgai ādai. Iekļaujot uzturā zivis, riekstus, augļus un dārzeņus, tiek veicināta ādas labvēlīga funkcija. Lai pasargātu ādu, ieteicams izvairīties no pārstrādātiem produktiem ar augstu cukura un piesātināto tauku saturu, jo tie sekmē iekaisuma procesus organismā.
Mitrināšana
Lai āda saglabātu elastību un veselīgu izskatu, ir nepieciešams nodrošināt pietiekamu šķidruma uzņemšanu. Lai gan tas šķiet vienkārši, daudzi ikdienā aizmirst par nepieciešamību regulāri mitrināt organismu.
Stresa kontrole
Liela daļa ādas saslimšanu saistītas tieši ar paaugstinātu stresu. Fiziskās aktivitātes, meditācija vai hobiju nodarbes var palīdzēt mazināt stresu un pozitīvi ietekmēt ādas veselību. Svarīga ir gan garīgā, gan fiziskā līdzsvara saglabāšana.
Mīti par ādas kopšanu
Sabiedrībā pastāv daudz kļūdainu priekšstatu par ādas kopšanu, kas bieži noved pie kļūdainām izvēlēm un papildus problēmām. Viens no izplatītākajiem mītiem ir uzskats, ka saule palīdz attīrīt ādu no aknes, tomēr pārmērīga ultravioletā starojuma iedarbība kaitē ādai un paātrina novecošanās procesus. Tāpat maldīgi uzskatīt, ka visas dabiskās vielas ir drošas – daži augu valsts eļļas un ekstrakti var izraisīt alerģiskas reakcijas, tādēļ ādas kopšanas un uztura līdzekļi ir jāpārdomā un rūpīgi jāizvēlas.
Āda spēj sniegt daudz vērtīgas informācijas par veselības stāvokli, ja pievēršam pastiprinātu uzmanību tās izmaiņām. Nekādus simptomus nevajadzētu ignorēt, bet gan laicīgi konsultēties ar speciālistiem, jo tas var būt izšķiroši būtiski veselībai un dzīvībai.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.