Vai ausis spēj atklāt informāciju par mūsu sirds veselību? Šis jautājums pēdējos gados ir radījis interesi gan starp pētniekiem, gan tiem, kuri rūpējas par savu veselību. Jauni pētījumi liecina: ausu gliemežnīcas var sniegt ziņas ne tikai par ģenētiskām īpatnībām, bet arī signalizēt par paaugstinātu sirds slimību iespējamību. Noskaidrosim, kādi fakti slēpjas aiz šīs teorijas un kādus veselības aspektus ausis var palīdzēt atklāt.
Kas ir ausu gliemežnīcas krokas
Gliemežnīcā nereti redzamas šķērsvirziena krokas – īpatnības, kas biežāk novērojamas vecāka gadagājuma cilvēkiem. No malas tās šķiet kā parasta novecošanas pazīme, taču medicīnas jomā šīm krokām tiek piešķirta lielāka nozīme. Daži speciālisti uzskata, ka tās var kalpot kā agrīns signāls par iespējamām sirds-asinsvadu veselības problēmām.
Franka zīme un tās izpēte
Pirmo reizi šāda saistība aprakstīta 1973. gadā, kad Sanders T. Franks novēroja, ka pacientiem ar noteiktu slīpu ausu krokas veidojumu biežāk tiek konstatētas sirds problēmas. Šī zīme vēlāk ieguva nosaukumu “Franka zīme” un iezīmēta kā diagonāla rieva ausī, kas saistīta ar augstāku išēmiskas sirds slimības risku. Šis novērojums kļuva par pamatu vairākiem turpmākiem pētījumiem, kas turpina analizēt saikni starp šo pazīmi un sirds veselību.
Kā krokas saistītas ar sirds slimību risku
Lai gan šķiet, ka saistība starp ausu krokām un sirds veselību ir attāla, pastāv medicīnisks izskaidrojums – krokas var signalizēt par izmaiņām asinsvadu struktūrā, kas var norādīt arī uz izmaiņām sirds asinsvados. Šādā veidā tās var liecināt par vispārēju aterosklerozes attīstības risku, kad asinsvadi sabiezē un kļūst šaurāki sakarā ar holesterīna un citu vielu uzkrāšanos.
Pētījumi un iegūtie rezultāti
Dažādu valstu neatkarīgie zinātnieki ir apstiprinājuši – pastāv ievērojama korelācija starp Franka zīmi un sirds-asinsvadu slimībām. Piemēram, viens plašs retrospektīvs pētījums Itālijā pierādīja, ka pacientiem ar izteiktām ausu krokām risks nonākt slimnīcā sirds infarkta dēļ ir divas reizes lielāks nekā tiem, kuriem šo pazīmju nav.
Vai šī pazīme lietojama diagnostikā
Lai gan vēl joprojām daļa speciālistu izturas piesardzīgi pret šīs pazīmes izmantošanu kā daļu no diagnostikas, lielākā daļa piekrīt, ka šāda saistība nav tikai nejaušība. Diagnostiskā procesa laikā gan tiek ņemti vērā dažādi izmeklējumi, bet ausu gliemežnīcas struktūras īpatnības var kļūt par papildu informāciju ārstam, izvērtējot pacienta kopējo stāvokli.
Kā rīkoties, ja pamanāmas krokas
Konstatējot gliemežnīcas krokas, nav nepieciešams uzreiz satraukties. Izmaiņas pašā ausī nav tiešs pamats ārstēšanai, taču tās var būt signāls pievērst lielāku uzmanību sirdsdarbības drošībai. Pirmais solis ir konsultācija ar ārstu, kurš, izvērtējot veselības rādītājus, noteiks nepieciešamos izmeklējumus vai profilakses pasākumus, ņemot vērā dzīvesveidu un riska faktorus.
Ieteikumi sirds veselības vērtēšanai
- Veiciet regulāras medicīniskās pārbaudes un asinīs esošā holesterīna noteikšanu.
- Uzraugiet asinsspiedienu, lai tas saglabātos normas robežās.
- Rūpējieties par normālu ķermeņa masu un pietiekamu fizisko slodzi.
- Atsakieties no smēķēšanas un pārmērīgas alkoholisko dzērienu lietošanas.
- Iekļaujiet uzturā vairāk augļu, dārzeņu un veselīgo tauku avotu.
Secinājums: ausu krokas kā papildu indikators
Kaut arī ausu krokas nevar uzskatīt par tiešu sirds slimību diagnostikas rīku, tās var mudināt uzmanīgāk izvērtēt sirds slimību attīstības riskus. Šī pazīme atspoguļo, ka ķermenis dažreiz sniedz vērtīgas norādes par iekšējo veselības stāvokli. Zināšanas par šādām saistībām ļauj laikus pievērst uzmanību profilaksei un sirds veselības uzturēšanai.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.